صدراعظم اتریش اعلام کرد که کشورش دنبال عضویت در ناتو مشابه سوئد و فنلاند نیست.
به گزارش ایسنا، به نقل از صدی البلد، کارل نهامر، نخست وزیر اتریش گفت که در جریان گفتگوهایش با ادوارد هگر، نخست وزیر اسلواکی بر وضعیت اوکراین متمرکز بود.
نهامر گفت که اتریش از سوئد و فنلاند که با تغییر در موضع بی‌طرف خود، آماده پیوستن به ناتو هستند، الگوبرداری نخواهد کرد.
صدراعظم اتریش در ادامه تاکید کرد که چنین بحثی در اتریش مطرح نخواهد شد و خاطرنشان کرد که وین به سیاست مشترک اتحادیه اروپا در زمینه‌های بین المللی و امنیتی پایبند است.
نخست وزیر اسلواکی نیز به نوبه خود گفت که کشورش مانند بسیاری از کشورهای جهان به اوکراین کمک همه جانبه می کند.
ماه مه، فنلاند و سوئد رسما درخواست‌هایشان را برای عضویت در ناتو ارسال کردند و به این ترتیب موضع بی‌طرفی چند دهه‌ای خود در قبال این ائتلاف را به بهانه تغییر در محیط امنیتی اروپا که به گفته آنها ناشی از حمله روسیه به اوکراین بوده، کنار گذاشتند.
درخواست‌های عضویت این دوکشور در ابتدا توسط ترکیه به دلیل حمایت طولانی مدت این کشورها از “حزب کارگران کردستان” ترکیه (پ.ک.ک) که آنکارا آن را یک سازمان تروریستی و تهدیدی برای امنیت ملی خود می‌داند، بلوکه شد.
با این حال، این سه کشور بعدا و در ماه گذشته میلادی یک یادداشت امنیتی امضا کردند و روند الحاق آنها در ماه گذشته میلادی قبل از برگزاری نشست سران ناتو در مادرید، از بن‌بست خارج شد. آنها توافق کردند که همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم، از جمله علیه پ.ک.ک را تقویت کنند.
انتهای پیام

source

توسط postbin