قائم مقام و دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در خصوص چرایی افزایش ظرفیت رشته پزشکی و این‌که این افزایش ظرفیت در دانشگاه‌های تهران، چگونه می‌تواند به افزایش پزشک در مناطق محروم کمک کند، توضیح داد: باید توجه داشت افزایش ظرفیت رشته پزشکی، همراه با تعهد خدمت در مناطق محروم است. بر اساس مصوبه شورا نیز، افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو با اولویت خدمت در مناطق محروم است. از طرف دیگر ممکن است که فرد در دانشگاه تهران پذیرفته شده، از اهالی منطقه محروم باشد، که با توجه به در اولویت بودن مناطق محروم برای کار پس از تحصیل به منطقه خود برمی‌گردد.
دکتر منصور کبگانیان در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص چرایی افزایش ظرفیت رشته پزشکی و این‌که این افزایش ظرفیت در دانشگاه‌های تهران، چگونه می‌تواند به افزایش پزشک در مناطق محروم کمک کند، توضیح داد: باید توجه داشت افزایش ظرفیت رشته پزشکی، همراه با تعهد خدمت در مناطق محروم است. بر اساس مصوبه ورودی‌های پزشکی با اولویت خدمت در مناطق محروم است. ممکن است که فرد در دانشگاه تهران قبول شده باشد، ولی اولویت با خدمت در مناطق محروم است و یا این‌که فرد از اهالی آن منطقه محروم باشد.
وی در پاسخ به این سوال که، پس از گذراندن طرح چه الزامی وجود دارد که پزشکان در منطقه محروم بمانند؟ گفت: این مصوبه، یک مصوبه خاصی بود و ما در موارد دیگری نیز بحث‌هایی با وزارت بهداشت داریم. مثلاً طرح‌های بیش از حد برای این افراد وجود داشت؛ به همین دلیل کسی خدمت در مناطق محروم را نمی‌پذیرفت و معمولاً این مناطق خالی باقی می‌ماند.
قائم مقام و دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: تاکید ما بر این است که سخت‌گیری نشود و میزان تعهدات خدمت را کم‌تر شود و آن‌ها را حتی یک برابر و یک برابر و نیم دوره تحصیل در نظر بگیرند. ولی این موضوع هنوز مصوب نشده و باید اصلاح انجام شود.
قائم مقام و دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور درباره این‌که با توجه به افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی در مناطق محروم، برای آموزش پزشکی در این مناطق زیرساخت کافی وجود، توضیح داد: بر اساس آماری که ما داریم، امکاناتی مانند یونیت‌های دندانپزشکی و  تجهیزات پزشکی در حدی که بتوان تا یکی دو سال آینده را پیش‌بینی کرد، کافی است. اکثر پذیرفته‌شدگانی که وارد می‌شوند، ابتدا دروس عمومی را می‌گذرانند و زیرساخت سخت‌افزاری جدی نیاز ندارند.
وی افزود: همچنین منابعی را در نظر گرفته‌ایم که وزارت بهداشت زیرساخت‌ها را برای آینده این پذیرفته‌شدگان آماده کند.
به گزارش ایسنا، طی هفته گذشته شورای نمایندگان و صنفی دانشکده پزشکی در بیانیه‌ای که در فضای مجازی منتشر کرده بود، ضمن اعتراض به اینکه دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران از سال تحصیلی ۱۴۰۱ برای اولین بار علاوه بر ورودی مهر در ورودی بهمن نیز دانشجوی پزشکی پذیرش می‌کند. تاکید کرده بود: “مطابق دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری طی هر نیم‌سال تعداد ۲۰۰ دانشجوی پزشکی (در مجموع ۴۰۰، با احتساب دانشجویان تعهدی) در این دانشکده پذیرش می‌شوند که به طور معمول دانشجویان المیپادی و انتقال موارد خاص نیز به این تعداد افزوده می‌شود. امیدواریم دانشکده و دانشگاه ظرفیت و توان فراهم آوردن امکانات آموزشی و رفاهی برای حدود ۵۰۰ دانشجو را داشته باشد!
افزایش ظرفیت در دانشگاه‌های تهران چگونه می‌تواند به مناطق محروم کمک کند؟
این در حالی است که پیش‌تر دکتر باقری فرد معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت خبر داده بود که افزایش ظرفیت پزشکی با «اولویت بومی گزینی و مناطق محروم» خواهد بود. این درحالیست که فقط در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران پذیرش دانشجویان پزشکی غیر بومی و غیر تعهدی بیش از ۲ برابر افزایش داشته است.”
انتهای پیام

source

توسط postbin