قزوین- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین با بیان اینکه ۶۰ درصد محصولات شوینده کشور در قزوین تأمین می‌شود، گفت: بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی در قزوین فعال است.
به گزارش خبرنگار مهر، عزیزالله افضلی در مراسم گرامیداشت روز ملی حمایت از صنایع کوچک و متوسط که بعد از ظهر سه شنبه در سالن جلسات شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین برگزار شد اظهار کرد: وجود صنایع کوچک و متوسط از شاخصه‌های اصلی صنایع استان قزوین است.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان قزوین ادامه داد: از رسالت‌های عینی شرکت شهرک‌های صنعتی پرداختن به اولویت‌های بخش صنایع کوچک است چرا که خیلی از صنایع بزرگ به واسطه شرایطی که دارند خارج از حوزه وظایف شرکت شهرک‌های صنعتی قرار می‌گیرند و اولویت وزارت صمت تجمیع در شهرک‌ها با توجه به الزامات و آمایش‌های انجام شده است.
وی بیان کرد: در قزوین ٣ هزار و ۵٢٣ واحد صنعتی داریم که ١۵٢ هزار نفر در آنها شاغل هستند و میزان ٢٠۴ هزار و ٢٣١ میلیارد ریال صرفاً در استان قزوین به واسطه این شرکت‌ها سرمایه گذاری انجام شده است.
این مسئول با بیان اینکه در استان قزوین ۱۸ شهرک صنعتی وجود دارد که در مجموع ۱۳۰۰ نوع کالا را تولید می‌نمایند، عنوان کرد: قزوین استانی صنعتی با قدمت بیش از ۵ دهه است و امروز با این پیشینه در برخی صنایع قطب تولید هستیم که از آن مجموعه باید به تولید شیشه و بطری شیشه‌ای در بخش دارویی اشاره کرد.
افضلی با اشاره به این موضوع که حدود ۶٠ درصد از محصولات شوینده کل کشور در استان قزوین تولید می‌شود افزود: ما بزرگترین تولید کننده قطعات خودرویی در کشور هستیم و از مهمترین برنامه‌های ما ایجاد شهرک تخصصی بخش قطعات خودرویی است و در همین راستا از چندین مجموعه هولدینگ دعوت کرده‌ایم تا فعالیت خود را در قزوین آغاز کنند و به دنبال زنجیره تأمین تا محصول نهایی در استان هستیم.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان قزوین ابراز کرد: استان قزوین یکی از استان‌های پیشرو در صنعت تولید کاشی و سرامیک است چراکه معادن استان قزوین در این زمینه بسیار توانمند هستند ولی توجه کمتری به آنها شده است.
وی یادآور شد: ما از استان‌های پیشرو در تولید صنایع فولادی هستیم ونیز به دنبال تولید صنایع فولادی‌ای هستیم که زیر رده زنجیره تأمین فولاد هستند و به دنبال حوزه آب بر آن نیستیم بلکه آن بخش‌هایی را در نظر داریم که به ما در تولید برق هم کمک کنند.
این مسئول با اشاره به این موضوع که از گذشته تا کنون برندهای مطرح تولید کننده لوازم خانگی در استان قزوین دایر بوده‌اند اضافه کرد: قزوین کاملاً این استعداد را دارد که در زمینه تولید لوازم خانگی به یکی از قطب‌های اصلی کشور تبدیل شود.
وی مطرح کرد: ما در صنایع تولیدی سیم و کابل و نساجی و صنایع وابسته شاخص هستیم؛ می‌خواهیم این را بگوییم که خیلی از استان‌ها هستند که صنایع بزرگ دارند ولی ما واحدهای کوچک و متوسط داریم و این صنایع شاخصه‌هایی دارند که بزرگ‌ها از آن برخوردار نیستند.
این مسئول با بیان این نکته که شعار سال و توجه به تولید دانش بنیان از شاخصه‌های مهم و قابل توجه فعالیت تیم اقتصادی استان قزوین بوده است عنوان کرد: تا امروز در این زمینه همکاری‌های خوبی با دانشگاه‌های سطح استان قزوین و پارک علم و فناوری اتفاق افتاده است و حاصل این همکاری در آینده نه چندان دور برابر دیدگان مردم استان قرار خواهد گرفت، بدیهی است که روی آوردن به تولید دانش بنیان میزان بهره‌وری در استان را افزایش می‌دهد.
قزوین، بهشت تولید کنندگان داخلی و خارجی
افضلی گفت: با توجه به ویژگی‌های خاص استان قزوین از جمله قرار گرفتن در شعاع ۱۲۰ کیلومتری پایتخت و خدمات ویژه و نیز دسترسی‌های خوبی که در استان قزوین وجود دارد و همه این عوامل در کنار هم این امکان برای ما ایجاد شده است که مورد توجه ویژه سرمایه‌گذاران قرار بگیریم و این ما هستیم که از بین پیشنهادهای فعالیت در استان انتخاب می‌کنیم که چه صنعتی وارد استان قزوین بشود.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان قزوین مطرح کرد: امروز کشورهایی مانند سوئیس، سوئد، نروژ، بلژیک و کشورهای حوزه خلیج فارس، ترکیه و کشورهای آسیای مرکزی در قزوین فعالیت دارند.
افضلی گفت: با توجه به این موضوع که شرکت‌ها و تولید کنندگان مواد معدنی در استان قزوین با پراکندگی روبه‌رو هستند تأسیس یک شهرک صنعتی ویژه معادن در اولویت کار ما قرار دارد، از طرفی بیشتر بهره برداران معادن در استان قزوین اقدام به خام فروشی می‌کند در حالی که ما می‌خواهیم برا فرآوری در این زمینه اتفاق بیفتد تا ارزش افزوده بیشتری وارد استان قزوین بشود.
وی در خاتمه با گلایه از عدم همکاری بانک‌ها در پرداخت وام به واحدهای تولیدی به منظور تأمین سرمایه در گردش گفت: اکنون ۲۶۰ طرح تولیدی با پیشرفت بالای ۶۰ درصد در استان قزوین وجود دارد که متأسفانه حمایت بانک‌ها از این واحدها دیده نمی‌شود، امروز حرکت چرخ این واحدها به سرمایه قریب به ۲ هزار میلیارد تومان نیازمند است.

کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط postbin