یزد- عشایر یزد این روزها در مناطق ییلاقی آباده، کمی آنسو تر از ابرکوه چادر زده‌اند و به کار و تلاش و تولید مشغولند، آن هم در شرایطی که تنگناهای اقتصادی، روزگار سخت آنها را سخت‌تر کرده است.
خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها – نیره شفیعی‌پور: شرایط آب و هوایی و اقلیم گرم و خشک یزد، حضور عشایر در این استان را کمی دور از ذهن می‌کند اما جالب است که بدانید یزد هم جمعیت عشایری دارد اما عشایر آن در فصل گرم تابستان به ییلاقات استان‌های فارس و کرمان کوچ می‌کنند و در فصل سرد سال به ابرکوه، هرات و خاتم باز می‌گردند.
عشایر شهرستان ابرکوه در این فصل از سال در مناطق ییلاقی آباده بسر می‌برند و جمعی از خبرنگاران یزد به همراه مسئولان و دست اندرکاران امور عشایر استان یزد راهی این شهرستان مرزی میان استان‌های یزد و فارس شدند.
طی مسافت حدود ۲۵۰ کیلومتری از مرکز استان تا سیاه چادر عشایر و حصار حاج احمد کرم نژاد، کاری بس دشوار اما در عین حال هیجان انگیز بود. سیل اغلب مسیرها را شسته و گودال‌های عمیق در میان راه‌های عشایری ایجاد کرده و این امر، حرکت خودروها را کند کرده بود.
شبی پای درد دل‌های عشایر ابرکوه/وقتی ساز «حاج احمد» کوک نیست
اولین مقصد، مراتع چاه بلاغ و مخزن آبرسانی است که برای ۵۰ خانوار عشایری این منطقه در حال احداث است.
تأمین آب پایدار مهمترین دغدغه عشایر استان یزد
رئیس اداره امور عشایری استان یزد در مورد این پروژه به خبرنگاران گفت: اصلی‌ترین مشکل عشایر همواره تأمین منابع آب پایدار بوده و اکنون نیز آبرسانی به بسیاری از آنها به صورت سیار و با سختی‌های بسیار انجام می‌شود.
جواد شمس بیان کرد: برای ساخت این مخزن تاکنون یک میلیایرد و ۴۰۰ میلیون تومان هزینه شده و برای تکمیل آن به ۶۰۰ میلیون دیگر اعتبار نیاز است.
شبی پای درد دل‌های عشایر ابرکوه/وقتی ساز «حاج احمد» کوک نیست
وی عنوان کرد: پیش بینی می‌کنیم با ادامه روند احداث این مخزن، مخزن ذخیره مراتع چاه بلاغ تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.
پس از عبور از مسیر پر پیچ و خم اما زیبای چاه بلاغ تا محل استقرار سیاه چادر عشایر، خبرنگاران حوالی غروب و در گرگ و میش هوا به سیاه چادر حاج احمد کرم نژاد رسیدند.
استقبال گرم و صمیمی حاج احمد و اهل خانه‌اش و حتی کارگران و همسایگانش، فضای دلنشین کوه را جذاب‌تر کرد.
یک تیم ۱۵ نفر به همراه اهالی خانواده حاج احمد به راحتی در سیاه چادر گردهم نشستند و با کشک و قره قروت تولید مخمل خانم و چای آتشی پذیرایی شدند.
شبی پای درد دل‌های عشایر ابرکوه/وقتی ساز «حاج احمد» کوک نیست
جواد شمس، رئیس اداره امور عشایری استان یزد باز هم پاسخگوی سوالات متعدد خبرنگاران در مورد عشایر بود.
پرورش ۲۵۰ هزار رأس دام توسط عشایر استان یزد
وی در مورد تعداد خانوارهای عشایری مستقر در استان یزد به خبرنگاران گفت: در استان یزد هزار و ۴۲۳ خانوار عشایری در سه منطقه ابرکوه، هرات و مروست مستقر هستند که این عشایر ۲۵۰ هزار رأس دام پرورش می‌دهند.
شمس با بیان اینکه محور اصلی اقتصاد عشایر، دام است، به تشریح مشکلات عشایر در این زمینه پرداخت و اظهار داشت: علاوه بر مشکلات موجود، سیل نیز خسارت جدی به دامپروری عشایر وارد کرده است.
شبی پای درد دل‌های عشایر ابرکوه/وقتی ساز «حاج احمد» کوک نیست
وی همچنین به تشریح پروژه‌های عمرانی مرتبط با عشایر پرداخت و بیان کرد: ساخت آب انبار، ساخت آبشخور، ساخت سکونتگاه‌های د امی، تیغ زنی جاده، ساخت مخزن آب و … از جمله این طرح هاست و در کنار این اقدامات، تلاش ما خدمات رسانی به عشایر در زمینه توزیع آرد و نهاده‌های دامی و ارائه تسهیلات است.
اقدامات فرهنگی و دینی که برای عشایر استان یزد انجام می‌شود نیز در این نشست صمیمانه توسط حجت الاسلام موسوی، مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره امور عشایر استان یزد برای خبرنگاران تشریح شد.
حجت الاسلام موسوی بیان کرد: در میان عشایر غیور این خطه، قاریان و حافظان قرآن بسیاری وجود دارند که تلاش ما شناسایی آنها و کمک در راستای تقویت آنهاست.
شبی پای درد دل‌های عشایر ابرکوه/وقتی ساز «حاج احمد» کوک نیست
وی افزود: اعزام مبلغ به مناطق عشایری، اعزام سفر اولی‌ها به مشهدالرضا (ع)، اعطای بسته‌های معیشتی به خانواده‌های عشایری و … از برنامه‌هایی است که توسط دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور عشایر استان یزد انجام شده است.
حالا نوبت حاج احمد کرم زاده است که پس از یک میزبانی ساده اما صمیمی در سیاه چادر عاری از آلایش و تشریفات، از درد دل‌هایش بگوید.
حاج احمد دختر و پسرهایش را سر و سامان داده و دو پسر و عروسش او را در رسیدگی به امور سیاه چادر و دامداری همراهی می‌کنند. او هشت، ۹ خانوار را نیز به کار گرفته و برای آنها شغل ایجاد کرده است.
شبی پای درد دل‌های عشایر ابرکوه/وقتی ساز «حاج احمد» کوک نیست
کارگران حاج احمد بیشتر در سیاه چادر مستقر هستند و چوپانان نیز گوسفندها را به کوه می‌برند اما حاج احمد و همسرش حالا دیگر اغلب در فراغه بسر می‌برند و کمتر در کوچ هستند.
حاج احمد که چین و چروک صورت و دستان زحمت کشیده اش، نشان از سپری کردن روزگار پرزحمتی دارد، دل پری از شرایط سخت اقتصادی دارد.
مسئولان به داد عشایر برسند
از خشم و قهر طبیعت می‌گوید؛ اینکه تاکنون گرفتار خشکسالی و قهر طبیعت بودیم و حالا دچار سیل و خشم طبیعت شده ایم، از کمبود آرد و مشکلات تهیه نان، راه‌های ناهموار و آسیب‌های میلیاردی که سیل به آغل‌های آنها در قشلاق و ییلاق زده، کمبود نهاده‌های دامی و ده‌ها مشکل دیگر.
شبی پای درد دل‌های عشایر ابرکوه/وقتی ساز «حاج احمد» کوک نیست
اینها را می‌گوید و معتقد است اگر مسئولان به داد عشایر نرسند، آنها به زودی دچار ورشکستگی می‌شوند و تولید در جمعیت عشایری استان یزد به سرعت به صفر می‌رسد.
درد دل‌های حاج احمد کم‌کم اوج می‌گیرد اما در میان همین هیجان ناشی از دغدغه‌ها و مشکلات عشایر، باز هم قدردان امور عشایر استان یزد و جواد شمس است و او را عشایرزاده ای می‌داند که برای رسیدگی به امور عشایر، روز و شب نمی‌شناسد اما نیاز است پول و امکانات و اختیارات به او داده شود تا بتواند مشکلات را به سرعت برطرف کند.
شبی پای درد دل‌های عشایر ابرکوه/وقتی ساز «حاج احمد» کوک نیست
تاریکی شب به سرعت کوهستان را فرا می‌گیرد و ستاره‌ها نقاشی زیبای خدا را نورپردازی می‌کنند. خبرنگاران مهمان سفره پر خیر و برکت حاج احمد هستند. حاج احمد ساز دلش کوک نیست اما میزبانی از مهمانانش را با گشاده رویی انجام می‌دهد و آنها را راهی ابرکوه و سپس یزد می‌کند.
درد دل‌های حاج احمد کرم نژاد، نماینده جمعی از عشایر ابرکوه و استان یزد را در گزارش‌های بعدی مهر می‌خوانید.
عکس: مجید دهقانی زاده
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط postbin