همسر فهیم دشتی با اشاره به فعالیت بنیادی به نام فهیم دشتی، گفت: کتابی به اسم قهرمان را فهیم دشتی درباره احمدشاه نوشت اما فرصت نکرد آن را ویرایش کرده و به چاپ برساند.
به گزارش ایسنا، سیاره دشتی عصر پنجشنبه در مراسم رونمایی  از کتاب «دور و نزدیک آمرصاحب» در اولین سالگرد شهادت فهیم دشتی، نویسنده و خبرنگار افغانستانی این کتاب، اظهار کرد: یک سال از شهادت فهیم گذشت. در این یک سال دوستان افغانستان و ایرانی همواره به ما لطف داشته و در غم ما شریک بودند.
وی افزود: کتاب «دور و نزدیک آمرصاحب» سی سال پیش در افغانستان به چاپ رسیده بود و تقاضا داشتیم یکبار دیگر این کتاب در ایران چاپ شود. نشر نی با ما همکاری کرده و این کتاب را منتشر کرد که این کار جای تشکر دارد.
همسر فهیم دشتی خاطرنشان کرد: این کتاب عشق دشتی به آمرصاحب (احمدشاه‌ مسعود) است. آمرصاحب برای دشتی یک رهبر بود و فهیم بیست سال در راه آرمان صاحب‌آمر مبارزه و حرکت کرد.
او با اشاره به حادثه ترور احمدشاه مسعود و مجروح‌شدن فهیم دشتی بیان کرد: بیست سال پیش که در آن حادثه فهیم زخمی شد، امیدی به زندگی‌اش نداشتم اما خدا عمر دوباره به او داد تا راه آمرصاحب را پیش بگیرد. افراد کمی در افغانستان هستند که مثل فهیم در این راه ثابت‌قدم مانده باشند. فهیم تا آخرین لحظه زندگی بر سر آرمان صاحب آمر ماند تا به شهادت رسید.
سیاره دشتی در ادامه با اشاره به تلاش فهیم دشتی برای نگارش کتابی به اسم «قهرمان» درباره آمرصاحب گفت: فهیم پیش از شهادتش مشغول نوشتن این کتاب بود. نوشتن این کتاب تمام هم شد اما وضعیت افغانستان دچار تحول شد و نتوانست کتاب را ویرایش کند تا به چاپ برسد. او وقتی می‌خواست به پنجشیر برود، کامپیوترش را به دخترم سپرد. بعد از شهادت فهیم، کامپیوتر را روشن کردم و  کتاب قهرمان را دیدم. این کتاب بسیار جالب است و انشاءالله به زودی آن را به چاپ می‌رسانیم.
همسر فهیم دشتی درباره آخرین لحظات دیدار با فهیم دشتی و ژنرال ودود گفت: فهیم و برادرم ژنرال ودود پس از سقوط کابل با خنده و شوخی به پنجشیر رفتند و خوش بودند. برادرم ودود همیشه مهربان بود اما با لحن تندی به من گفت که فکر نکن که ما برمی‌گردیم و هر امکانی در مبارزه وجود دارد. همانجا متوجه شدم که آنها از پنجشیر برنمی‌گردند.
او در پایان اظهار کرد: ما بنیادی به نام فهیم دشتی ایجاد کرده‌ایم.‌ در این بنیاد، راه و آرمان فهیم را دنبال می‌کنیم که همان راه آمرصاحب است. امیدواریم از طریق این بنیاد راه آزادی و حق را که همان راه فهیم و آمرصاحب بود دنبال کنیم.
فهیم دشتی، خبرنگار باسابقه و معروف افغانستانی بود که سال گذشته پس از سقوط کابل به دست طالبان، سخنگوی جبهه مقاومت به رهبری احمد مسعود شد و در روز ۱۴ شهریور سال گذشته در جنگ با طالبان کشته شد. او از همرزمان احمدشاه مسعود در نبرد با طالبان هم بود.
انتهای پیام

source

توسط postbin