خبرگزاری رویترز با استناد به اظهارات مقامات یونانی از بازگشت یکی از کارکنان نفت‌کش‌های یونانی توقیف‌شده در ایران به آتن خبر داد.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، مقامات یونانی مدعی شدند، اولین نفر از گروه کارنان دو نفتکش توقیف‌شده یونانی توسط ایران در ماه مه، آزاد شده و روز سه‌شنبه به آتن رسیده است.
یک مقام وزارت کشتی‌رانی یونان به رویترز گفت: کاپیتان دوم کشتی دلتا پوزئیدون به آتن رسیده است.
یک مقام یونانی دیگر به رویترز گفته است، این فرد آزاد شده، اولین نفری است که از مجموع ۴۸ نفر دریانوردان یونانی، فیلیپینی و قبرسی کارکنان این دو کشتی به یونان بازگشته است. بقیه آن‌ها قرار است به تدریج در روزهای آتی آزاد شده و منتقل شوند.
یک مقام بنادر یونان روز دوشنبه گفت: انتظار می‌رود آزادسازی نفت‌کش‌ها بیشتر از انتقال کارکنان طول بکشد.
به گزارش ایسنا، سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران اخیرا با صدور بیانیه‌ای درخصوص آخرین وضعیت محموله توقیف شده دو فروند کشتی تانکر Delta Poseidon و Prudent Warrior، و خدمه آنها توضیحاتی ارائه کرد.
در بیانیه سازمان بنادر و دریانوردی آمده است: دولت جمهوری اسلامی ایران در راستای وظایف انسانی و بشردوستانه و همچنین در راستای اجرای تعهدات بین‌المللی خود، ضمن همکاری کامل با صاحبان کشتی، تمامی خدمات لازم را در لنگرگاه به کشتی‌ها و خدمه ارائه می‌کند.
مالکان کشتی‌های یونانی نیز با درنظر گرفتن حفظ و ارتقای ایمنی کشتی‌ها و همچنین در راستای اجرای مقررات کنوانسیون کار دریایی (MLC۲۰۰۶)  نسبت به جابه‌جایی خدمه بر اساس روال معمول در صنعت حمل‌ونقل دریایی اقدام کرده‌اند و در این راستا سازمان بنادر و دریانوردی همکاری لازم را انجام می‌دهد.
خدمه کشتی از ابتدا بازداشت نبوده و طبق مقررات ملی جمهوری اسلامی ایران و کنوانسیون‌های بین‌المللی دریانوردی روی کشتی فعالیت‌ و وظایف خود را انجام می‌دهند. 
ضمنا حکم محموله توقیف شده دو کشتی تانکر Delta Poseidon و Prudent Warrior از سوی مرجع قضایی و با شکایت صاحب بار کشتی ایرانی لانا که در یونان توقیف شده، مدنظر قرار گرفته است.
۳۰ فروردین‌ امسال، نفتکش حامل ۱۱۵ هزار تن نفت خام ایران از سوی گارد ساحلی یونان در کناره جزیره ائوبویا توقیف شد. کمی بعد مقامات یونانی تصمیم گرفتند نفتکش را به آمریکا تحویل دهند. ایران به این اقدام اعتراض کرد، خواهان رفع توقیف شد و تاکید کرد در غیر اینصورت منتظر «تنبیه» و «مقابله‌به‌مثل» باشند. در نهایت روز ۶ خردادماه سپاه پاسداران اعلام کرد که دو نفتکش یونانی را در خلیج فارس توقیف کرده است.
روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: نیروی دریایی سپاه امروز جمعه دو فروند نفتکش یونانی را به دلیل تخلفات انجام گرفته در آبهای نیلگون خلیج همیشه فارس توقیف کرد.
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
ما را دنبال کنید.

source

توسط postbin