رئیس کمیسیون اروپا که به کی‌یف سفر کرده در بحبوحه افزایش تورم و قیمت بالای انرژی در اروپا گفت: حمایت از اوکراین هزینه بالایی دارد، اما آزادی «بدون قیمت» است.
به گزارش ایسنا، اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا ساعاتی پس از دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، در مصاحبه‌ای به رویترز گفت: تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه در نهایت تأثیر عمیق و مشهودی دارد.
رئیس نهاد اجرایی اتحادیه اروپا گفت: «به زمان مشخصی نیاز داشت تا آنها تأثیر خود را آشکار کنند و این اکنون قابل مشاهده است».
فون در لاین در پاسخ به سوالی درباره تاثیر بالقوه بحران انرژی در حال توسعه اروپا بر حمایت از کی‌یف، گفت: ایستادن در کنار اوکراین “هزینه بالایی دارد، اما آزادی ما، نظم صلح بین‌المللی و دموکراسی قیمتی ندارد.”
اتحادیه اروپا برای اولین بار در تاریخ خود به طور مشترک کمک های نظامی را برای حمایت از اوکراین در سال جاری از طریق تسهیلات صلح اروپا تامین کرد. فون در لاین گفت که حمایت بیشتر از این برنامه احتمالاً در آینده ارائه خواهد شد و ضد حمله برق آسای اخیر اوکراین در شمال شرق و جنوب آن را به عنوان “روح‌بخشی نه تنها در اوکراین بلکه در سراسر اروپا” توصیف کرد.
در پاسخ به سوالی درباره کمک بیشتر اتحادیه اروپا برای تقویت ضد حمله، فون در لاین هیچ نشانه ای مبنی بر کاهش حمایت‌ها ارائه نکرد. او بدون اشاره به جزئیات بیشتر گفت: بیش از هر زمان دیگری ضروری است که اوکراین تمام توان نظامی مورد نیاز برای دفاع از خود را به دست آورد.
او در کی یف گفت که تحت تاثیر سرعت پیشرفت اوکراین در تلاش برای عضویت در اتحادیه اروپا قرار گرفته است. 
وی در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین تصریح کرد: «روند الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا به خوبی در جریان است. سرعت، عزم و دقت شما در پیشبرد این روند چشمگیر است.» 
وی تاکید کرد که اتحادیه اروپا هرچه در تواند دارد انجام دهد تا از امکان تجارت و در نتیجه درآمد بیشتر اوکراین اطمینان یابد.  
اورزولا فون درلاین همزمان در گفتگویی با تلویزیون بیلد با تاکید بر لزوم حضور و پاسخگویی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در برابر عدالت بین‌الملل تاکید کرد: «پوتین باید این جنگ را ببازد و پاسخگوی اقدامات خود باشد.این مساله برای من مهم است.»
فون در لاین همچنین در کی‌یف درباره کمک اتحادیه اروپا به اوکراین فت: «اقدامات ما هیچ‌گاه به پای ایثاری که اوکراینی‌ها انجام دادند نمی‌رسد. اما می‌توانیم به شما بگوییم که دوستان اروپایی‌تان تا هر زمان که این جنگ طول بکشد در کنارتان هستند.»
ولودیمیر زلنسکی نیز در این کنفرانس خبری مشترک خواهان پیوستن کشورش به بازار واحد اروپا پیش از تصمیم‌ نهایی اتحادیه اروپا درباره پیوستن اوکراین به این اتحادیه شد.
انتهای پیام

source

توسط postbin