دبیر کل سازمان ملل با ارسال پیامی به نشست سران اجلاسِ سیکا، بر اهمیت و ضرورت منطقه‌ای و جهانی این نهاد تأکید کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل با ارسال پیامی تصویری به  ششمین نشست سران کشورهای عضو اجلاس تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا (سیکا) تأکید کرد این سازمان به ساختاری حیاتی برای گفت‌وگو بین کشورهای آسیایی تبدیل شده است.
در متن مکتوب این پیام که در وب‌سایت سازمان ملل منتشر شده، آمده است دبیر کل سازمان ملل ضمن ارسالِ سلام گرم خود به سران کشورهای عضو سیکا گفت: اعتماد و همبستگی (بین کشورها) رو به افول است، در حالی‌که تنش‌های ژئوپلیتیکی، درگیری‌ها و اضطرارهای بشردوستانه در حال افزایش است.
گوترش با اشاره به بحران آب‌وهوایی که زندگی را در همه جا سخت کرده و همه‌گیری کرونا که همچنان ادامه دارد افزود: بحران هزینه‌های زندگی سخت‌ترین ضربه را به آسیب‌پذیرترین افراد وارد می‌کند، فقر و گرسنگی را بدتر کرده و منجر به ناآرامی سیاسی و اجتماعی می‌شود.
وی با این حال تأکید کرد «در چنین شرایطِ بی‌نهایت چالش‌انگیزی، تلاش‌های منطقه‌ای برای اعتمادسازی و اطمینان‌بخشی، بیش از هر زمانی ضروری است».
به گفته دبیر کل سازمان ملل، «سیکا در ۳۰ ساله گذشته به صحنه و ساختاری حیاتی برای گفت‌وگو بین کشورهای آسیایی تبدیل شده است. همه ما از یک آسیای آرام، پررونق و موفق سود می‌بریم و من از همکاری‌مان در دستیابی به اهداف مشترک یعنی پیشبرد توسعه پایدار، ترویج حقوق بشر، صلح و ثبات و تقویت همکاری‌های چند جانبه قدردانی می‌کنم».
سیکا با عضویت امروزِ کویت هم‌اکنون ۲۸ عضو دائم و ۱۲ عضو ناظر از جمله سازمان ملل، اتحادیه عرب، سازمان امنیت و همکاری در اروپا و کشورهایی مانند آمریکا، مالزی، اندونزی، ژاپن، و اوکراین دارد. نخستین اجلاس سران سیکا در سال ۲۰۰۲ برگزار شد.
از جمله اعضای سیکا، کشورهای ایران، قزاقستان، افغانستان، پاکستان، کره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و تایلند هستند.
نشست سران کشورهای عضو سیکا امروز پنج‌شنبه با حضور سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان برگزار شد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط postbin