با انتشار فهرست کامل مواد، داروها و روش‌های ممنوعه در سال ۲۰۲۳ میلادی که مصداق بارز دوپینگ به شمار می‌رود زنگ خطر مبارزه با دوپینگ به در سال آینده به صدا درآمده است و هیچ توجیهی از ورزشکارانی که نسبت به این مسئله غفلت می‌کنند، پذیرفته نمی‌شود.
به گزارش ایسنا، از ابتدای ژانویه ۲۰۲۳ (۱۱ دی ۱۴۰۱) ورزشکاران سراسر جهان باید بر اساس جدیدترین فهرست مواد و داروهای ممنوعه، نسبت به عدم استفاده از این مواد یا روش‌های ممنوعه اقدام کنند و در غیر این صورت، مصداق ورزشکار دوپینگی به شمار می‌روند.
فهرست ممنوعه، بخشی اجباری از استانداردهای بین المللی برنامه جهانی مبارزه با دوپینگ است و فهرست مواد و روش های ممنوعه هر سال توسط گروه کارشناسان وادا (سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ) در کشورهای مختلف بازنگری شده و این امر به منظور ارائه آموزش مناسب به ورزشکاران، مربیان و نیروهای پشتیبان و شرح تغییرات به ورزش کشورها، مدنظر قرار می گیرد و در نهایت فهرست مواد و روش های ممنوعه جدید از ابتدای ژانویه ۲۰۲۳ (۱۱ دی ۱۴۰۱) اجرایی خواهد بود.
از ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی تا کنون شاهد افزایش نمونه های مثبت ورزشکاران ایرانی بوده‌ایم، مسئله‌ای که در درجه اول ناشی از هوشمندسازی نمونه گیری‌ها است و در درجه دوم با دستورالعمل سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) ملزم است نمونه گیری‌ها را از افراد با ریسک بالاتر دوپینگ و در رشته های پرخطر اخذ کند.
همچنین ایران نادو باید علاوه بر نمونه گیری داخل مسابقات، ‌ نمونه ها را در داخل اردو نیز اخذ کند و مزیت بالا بودن تعداد دوپینگی ها این است که ورزشکاران اعزامی به بازی های جهانی، ورزشکارانی پاک خواهند بود و نمونه مثبتی از سوی ورزشکاران ایرانی در رقابت های بین‌المللی نخواهیم داشت.
توجه ورزشکاران ایرانی به فهرست کامل مواد، داروها و روش‌های ممنوعه در سال ۲۰۲۳ میلادی که مصداق بارز دوپینگ به شمار می‌رود امری اجتناب ناپذیر است و به هیچ‌وجه قابل توجیه‌ نیست که علی‌رغم اطلاع رسانی‌های چند باره ورزشکاری خود را به خواب غفلت بزند و از ناآگاهی صحبت کند.
همچنین یکی از مهم‌ترین وظایف فدراسیون‌های ورزشی، مربیان و کمیته‌های پزشکی مربوطه این است که ورزشکاران را از فهرست کامل مواد، داروها و روش‌های ممنوعه در سال ۲۰۲۳ آگاه کنند و مانع از محرومیت ورزشکاران به دلیل استفاده از ماده ممنوعه دوپینگ شوند.
گفتنی است، فهرست مواد و روش‌های ممنوعه جدید از ابتدای ژانویه ۲۰۲۳ (۱۱ دی ۱۴۰۱) اجرایی خواهد بود.
برای مشاهده متن کامل فهرست داروها و روش های ممنوعه سال ۲۰۲۳ میلادی بر اساس آئین نامه آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ که از ۱۱ دی ماه ۱۴۰۱ در سراسر دنیا، لازم الاجرا خواهد بود، اینجا کلیک کنید.
همچنین می‌توانید برای مشاهده متن کامل خلاصه تغییرات عمده و یادداشت‌های توضیحی بر لیست ممنوعه ۲۰۲۳ مواد و روش‌های ممنوعه در همه زمان‌ها (داخل و خارج از مسابقه) که به صورت اختصاصی در اختیار ایسنا قرار گرفته است، اینجا کلیک کنید.
انتهای پیام

source

توسط postbin