«تیم برتون » کارگردان آمریکایی با توصیف کردن کمپانی دیزنی به یک سیرک بزرگ و وحشتناک اعلام کرد که «دامبو» آخرین همکاری‌اش با این کمپانی بوده است.
به گزارش ایسنا به نقل از لس‌آنجلس تایمز، «تیم برتون» کارگردان و تهیه کننده پرکار در جریان یک نشست مطبوعاتی در جشنواره «لومیر» در لیون فرانسه فاش کرد که از کمپانی دیزنی سرخورده شده است و بعید است در پروژه های آینده با این استودیو همکاری کند.
«برتون» پس از شروع کار خود به عنوان یک هنرمند انیمیشن در دیزنی، به کارگردانی و تهیه‌کنندگی چندین فیلم برای این کمپانی سرگرمی ادامه داد که از آن جمله می‌توان به «فرانکن‌وینی» و «کابوس پیش از کریسمس» اشاره کرد.
این سینماگر ۶۴ ساله در گفتگویی به ددلاین گفته است: «چندین بار در طول زندگی حرفه‌ای خود در آنجا (کمپانی دیزنی) استخدام و اخراج شدم. نکته ای که در مورد «دامبو» وجود دارد این است که به همین دلیل فکر می‌کنم روزهای من با دیزنی به پایان رسیده است. متوجه شدم که من خودم دامبو هستم و باید از این سیرک بزرگ وحشتناک فرار کنم. فیلم «دامبو» در سطح مشخصی کاملاً زندگی‌نامه من است.»
این فیلمساز اضافه کرد در حالی که دیزنی هنوز گاهی اوقات فیلم‌های مستقل و اصلی می سازد، اما بیشتر محتوای آن حول محور آثار مارول، پیکسار و «جنگ ستارگان» می چرخد و من علاقه‌ای به ساخت یک فیلم مارول ندارم چرا که تنها می‌توان به یک دنیا بپردازم و نه چند دنیا.
«تیم برتون» که تاکنون دو بار نامزد جایزه اسکار شده، به دلیل دیدگاه متفاوت، سبک ویژه و منحصربه‌فرد در فیلم‌سازی و طراحی شخصیت‌هایی عجیب و متفاوت معروف شده است و از برجسته‌ترین کارگردان‌ها به شمار می‌رود. او خالق برخی از تاریک‌ترین و مهیج‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما ازجمله «سیاره میمون‌ها»، «ادوارد دست‌قیچی» و «بیتل جوس» است.
«برتون» که ۲۰ فیلم بلند در کارنامه سینمایی‌اش دیده می‌شود، از معدود کارگردانانی است که تقریباً در همه ژانرها فیلم ساخته است؛ «مریخ حمله می‌کند» و «سیاره میمون‌ها» در ژانر علمی-تخیلی، «ماهی بزرگ» در ژانر فانتزی، «عروس مرده» نامزد جایزه اسکار در شاخه انیمیشن، «سوئینی تاد» در ژانر موزیکال و «چارلی و کارخانه شکلات‌سازی» در ژانر کودکان. از دیگر ساخته‌های این کارگردان آمریکایی می‌توان به «آلیس در سرزمین عجایب»، «بازگشت بتمن»، «چشمان بزرگ»، «بیتل جویس» و «آلیس آن‌سوی آینه» اشاره کرد.
مجموعه آثار «برتون» تاکنون به فروشی بالغ بر ۱.۸ میلیارد دلار در گیشه جهانی دست یافته‌اند.

انتهای پیام

source

توسط postbin