نشست خبری هفتۀ کتاب، با پایان کار طرح‌های فصلی و خبر آغاز به کار سامانۀ خرید از کتابفروشی‌ها و تغییراتی دیگر در برگزاری این رویداد و همچنین رونمایی از پوستر این هفته برگزار شد.
او سپس با بیان این‌که تلاش شده در کنار رویداد نمایشگاه کتاب، هفتۀ کتاب هم مردمی و عمومی شود و دغدغه‌های فضای عمومی کشور به سمت کتاب و کتابخوانی معطوف شود، افزود: برای همین شعار هفتۀ کتاب امسال «ما همانیم که می‌خوانیم» است. 
علی رمضانی در ادامه به برنامۀ کتاب‌باران کردن شهر ( نمایش کتاب‌های برگزیدۀ جوایز کتاب سال، جایزۀ جلال و جشنوارۀ شعر فجر) از دو روز قبل اشاره کرد و ضمن ارایه توضیحی دربارۀ برخی تصمیم‌گیری‌های گرفته شده در ستاد برگزاری هفتۀ کتاب، بیان کرد: عهد کردیم با مردم با زبان تکرار این جمله که کتاب بخوانید، کتاب خوب است، حرف نزنیم. چون این مردم را سرگردان می‌کند. بلکه دستگاه‌های مختلف با شناسایی مخاطبان خود به آن‌ها کتاب معرفی کنند. 
دبیر هفتۀ کتاب همچنین با بیان این‌که نباید تصویری که از صنعت ارائه می‌کنیم، مخدوش باشد، اظهار کرد: برنامه‌های هفتۀ کتاب از روز شنبه (۲۱ آبان) در حرم امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد و رویدادهای این حوزه آغاز می‌شود. یازدهمین نمایشگاه ملی دفاع مقدس نیز در ۱۹ آبان در قم آغاز به کار می‌کند و با حضور ۹۰ ناشر با بیش از ۶هزار عنوان تا پایان هفتۀ کتاب ادامه دارد. 
رئیس خانۀ کتاب و ادبیات ایران سپس از برگزاری بیستمین دورۀ جشنواره کتاب و رسانه با چهار جایزۀ ویژه و یک بخش جدید گفت و از برگزاری مراسم پایانی بخش ایده‌پردازی این جشنواره در هفتۀ کتاب خبر داد. 
رمضانی همچنین دربارۀ سایر برنامه‌های هفتۀ کتاب گفت: در روز ۲۴ آبان، مانند هر سال مراسم تجلیل از کتابداران و کتابخوانان توسط نهاد کتابخانه‌ها و شهرداری برگزار می‌شود. همچنین دیدار وزیر ارشاد با ناشران نیز در حال برنامه‌ریزی است. (بنا بر توضیحاتی که بعداً داده شد، اتحادیه‌های ناشران، انجمن‌های فرهنگی، مجموعه‌هایی از ناشران و… دعوت خواهند شد.)
او در ادامه از راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی کتاب همچون خبرگزاری کتاب – به عنوان زیرمجموعۀ نوین خانۀ کتاب – گفت و بیان کرد: کتاب دارای اطلاع‌رسانی تصویری شده است. 
علی رمضانی افزود: رخداد آغاز به کار سامانۀ خرید از کتابفروشی‌ها نیز از روز پنج‌شنبه طی مراسمی انجام می‌شود و ۴۰ میلیارد تومان خرید به سمت کتابفروشی‌ها ارجاع داده خواهد شد. این سامانه پس از راه‌اندازی به‌طور دائمی فعالیت می‌کند. درحالی که ما در بسیاری از شهرها کتابفروشی نداریم، همۀ مردم می‌توانند با این سامانه از یارانۀ عادلانه استفاده کنند. این مجموعه قابلیت آن را دارد که مجموعه‌های دیگر بانکی و پولی و مالی با آن همکاری کنند و می‌شود سایر اعتبارات کشور و وزارت فرهنگ را به این سمت معطوف کرد. 
او در عین حال گفت: یکی از چالش‌های کتابفروشی‌ها روزآمد نبودن آن‌هاست. تلاش می‌شود با تسهیلاتی که در این نرم‌افزار وجود دارد، به سمت روزآمد شدن حرکت کنند. 
بخش نخست سخنان رمضانی به پرداختن به سایر برنامه‌ها و پویش‌های هفتۀ کتاب به پایان رسید. 
او در پاسخ به پرسشی دربارۀ آمار کتاب‌های منتشرشده نیز گفت: آمارهایی که ما ثبت می‌کنیم، عمدتاً مربوط به بخش خصوصی است. این بخش هم بازاری دارد. چندگانه‌ای نیز برای کنترل کردن این آمار داریم که بین ناشران عمومی است. بحث ما آمارسازی یا اکتفا به آمار نیست. 
رئیس خانۀ کتاب و ادبیات ایران همچنین در پاسخ به پرسش‌هایی دیگر به شیوۀ عملکرد تلویزیون اینترنتی کتاب پرداخت و درمورد وضعیت معاونت شعر و ادبیات داستانی (پس از کناره‌گیری ابراهیم اسماعیلی اراضی) گفت: فعالیت‌های این بخش انجام می‌شود و فرد جدیدی را نیز برای این بخش در نظر خواهیم داشت. فعالیت‌ها بدون وقفه و اختلال در حال انجام است. 
رمضانی همچنین دربارۀ بحثی پیرامون سرانۀ مطالعه و شاخص‌های آن بیان کرد: با تخصصی‌ترین شاخص‌ها و ابزارهایی که امروزه در کشور برای جمع‌آوری داده داریم و قبلاً نداشتیم می‌توان کار را به خوبی سامان داد. ما در صنعت نشر ایران ظرفیتی را داریم که بی‌نظیر است و آن هم کتابخانه‌های عمومی کشور است؛ به‌عنوان سومین شبکۀ مویرگی کشور. خود رسانه‌ها هم می‌توانند در شاخص‌سازی کمک کنند. 
او همچنین دربارۀ تعطیلی طرح‌های فصلی و جایگزینی سامانۀ خرید از کتابفروشی‌ها و نیز برخی مشکلات آن پاسخ داد: خود خبرنگاران کتاب در مورد طرح‌های فصلی انتقاد داشتید. ما طرح فصلی نداریم، طرح همه‌فصلی داریم. در مورد ورود اطلاعات کتابفروشی‌ها هم مشکل از ما نیست و امکان لازم از سوی ما فراهم شده. اما این مشکل از شرکت‌های نرم‌افزاری کتابفروشی‌ها و برخی مقاومت‌های آن‌هاست. 
علی رمضانی در ادامه گفت که مشکل اینترنت در استفاده از این سامانه وجود نخواهد داشت، همان‌طور که مردم حالا از شبکۀ بانکی بدون مشکل استفاده می‌کنند. 
او همچنین درخصوص برگزاری کتابگردی گفت که شاید برخی از رخدادهای این هفته در بعضی کتابفروشی‌ها برگزار شود اما هنوز برنامۀ مشخصی برای کتابگردی وجود ندارد. 
دبیر هفتۀ کتاب در پایان در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درخصوص راه‌اندازی سامانۀ خرید از کتابفروشی‌ها در شرایطی که براساس آمار شهریور ماه خانۀ کتاب و ادبیات، کتاب ۳۸درصد گران‌تر از سال قبل شده، همچنین وجود فروشگاه‌های اینترنتی کتاب و پلتفرم‌های دیگر این حوزه که از سال‌ها قبل فعالیت می‌کنند و نیز وجود فروشگاه‌های اینترنتی که کتاب‌های (بعضاً قاچاق) را حتی با قیمت‌هایی ارزان‌تر عرضه می‌کنند، بیان کرد: آنچه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اتفاق افتاد، فرضیۀ خود ما را درخصوص استقبال نکردن با این قیمت‌ها رد کرد. می‌خواهم اجازه بدهید تا ببینیم نتیجۀ این طرح هم مثل نمایشگاه خواهد شد یا نه. ما نقش مردم را نمی‌بینیم، مردم کتاب می‌خرند و کتاب می‌خوانند. گردشی که از طریق نمایشگاه بهمن و اردیبهشت اتفاق افتاده، رقم عجیبی است. من فکر می‌کنم در همین سامانه هم چنین اتفاقی می‌افتد. بخشی از مشکلات را حل نمی‌کند، مشکل بخش تخصصی خود را می‌تواند حل کند. مسئۀ سایر پلتفرم‌ها هم بحث مفصلی است. سلسله اقدامات ایجابی داریم که باید در مقابل اقدامات سلبی که با سکوهای ارز مجاز و غیرمجاز اتفاق می‌افتد، بگذاریم. این سامانه یک قطعۀ ایجابی است. درمورد بخش‌های سلبی، با کمک اتحادیۀ کسب و کارهای دیجیتال با تشکل‌های نشر، پلیس فتا، دادستانی و… بحث‌هایی انجام شده که امیدواریم جلو برود. 
در پایان این نشست، از پوستر هفتۀ کتاب نیز رونمایی شد.
 
خداحافظی با طرح‌های فصلی، ورود یک سامانۀ جدید و خبرهای دیگر
 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
ما را دنبال کنید.

source

توسط postbin