ایسنا/همدان معاون امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با بیان اینکه تولید بذور و نهال مرتعی در کشور کاهش محسوسی یافته است، گفت: میزان تولید بذر ایستگاه‌های کشور از ۷۱۸ تن در طی دهه های گذشته به کمتر از ۳۰ تن در سال‌جاری رسیده است.
مسیبی در حاشیه بازدید از ایستگاه تولید بذور مرتعی شهرستان بهار، اظهار کرد: وجود مشکلات اعتباری، توزیع نامتناسب استانی اعتبارات، تغییرات اقلیمی و بالطبع کاهش بارندگی در اغلب استانهای کشور از جمله دلایل عمده و اصلی کاهش محسوس تولید بذور و نهال مرتعی در سطح ۲۲ ایستگاه کشور است.
وی تصریح کرد: به منظور تنوع بخشی در گونه‌های جدید و سازگار در شرایط محیطی کنونی، نیاز به معرفی و توسعه کشت ارقام جدید گونه‌های مرتعی بوده تا بتوان دراصلاح و توسعه مراتع در چهارچوب طرح‌های مرتعداری اقدامات موثری را انجام داد.
مسیبی افزود: در همین راستا در ایستگاه تولید بذر شهرستان بهار با همکاری بخش مرتع موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع اقدام به کشت گونه‌های جدیدی شده تا پس از استقرار بتوان از گونه‌های جدید در عرصه‌های مختلف منابع طبیعی استفاده کرد.
به‌گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی منابع طبیعی استان همدان، معاون امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به همراه رئیس بخش مرتع موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور و کارشناسان این سازمان به منظوربررسی اقدامات صورت گرفته در طرح احاله مدیریت ایستگاه تولید بذور شهرستان بهار وتعامل و هم افزایی بخش اجرا با مراکز تحقیقاتی کشور در راستای افزایش بهره‌وری و ارتقاء توان ایستگاه تولید بذور مرتعی در راستای اصلاح و بهبود مراتع کشور از ایستگاه تولید بذر بهار بازدید داشتند.
انتهای پیام

source

توسط postbin