تروئیکای اروپا بیانیه مشترکی را درباره واکنش ایران به قطعنامه ضدایرانی اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی صادر کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان بیانیه مشترکی را درباره واکنش ایران به قطعنامه ضدایرانی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی صادر کردند.
در این بیانیه که در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شده، آمده است: ما دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا آخرین گام‌های ایران را که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) تأیید شده برای گسترش بیشتر برنامه هسته‌ای‌اش محکوم می‌کنیم.
تروئیکای اروپا مدعی شدند: ایران با افزایش توانایی تولید خود در فردو و نطنز، فراتر از محدودیت‌های برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و با تسریع تولید اورانیوم غنی شده، گام‌های مهم دیگری را در جهت تهی کردن برجام برداشته است. تصمیم ایران برای افزایش تولید اورانیوم با غنای بالا (HEU) در تأسیسات زیرزمینی خود در تأسیسات غنی‌سازی سوخت فردو، نگران‌کننده است.
سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان در عین حال افزودند که به رایزنی با شرکای بین المللی خود پیرامون بهترین روش برای مقابله با آنچه تشدید تنش هسته‌ای ایران نامیدند، ادامه خواهند داد.
آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ایران غنی سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد را با استفاده از ۲ مجموعه سانتریفیوژ IR-۶ موجود در سایت «فردو» آغاز کرده است.
در بیانیه جاری آژانس بین المللی انرژی اتمی که در اختیار اعضای شورای حکام قرار داد، در این خصوص آمده است که تهران در صدد است تا تولید اورنیوم غنی‌شده ۵ یا ۲۰ درصدی خود در فردو را افزایش دهد.
پنجشنبه هفته گذشته شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر با صدور قطعنامه ای خصمانه علیه کشورمان، ایران را به عدم همکاری کافی در خصوص وجود ذرات اورانیوم ادعایی در ۳ مکان اعلام نشده متهم و عنوان کرد که تهران در راستای اجرای وظایف قانونی خود و بدون تأخیر بایستی اقداماتی را صورت دهد.
این قطعنامه با ۲۶ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع به تصویب این شورای ۳۵ عضوی رسیده است و اگر به لحاظ جمعیتی به کشورهایی که با این قطعنامه همراهی نکردند نگاه کنیم، بخش قابل توجهی از جمعیت جهان به شمول کشورهای هند، چین، روسیه، آفریقای جنوبی و … مخالف سوء استفاده ابزاری کشورهای غربی از آژانس برای اعمال فشار حداکثری علیه ملت ایران هستند.
محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه گفتگو با خبرنگاران درباره اقدامات انجام شده از سوی سازمان انرژی اتمی در مراکز فردو و نطنز توضیح داد: در روزهای اخیر شاهد صدور قطعنامه علیه ایران بودیم که این کار با عکس العمل متقابل ما مواجه شد به طوری که در روزهای اخیر تولید اورانیوم UF۶ با غنای ۶۰ درصد در فردو از سر گرفته شد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط postbin