ارومیه -ایل«منگور»یکی ازبزرگترین ایل عشایر کشور از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون با تقدیم بیش از ۳۲۲ شهید نقش مهمی در تامین امنیت مناطق مرزی به خصوص مهاباد و شهرهای جنوبی استان داشته است.
خبرگزاری مهر– گروه استان‌ها: عشایر ایل منگور با ۱۲ هزار نفر جمعیت در شهرهای مهاباد، پیرانشهر و بسیاری از مناطق استان زندگی می‌کنند و در طول پیروزی انقلاب اسلامی، هشت سال دفاع مقدس ۳۲۲ شهید، ۵۰ جانباز تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده است.
دلیرمردی و رشادت‌های بزرگترین ایل عشایری کشور که به وطن پرستی و دفاع از میهن عزیز مشهور هستند فقط به دوران انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس محدود نمی‌شود این ایل در کمک به برقراری امنیت همراه نیروهای حافظ امنیت در شمال غرب کشور نیز از نقش آفرینان مهم به شمار می‌روند.
بر اساس اسناد و روایت‌های تاریخی ملاخلیل منگور پیشوای مذهبی منطقه ساوجبلاغ مکری به ویژه ایل منگور قبل از انقلاب نیز وقتی دولت رضا شاه برنامه‌های غرب گرایانه خود را با خشونت به اجرا درآورد. یکی از این اقدامات متحدالشکل کردن لباس و پوشیدن کلاه پهلوی بود که با واکنش‌ها و اعتراض‌های زیادی در سراسر ایران روبه رو شد.
ملاخلیل منگور پیشوای مذهبی منطقه ساوجبلاغ مکری و به ویژه ایل منگور ضمن حرام شمردن این سیاست و اعلام جهاد، رهبری یک قیام را علیه رضا شاه برعهده گرفت.
عشایر ایل منگور در روستاهای عشایری بین سردشت و پیرانشهر و مهاباد و همچنین تا مرز عراق پراکنده شده‌اند و از تلفیق کشاورزی و دامداری، گذران زندگی می‌کنند.
مناطق ییلاقی این ایل ییلاق‌های سران، گده و هنگون در اطراف مهاباد و آلواتان و دشت وزنه در سردشت است که معمولاً از اواسط اردیبهشت به مدت چهار ماه منبع تغذیه دام‌های ایل را تشکیل می‌داد اما در حال حاضر به دلیل وضع خاص منطقه کوچ صورت نمی‌گیرد.
جدا از شهرهای پیرانشهر و مهاباد که به ترتیب مرکز شهرستانهای پیرانشهر و مهاباد محسوب می‌شوند اکثریت جمعیت این ایل در دو دهستان منگور غربی و منگور شرقی سکونت و بخش منگور سردشت در ناحیه میرآباد دارد. دهستان منگور غربی تابع پیرانشهر و دهستان منگور شرقی از توابع مهاباد است.
ایل منگور از شش طایفه (مروت، امان، زیرن، شمه، زین، خدر) تشکیل شده‌اند که اکثریت با طایفه مروت در مهاباد است و بقیه به طور پراکنده در مهاباد و پیرانشهر و ناحیه میرآباد و شهر ربط در سردشت سکونت دارند.
وطن پرستی به روایت ایل «منگور»
عشایر ایل منگور از اول انقلاب تاکنون به نظام و فرامین امام خمینی (ره) وفادار است
حاج مامند پیروتی یکی از رؤسای طایفه ایل منگور هم رزم شهید حاج احمد کاظمی و شهید بروجردی، فرزند شهیدی است که از خانواده‌شان ۸ خواهرزاده و ۴ عموزاده شهید شده‌اند.
حاج مامند پیروتی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه اوایل انقلاب گروه‌های تروریستی کومله و دمکرات در منطقه تحرکات زیادی داشتند و تمام دارایی ایل را غارت کردند، گفت: از آن زمان تاکنون عشایر ایل منگور که به فرامین بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران عهد بسته و وفادار است به مبارزه و مقابله با آن گروهک‌های تروریستی مشغول هستند.
وی با بیان اینکه ایل عشایر منگور متشکل از ۶ طایفه بزرگ و ۱۲ هزار نفر هستند که در مهاباد، پیرانشهر و مناطق مختلف استان آذربایجان غربی زندگی می‌کنند، گفت: از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون این عشایر با تقدیم بیش از ۳۰۰ شهید و ۵۰ جانباز دین خود را به نظام ادا کرده و تا آخرین قطره خون نیز پای آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی است.
حاج مامند پیروتی افزود: هر زمان امنیت منطقه به سردگی گروهک‌های تروریستی از جمله دمکرات و کومله تهدید شود با تمام قدرت در کنار نیروهای حافظ امنیت هستیم.
وی با اشاره به تحرکات اخیر این گروه‌های تجزیه طلب در حوادث اخیر شهرهای جنوبی آذربایجان غربی به خصوص مهاباد نیز گفت: افراد این ایل خود را از مردم منطقه جدا نمی‌دانند، زمانی که عناصر این گروهک‌های تجزیه طلب وارد منطقه و مهاباد شده و اقدام به هتک ناموس و آتش زدن منازل مردم کردند خود را ملزم به برخورد جدی با این گروهک‌ها دانستیم و همراه نیروهای حافظ امنیت کشور به مقابله با این گروهک‌ها برخواستیم.
وقتی آرامش و آسایش مردم منطقه با تخریب اموال عمومی و آتش زدن منازل و هتک حرمت مردم تهدید شد ما عشایر ایل منگور با همراهی نیروهای حافظ امنیت وارد شهر شده و اقدام به پاکسازی این عناصر کردند حاج مامند پیروتی با اشاره به پاکسازی شهرهای جنوبی استان به خصوص مهاباد از عناصر گروهک‌های تجزیه طلب و تروریستی گفت: در چند روز اخیر وقتی آرامش و آسایش مردم منطقه با تخریب اموال عمومی، تهدید و ارعاب این عناصر برای کسبه و بازاریان مهاباد و آتش زدن منازل و هتک حرمت مردم توسط عناصر این گروه‌ها تهدید شد ما عشایر ایل منگور با همراهی نیروهای حافظ امنیت وارد شهر شده و اقدام به پاکسازی این عناصر کردند.
وی با بیان اینکه هم اکنون امنیت و آرامش در شهر مهاباد برقرار است، گفت: همانند هشت سال دفاع مقدس و انقلاب اسلامی عشایر ایل منگور آماده مقابله با ضدانقلاب، گروه‌های تجزیه طلب و کسانی که مخالف امنیت و آرامش منطقه هستند مقابله می‌کند.
حاج پیروتی با بیان جمله امام خمینی (ره) که «عشایر ذخایر انقلاب است»، گفت: برای حفاظت از مرزهای غربی کشور در آذربایجان غربی عمده عشایر شب و روز به دیده بانی از مرزها در کنار کار دامپروری و کشاورزی می‌پردازند و برخی نیز در مهاباد و پیرانشهر و کوه پر و باگردان و خلفان ساکن شده‌اند.
وی در مورد وحدت سنی و شیعه گفت: خون برادران شیعه و سنی یکی است و همه با هم برادریم، در زمان جنگ تحمیلی وقتی در کنار شهید کاظمی، شهید محمد بروجردی و شهید محمود کاوه با دشمن متجاوز می‌جنگیدیم، من سنی و آنها شیعه بودند، ولی همگی دست برادری به هم داده و از کشور اسلامی دفاع کردیم.
حاج مامند پیروتی اضافه کرد: تا خون در رگ ماست باید از کشور و انقلاب اسلامی دفاع کنیم وگرنه ما هم به سرنوشت برخی کشورها در منطقه دچار می‌شویم، باید همه از کشور خود دفاع کنیم.
وطن پرستی به روایت ایل «منگور»
ایل منگور برای برقرار امنیت و آرامش در منطقه شهدای زیادی تقدیم نظام جمهوری اسلامی کرده است
حاج خضر محمدی سر عشیره طایفه محمدی ایل منگور که پدر شهید گلاویژ محمدی دختر ۱۱ ساله‌ای است که در جریان بمب گذاری ۳۱ شهریورماه سال ۸۹ توسط گروهک‌های تجزیه طلب شهید شده است نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه تمام ایل منگور پیرو خط رهبری هستند، گفت: ایل منگور در دفاع از میهن و آرمان‌های انقلاب اسلامی سابقه طولانی دارد و تاکنون شهدای زیادی تقدیم نظام کرده و برای تداوم امنیت و آسایش مردم منطقه نیز حاضر تا آخرین قطره خون پای آرمان‌های نظام بیایستیم.
حاج محمدی نیز همانند حاج مامند پیروتی به جنایات و خشونت‌های گروهک‌های تجزیه طلب و تروریستی کومله و دمکرات در منطقه اشاره می‌کند و می‌گوید زمانی که عناصر این گروهک‌ها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خانه‌های ایل عشایر منگور را غارت کرده و آتش زدند عهد بستیم تا نابودی کامل این گروه‌ها همراه انقلاب اسلامی باشیم و تا آخرین قطره خون نیز پای آرمان‌های نظام هستیم و خواهیم بود.
وی با بیان اینکه ما با امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری عهد بستیم و به این عهد وفاداریم، افزود: از سال ۵۷ تاکنون با همراهی نیروهای نظامی و انتظامی برای برقراری امنیت در منطقه و مبارزه با ضدانقلاب و گروه‌های تجزیه طلب در منطقه حضور داریم و تا نابودی کامل این گروه‌ها دست از فعالیت بر نمی‌داریم.
حاج محمدی با اشاره به شهادت دختر ۱۱ ساله‌اش در جریان بمب گذاری ۳۱ شهریور ماه سال ۸۹ توسط گروه‌های تروریستی و تجزیه طلب در رژه نیروهای مسلح در مهاباد گفت: ما در کنار دخترم شهدای زیادی را تقدیم نظام کرده‌ایم خون شهدای ایل منگور با سایر شهدای انقلاب اسلامی، هشت سال دفاع مقدس و شهدای کشور عجین شده و خود را جدا از انقلاب و نظام نه تنها نمی‌دانیم بلکه برای امنیت، نظام و اقتدار کشور حاضریم خون خود را تقدیم کنیم.
وقتی عناصر گروه‌های تجزیه طلب تا این حد که منازل مردم را آتش بزنند به ناموس مردم اهانت کنند و امنیت منطقه و شهر را برهم بزنند، جسارت داشته باشند نمی‌توانستیم ساکت بمانیم سرعشیره طایفه محمدی از ایل منگور با اشاره به حضور این ایل در جریان اغتشاشات اخیر در شهرهای جنوبی استان نیز گفت: وقتی عناصر گروه‌های تجزیه طلب تا این حد که منازل مردم را آتش بزنند به ناموس مردم اهانت کنند و امنیت منطقه و شهر را برهم بزنند، جسارت داشته باشند نمی‌توانستیم ساکت بمانیم و با همراهی نیروهای حافظ امنیت در منطقه اقدام به پاکسازی منطقه از این گروه‌ها کردیم.
وی با اشاره به رعب و وحشت عناصر گروه‌های تروریستی و تجزیه طلب از حضور عشایر ایل منگور گفت: بعد از حضور ما در منطقه، افراد این گروهک‌ها با ترس و وحشت اقدام به فرار و مخفی شدن کردند و آرامش در منطقه برقرار شد.
وی با بیان اینکه ما با مردم مهاباد و منطقه شهرهای جنوبی استان همدل و همراه بوده و رفت و آمد داریم و دشمن ما ضد انقلاب، گروه‌های تروریستی و ضد انقلاب است، گفت: دختر ۱۱ ساله‌ام را تقدیم نظام کرده‌ام و برای برقراری و تداوم امنیت منطقه حاضریم هر کاری لازم باشد انجام دهیم.
فقط در برابر رشادت‌ها و دلیرمردهای های بزرگترین ایل عشایر کشور می‌توان گفت بنویسید ایل منگور بخوانید امنیت، وطن پرستی، عهد به وفا.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط postbin