بیرجند- در دومین دور سفرهای شهرستانی استاندار خراسان جنوبی میز خدمت مسئولین استان به بخش‌ها، روستاها و محلات عشایری سرزمین طلای سرخ ایران رسید تا مشکلات مردم در این مناطق بررسی شود.
خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: استاندار خراسان جنوبی از روز ابلاغ حکمش در آذرماه ۱۴۰۰ تاکنون که یک‌سالگی خدمتش است تحرک خوبی در استان ایجاد کرده است.
وی از روزی که در استانداری خراسان جنوبی مستقر شده و بر کرسی آن تکیه زده در واقع بیکار ننشسته و دائم از این شهر به آن شهرستان، از این روستا به آن قصبه و در شرایطی که در محل استانداری هم بوده بیشتر در جلسات با مسئولان و مردم و یا در مرکز پیگیر برای حل مشکلات استان بوده است.
این اخلاق استاندار بی شک مزیتی برای استان و در عین حال برای دولت به شمار می‌رود که با مشکلات سومین استان پهناور کشور که با محرومیت‌های بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند آشنا شده و برای علاج آن‌ها راهکاری بجوید. ضمن اینکه حضور مسئولان در جمع مردم عامل دلگرمی بوده و آنها را درمی‌یابند که پیام خود را به درستی به مسئول رسانده‌اند.
قناعت در کمتر از یکسال یک دور سفرهای شهرستانی را به پایان رساند و اکنون در یک‌سالگی خدمتش در دیار خاوران دور دوم سفرها را با رویکردی متفاوت آغاز کرده است.
دور دوم سفرها با حضور در مناطق عشایری و روستاهای مرزی شهرستان نهبندان هفته گذشته آغاز شد و روز گذشته حضور در روستاهای تیغدر، آفریز، شهرک هاشمیه، شاهیک، بیهود، نوغاب حاجی آباد، تیغاب و قومنجان برنامه‌ریزی شده بود که اهم برنامه‌های استاندار و قول‌هایی که داده شد را در این گزارش می‌خوانید.
بخش ها و روستاها، مقصد دور دوم سفرهای شهرستانی
استاندار خراسان جنوبی در حاشیه سفر به شهرستان قاین گفت: با توجه به اینکه دور اول سفرهای شهرستانی تمام شده، برای دور دوم به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که بیشتر در روستاها حضور پیدا کنیم.
جواد قناعت تصریح کرد: در این دور از سفرها اولویت با بازدید از پروژه‌های نیمه تمامی است که در اولویت مطالبات و درخواست‌های مردم قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه دور دوم سفرها با حضور در مناطق عشایری و روستاهای مرزی شهرستان نهبندان آغاز شده است، گفت: حضور در روستاهای تیغدر، آفریز، شهرک هاشمیه، شاهیک، بیهود، نوغاب حاجی آباد، تیغاب و قومنجان در سفر به شهرستان قاین برنامه‌ریزی شده است.
اعتبار ۵.۵ میلیاردی برای تحصیل ۲۰۰ دانش‌آموز شهرک هاشمیه
استاندار خراسان جنوبی در جریان بازدید از پروژه در حال احداث مدرسه ۶ کلاسه شهرک هاشمیه در خصوص تأمین اعتباری به مبلغ ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان قول مساعد داد.
قرار است یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از این مبلغ توسط استانداری و ۴ میلیارد تومان هم توسط اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تأمین شود.
برابر تفاهم نامه صورت گرفته با اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان، شورای اسلامی و دهیاری روستا، اجرای ۴۰ درصد کار را به عهده گرفته‌اند.
این مدرسه با زیربنای ۴۲۵ متر مربع در زمینی به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع عملیات اجرایی آن در اوایل سال ۱۴۰۰ آغاز شده است.
با احداث این مدرسه، تعداد ۲۰۰ دانش‌آموز شهرک هاشمیه شهرستان قائنات از محیط آموزشی مطلوب بهره‌مند خواهند شد.
در جریان این بازدید استاندار خراسان جنوبی در پاسخ به مطالبه جوانان منطقه در خصوص ایجاد پایگاه امداد جاده‌ای در شهرک هاشمیه و تیغاب، این موضوع را به بررسی در جلسه کارشناسی ویژه با حضور دستگاه‌های متولی منوط کرد.
ضرورت احداث پست ۱۳۲ کیلوولت در منطقه قومنجان
جواد قناعت در ادامه سفر خود از کوره‌های آجرپزی روستای قومنجان بازدید کرد و برای رفع مشکلات مطرح شده، قول مساعد داد.
وی با اشاره به تأمین برق به عنوان اصلی ترین نیاز منطقه، تصریح کرد: برای رفع این نیاز دو برنامه کوتاه مدت و بلند مدت پیش بینی شده است.
وی متذکر شد: برای تحقق برنامه کوتاه مدت، مبلغ ۲ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی جهت نصب یک دستگاه بوستر و تجهیزات تقویت برق منطقه اختصاص می‌یابد.
قناعت تأکید کرد: با نصب این بوستر، مشکل برق منطقه برطرف می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه رفع مشکل موجود به اجرای برخی کارهای زیربنایی نیاز دارد، گفت: بهترین راهکار احداث پست ۱۳۲ کیلوولت است که به صورت ویژه پیگیری می‌شود تا در آینده محقق شود.
به گفته وی؛ با احداث این پست، ضمن تقویت برق منطقه و رفع مشکل موجود، زیرساخت لازم برای حضور سرمایه گذاران هم فراهم می‌شود.
وی بیان داشت: با عنایت به مصرف بالای انرژی در کوره‌های سنتی، بهینه سازی شرایط موجود کوره‌های ضروری است.
قناعت تأکید کرد: کوره داران می‌توانند با دریافت تسهیلات کم بهره‌ای که به همین منظور در نظر گرفته شده، نسبت به بهینه سازی کوره‌ها اقدام کنند.
وی با اشاره به دو مطالبه مردمی در خصوص اصلاح جاده و تکمیل سالن ورزشی، گفت: این موضوعات به جهت نیاز به مباحث کارشناسی، به طور ویژه در جلسه‌ای با محوریت معاونت عمرانی استانداری و با حضور فرماندار و حوزه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ویژه پیگیری خواهد شد.
شرط و شروط استاندار برای یک پروژه
استاندار خراسان جنوبی در بازدید از روستای تیغاب و پروژه‌های نیمه تمام این روستا مبلغ یک میلیارد تومان اعتبار به پروژه احداث منبع ذخیره آب روستا اختصاص داد که البته شرط و شروطی نیز برای آن تعیین کرد.
مهمترین شرط استاندار در این زمینه، اهتمام شرکت آب و فاضلاب در اتمام پروژه تا پایان سال بود.
قناعت تأکید کرد: این پروژه باید تا پایان سال به بهره برداری برسد تا مردم منطقه در فصل تابستان، مشکلی در زمینه تأمین آب نداشته باشند.
تکلیفی برای راه و شهرسازی و آبفا
استاندار خراسان جنوبی در ادامه سفر شهرستانی به قاین از پروژه ایمن سازی ورودی شهر قاین بازدید کرد و اداره کل راه و شهرسازی را مکلف کرد تا روند اجرای این پروژه را شتاب ببخشد تا پل شاهیک و پروژه ایمن سازی ورودی شهر قاین تا پایان خردادماه سال ۱۴۰۲ به بهره برداری برسد.
در پروژه احداث پل ۸ متری شاهیک که از سال ۹۶ آغاز شده، در حال حاضر پل اجرا شده و قسمتی از رمپ و لوپ‌های آن نیز به صورت خاکی اجرا شده است.
تقویت سیستم آبرسانی در پروژه نهضت ملی مسکن شاهیک نیز از مطالبات مردمی در جریان این بازدید بود که استاندار، شرکت آب و فاضلاب را مکلف کرد، پروژه مربوط به تقویت شبکه را در این مجموعه آغاز نماید.
باز شدن گره اعتباری پروژه کتابخانه مرکزی قاین
بازدید استاندار خراسان جنوبی از کتابخانه مرکزی قاین، مبلغ دو میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این پروژه در حال احداث را به همراه داشت.
عملیات اجرایی پروژه کتابخانه مرکزی قائنات با زیر بنای سه هزار متر مربع در سال ۱۳۸۹ آغاز شده و در حال حاضر ۵۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
بازدیدی به دعوت مادر شهید کاوه
در جریان دیداری که ۲۷ شهریور ماه امسال استاندار با خانواده معزز سردار شهید محمود کاوه داشت، مادر شهید، قناعت را به حضور در بیهود و بازدید از روند اجرای یادمان شهید کاوه دعوت کرد که پیرو آن دعوت و با هدف بررسی شرایط موجود بازدیدی از روستای و یادمان شهید انجام شد.
استاندار خراسان جنوبی، مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به پروژه یادمان سردار شهید کاوه فرمانده لشکر ویژه شهدا اختصاص داد.
یادمان سردار شهید کاوه در سه راهی روستای بیهود- خروجی روستای گریمنج- در حال احداث است که عملیات اجرایی این پروژه آذرماه سال ۹۹ آغاز شده است.
همچنین در بازدید از روستای بیهود قناعت از پروژه نیمه تمام سالن ورزشی این روستا بازدید کرد و قول اختصاص دو میلیارد تومان اعتبار را برای شتاب گرفتن پروژه را داد.
این پروژه که در سال ۹۴ آغاز شده در حال حاضر ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
بازدید از دو پروژه ورزشی و رهاورد یک میلیارد و ۳۰۰ میلیونی
استاندار خراسان جنوبی همچنین از سالن ورزشی نوغاب حاجی آباد در شهرستان قائنات که عملیات ساخت آن در سال ۹۰ آغاز شده و اکنون ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد هم بازدید کرد و دستورهایی در خصوص رفع موانع از مسیر اجرای پروژه را داد.
بازدید از پروژه نیمه تمام سالن ورزشی اسفدن، از دیگر برنامه‌های قناعت در شهرستان قائنات بود که وی قول تزریق یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار را برای این پروژه را داد.
عملیات اجرایی احداث این پروژه در سال ۹۵ آغاز و در حال حاضر ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط postbin