تصاویر منتشر شده از رئیس جمهوری سودان جنوبی نشان می‌دهد که خودش را در یک برنامه زنده تلویزیونی خیس کرده است! این امر باعث یکسری گفتمان‌ها در سراسر آفریقا درباره این مساله شده که آیا او توانایی اداره کشورش را دارد یا خیر.
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، تصاویری از سالوا کر، رئیس جمهوری ۷۱ ساله سودان جنوبی حین ایستادن برای اجرای سرود ملی به منظور گشایش یک جاده جدید از تلویزیون این کشور منتشر شد که نشان می‌دهد در ابتدا او اصلا نمی‌داند چه اتفاقی افتاده اما پس از آنکه زیر پایش خیس شد، برخی از همراهان او را متوجه می‌کنند و تصویربرداران که دارند از صحنه فیلمبرداری می‌کنند ناگهان دوربین‌های خود را به سمت دیگری می‌چرخانند.
مردم شامل سیاستمداران و وکلایی از اوگاندا، نیجریه و کنیا به سرعت در رسانه‌های اجتماعی این مساله را مورد بحث قرار دادند. همچنین نگرانی از حکمرانی طولانی سالوا کر نیز مطرح شده است؛ او از ۲۰۱۱ بر سر قدرت است و سودان جنوبی از آن زمان هیچ انتخاباتی نداشته است. این کشور اکنون باید در ۲۰۲۴ یک انتخابات برگزار کند.
بسیاری می‌گویند این رویداد نشان داد که سالوا کر به قدر کافی برای اداره یک کشور که با چالش‌های بیشماری مانند گرسنگی، درگیری و وضعیت نابسامان آب و هوایی روبروست، مناسب نیست.
برخی دیگر از به اشتراک گذاری این فیلم در شبکه‌های اجتماعی انتقاد کرده و شکایت کرده‌اند که انجام این کار بی احترامی به مردی با سن و سال او بوده است.
همچنین شایعاتی در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه خبرنگاران حاضر در این مراسم دستگیر شده‌اند، اما اتحادیه روزنامه نگاران سودان جنوبی (UJOSS) آن را تکذیب کرد و در بیانیه‌ای آورده است: اتحادیه روزنامه نگاران سودان جنوبی مایل است کاملا روشن کند که بر اساس آمارهای ما در حال حاضر، هیچ خبرنگاری دستگیر یا مفقود نشده است.
همچنین ادعای مبنی بر خودکشی فیلمبردار نیز که توسط مخالفان و حامیان رئیس جمهوری سودان جنوبی منتشر شده، صحت ندارد و کذب است.
انتهای پیام

source

توسط postbin