حاج قاسم در دفع تجاوزات غربی و جلوگیری از تبدیل کشورهای منطقه به دولت‌های شکست خورده نقش کلیدی داشت. به عنوان مثال، در عراق، حاج قاسم توانست نیروهای سیاسی را متحد کند تا دولت تشکیل دهند.
خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: این روزها، سومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی و یارانش در عراق توسط دولت «ترامپ» را سپری می‌کنیم.
خبرها حاکی از آن است که قبل از شهادت حاج قاسم، استکبار فهرستی از شخصیت‌های بزرگ مقاومت را تهیه کرده بود تا آنها را ترور نماید. در رأس این فهرست حاج «قاسم سلیمانی»، سید «حسن نصرالله» و همچنین شهید «بها ابوالعطا» قرار داشتند.
عاملان شهادت حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش بر این باور بودند که با از بین بردن فیزیکی شهید سلیمانی می‌توان رویکرد وی را از بین برد اما با اراده خدا، پاسخ غیر منتظره‌ای دریافت کردند. مردم منطقه و نیروهای مقاومت چنان متحدتر و بر عزم خود راسخ‌تر شدند که برخی گفتند: نقش شهید سلیمانی در منطقه از نقش سرلشکر سلیمانی پر رنگ تر است.
نقش حاج قاسم سلیمانی در تقویت محور مقاومت به طور عام و فلسطین و غزه به طور خاص بر کسی پوشیده نیست.
خبرگزاری مهر با نماینده جنبش جهاد اسلامی در جمهوری اسلامی ایران جناب آقای «ناصر ابوشریف» مصاحبه‌ای انجام داده تا به نوبه خود اهمیت این شخصیت بزرگ و نقش آن را در حفاظت، تقویت و اتحاد منطقه بیان کنند.
شما به خوبی از تلاش‌ها و هزینه‌های نیروهای استکبار برای کنترل منطقه و تحمیل نفوذ خود بر آن و تقسیم آن به کشورهای کوچک متخاصم یا به اصطلاح (خاورمیانه جدید) آگاه هستید. ما می‌خواهیم بدانیم از دیدگاه شما، نقش شهید قاسم سلیمانی – رهبر پنهان به قول مطبوعات غربی – در خنثی کردن این نقشه‌ها چیست؟
غرب برای حفظ موجودیت رژیم صهیونیستی تلاش‌های فراوانی انجام می‌دهد تا منطقه ما را ضعیف و آن را به دولت‌های شکست‌خورده و کاملاً وابسته به غرب تبدیل نماید. با حضور نیروهای قدرتمند در منطقه و مقاومت مردم فلسطین، این رژیم نمی‌تواند با این جغرافیا و توانایی‌های انسانی و مادی محدود دوام بیاورد. بنابراین، نابودی منطقه تنها راه حل برای حفظ قدرت رژیم صهیونیستی است، به ویژه که «اسرائیل» نیز در چندین حوزه در حال عقب نشینی است. بنابراین تصمیم برای نابودی سوریه، نابودی عراق، ویرانی مصر و همچنین نابودی ارتش کشورهای منطقه یک تصمیم غربی است. تخریب، تضعیف و تجزیه منطقه همگی از برنامه‌های غربی است که هدف اصلی آن همانطور که اشاره کردم حفظ وابستگی این منطقه به غرب و حفظ حضور رژیم صهیونیستی به عنوان غده سرطانی در منطقه است.
نقش شهید سلیمانی در تقویت بنیه مقاومت فلسطین و ایجاد موازنه بازدارندگی جدید و نیز نقش ایشان در رساندن سلاح به مجاهدین فلسطین چیست؟
قطعاً حاج قاسم در دفع تجاوزات غربی و جلوگیری از تبدیل کشورهای منطقه به دولت‌های شکست خورده نقش کلیدی داشت. به عنوان مثال، در عراق، جنگ آمریکا علیه عراق در نهایت یک کشور شبه شکست خورده را به وجود آورد، اما حاج قاسم تلاش کرد تا نیروهای سیاسی این کشور را به تفاهم و همکاری سوق دهد که حداقل این کشور را رهبری کنند. در سوریه هم همینطور بود، حاج قاسم تلاش کرد تا این کشور مهم، محوری و اساسی چه در جبهه مقاومت و چه در منطقه تجزیه نشود، او برای حفظ این کشور و جلوگیری از فروپاشی آن مجاهدات فراوانی کرد. درست است که هنوز بخشی از سوریه تحت اشغال است و تلاش برای تجزیه آن همچنان ادامه دارد، اما در نهایت معتقدم ما مرحله خطرناکی را پشت سر گذاشتیم که برای تجزیه سوریه به چندین بخش و سازمان تلاش می‌کرد و به دنبال آن بود که سوریه برای مدت طولانی شکست خورده بماند.
همچنین حاج قاسم سلیمانی نقش مهمی در ترغیب روسیه به مشارکت در سوریه و همچنین تلاش فوق‌العاده در مقابله با این گروهک‌های تکفیری که منشأ، اهداف و مدیریت آن‌ها مشخص نیست، داشت. او نقش مهمی در مقابله با داعش تقریباً در کل منطقه داشت. در یمن نیز، غربی‌ها به دنبال اجرای یک پروژه خطرناک بودند تا آن را تجزیه کرده و به کشوری شکست خورده تبدیل کنند تا رژیم صهیونیستی در دریای سرخ امنیت کامل داشته باشد و مردم یمن را تحت فشار قرار دهند.
شهید قاسم سلیمانی در دفع پروژه بزرگی که به دنبال نابودی کامل امت اسلامی به نفع رژیم صهیونیستی است، نقش بسزایی داشت. البته این پروژه شوم ابزارهای زیادی داشت که متأسفانه، برخی کشورهای عربی منطقه، جز ابزارهای آن بودند.
همچنین حاج قاسم در توسعه محور مقاومت نقش بسزایی داشت و آن را به سوی وحدت سوق داد. همه اینها از جمله کارهای حاج قاسم رحمه الله است. او همچنین تلاش کرد کشورهای زیادی را در این اتحاد بگنجاند، با پاکستان، ترکیه و با کشورهای زیادی رایزنی کرد تا آنها را وارد حلقه درگیری با رژیم صهیونیستی کند.
معروف است که حاج قاسم بر خط ارسال اسلحه به ویژه در سال‌های اولیه تأسیس مقاومت مسلحانه در نوار غزه نظارت می‌کرد و این همکاری ثمرات زیادی به بار آورد.
به نظر شما چرا نیروهای استکبار برای حذف فیزیکی شهید سردار سلیمانی تلاش کردند، ایشان چه دردسرهایی را برای آنها ایجاد می‌کرد که مرتکب این ترور ناجوانمردانه شدند؟
حذف حاج قاسم به دلیل حمایت از مقاومت و شخصیت استثنایی اش هدف «اسرائیل» بود. رئیس امنیت ارتش رژیم صهیونیستی در آن زمان این را بیان کرد. حاج قاسم نمی‌توانست جایگزین داشته باشد، او در میدان تصمیم گیری نهایی را می‌کرد، شخصیتش یکپارچه بود، جزئیات و استراتژی را در هم می‌آمیخت، پیوندهای محبت آمیزی میان او و جبهه مقاومت شکل گرفته بود. در زمان حضور در میدان این توانایی را داشت که در کمترین زمان ممکن بهترین تصمیم گیری را اتخاذ کند، همه این‌ها او را به شخصیتی خطرناک برای رژیم صهیونیستی تبدیل کرد و از این رو شهید سلیمانی در رأس اهداف صهیونیست‌ها قرار گرفت.
اگر یادتان باشد در آن زمان لیستی به ریاست حاج قاسم، جناب سید حسن نصرالله و همچنین بها ابوالعطا توسط رژیم صهیونیستی ارائه شده بود. بها ابوالعطا و حاج قاسم ترور شدند و مطمئناً الان به دنبال ترور سید حسن نصرالله هستند.
البته همانطور که به نقش حاج قاسم در منطقه اشاره کردم، او سعی کرد از این کشورها در برابر فروپاشی محافظت کند تا جولانگاهی برای موساد «اسرائیلی» نباشد. رژیم صهیونیستی از وضعیت آشفته برخی کشورهای منطقه بهره می‌برد و حاج قاسم نقش بزرگی در حفاظت از این کشورها داشت.
رژیم صهیونیستی بود که ترامپ را برای ترور حاج قاسم ترغیب کرد وگرنه ترامپ منطقه را نمی‌شناخت و من معتقدم که توصیه دستیاران او در این راستا نیز نبوده است کما اینکه بعدها به این واقعیت رسیدیم.
برخی می‌گویند علیرغم نقش پررنگ شهید سلیمانی در زندگی، نقش ایشان بعد از شهادت بیشتر بود، نظر شما در این مورد چیست؟
قطعاً نقش حاج قاسم به شهادتش ختم نشد، برعکس نقش جدیدی برای او آغاز شد، اگر متوجه تشییع پیکر وی، آنچه درباره او گفته و نوشته شد و چه همایش‌هایی با موضوع وی برگزار شد، باشید مسلماً همه اینها در راستای گسترش و تعمیم فرهنگ او بوده است.
به یاد دارم که در سال‌های اولیه و یا حتی در سال ۲۰۱۳، حاج قاسم را اکثر مسئولین نمی‌شناختند، اما پس از آن شهرت او گسترش یافت و پس از شهادت، رویکردش در منطقه و جهان منتشر شد و نمونه‌ای برای مقاومت در برابر استکبار تبدیل گردید. بدون شک، ایشان پس از شهادت، سرمشقی برای همه رزمندگان مقاومت در منطقه شد و فرهنگ وی پس از شهادتش گسترش یافت.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط postbin