نمایشگاه حج ۲۰۲۳ (اکسپوی حج) که در شهر جده عربستان با حضور ۵۶ کشور از جمله ایران برگزار شد، ‌دستاوردها و ایده‌های نوین حج و عمره را به نمایش گذاشت. عربستان با تغییر رویکرد در خدمات‌رسانی، در تلاش است درآمد بلندپروازانه خود از حج و عمره را محقق کند.
به گزارش ایسنا به نقل از نشنال، در این رویداد که میزبان مسؤولان، کارشناسان صنعت سفر و مهمان‌نوازی، هنرمندان، تهیه‌کنندگان غذا، پژوهشگران، امدادگران، مبتکران و کارآفرینان بود، «توفیق الربیعه» ـ وزیر حج و عمره عربستان ـ اعلام کرد: تعداد زائران حج به قبل از شیوع ویروس کرونا و بدون محدودیت سنی باز خواهد گشت و همچنین اولویت ثبت‌نام با زائران سعودی خواهد بود که تا به حال به حج نرفته‌اند.  
همچنین اعلام شد که دولت عربستان هزینه بیمه درمانی زائران را کاهش می‌دهد و بیمه عمره از ۲۳۵ ریال به ۸۸ ریال (از ۶۲ دلار به ۲۳ دلار) و حق بیمه زائران حج از ۱۰۹ به ۲۹ ریال کاهش می‌یابد. قیمت بسته‌های حج امسال از ۳۹۸۴ ریال شروع می‌شود که نسبت به سال ۲۰۲۱ که پایه قیمت نخستین بسته از ۱۲۰۰۰ ریال شروع می‌شد، حدودا به یک‌سوم کاهش یافته است.  
در اکسپو ۲۰۲۳ حج که در مجموع میزبان ۲۰۰ غرفه‌دار بود، «خالد الفیصل»، فرماندار مکه و دیگر مقامات دولتی نیز حضور داشتند.
وزارت حج و عمره عربستان اخیرا از برنامه خود برای راه‌اندازی کارت هوشمند با هدف ارتقاء تجربیات زائران از طریق راهکارهای الکترونیکی خبر داد. بنیاد «Nusuk» با اداره کل اوقاف عربستان برای پیاده‌سازی سیستم کارت هوشمند که حاوی اطلاعات شخصی، مسکونی و بهداشتی کاربران مرتبط با یک برنامه الکترونیکی است، همکاری خواهد کرد.
نمایشگاه حج ۲۰۲۳ همچنین میزبان چالش «Hajj Hackathon» بود که هدف آن گردآوری خلاقان، مبتکران فناوری و توسعه‌دهندگان تجاری برای توسعه ایده‌ها و راه‌حل‌هایی برای بهبود خدمات برای زائران حج و عمره است.
هفته گذشته، وزارت حج و عمره این کشور اعلام کرد که ثبت‌نام زودهنگام برای زائران ساکن در داخل عربستان از طریق وب‌سایت این وزارتخانه و اپلیکیشن «Nusuk» در دسترس است.  
شرکت‌های خصوصی نیز ایده‌های جدیدی را در نمایشگاه حج ۲۰۲۳ به نمایش گذاشتند.  
یکی از مدیران بازاریابی در اکسپو حج گفت: «ما مهمانانی از سراسر جهان داریم. ما فقط با گروه‌هایی از کشورهای مختلف ملاقات کردیم و در مورد پلتفرم‌های آنلاین خود و این‌که چگونه می‌توانیم سفر آن‌ها را آسان و دسترسی به اماکن مقدس را از طریق برنامه‌ها و شرکت‌های جدید تسهیل کنیم به آن‌ها توضیحاتی دادیم.  
یک استارت‌آپ سعودی به نام توکیل (Tawkeel) به مسلمانان در سراسر جهان کمک می‌کند تا مناسک را به نمایندگی از دیگران ادا کنند. سخنگوی این شرکت گفت: «ما برای افرادی که معلولیت دارند یا به دلایل مالی نمی‌توانند سفر کنند یا برای یکی از نزدیکانشان که فوت کرده‌اند، عمره علی‌البدل پیشنهاد می‌کنیم. این اپلیکیشن به کاربران امکان می‌دهد فردی را که در حال انجام مراسم است از طریق اپلیکیشن ردیابی کند، یا از آن‌ها بخواهد که دعاهای خاصی را بخوانند یا آن‌ها را در برنامه، ردیابی کنند.

 از عمره غیابی تا آمبولانس‌ ۱۰ نفره
آمبولانس‌های ویژه حج نیز در این نمایشگاه رونمایی شد که در مواقع اضطراری می‌توانند تا ۱۰ بیمار را حمل کنند. این آمبولانس‌ها دارای اکسیژن، دارو و دسترسی به دستگاه‌های اورژانس در یگان ویژه برای آمادگی در حج است.
 از عمره غیابی تا آمبولانس‌ ۱۰ نفره
«صالح الرشید»، مدیر اجرایی کمیسیون شهر مکه و اماکن مقدس، گفت: «بخشی از تمرکز ما بر زیرساخت‌های حمل‌ونقل و آماده‌سازی جاده‌ها است. اکنون در حال کار روی تکمیل پروژه‌های جاده کمربندی هستیم. بیش از ۲۵ کیلومتر از کل جاده‌های کمربندی تکمیل شده است و ما بزودی اتصال جاده حلقه اول را با پروژه «مصار» و پروژه بازسازی و توسعه مکه به پایان خواهیم رساند.
موسم حج امسال قرار است از ۲۶ ژوئن (۵ تیر ماه) آغاز شود. سال گذشته، دسترسی حج برای زائران ۱۸ تا ۶۵ ساله که به طور کامل واکسینه شده بودند و از بیماری‌های مزمنی رنج نمی‌بردند، محدود شد. در سال ۲۰۲۰، تعداد زائران از داخل عربستان به ۱۰ هزار نفر محدود بود، اما در سال ۲۰۲۲ در مجموع یک میلیون زائر خارجی به حج رفتند.  
عربستان سعودی به عنوان بخشی از چشم‌انداز ۲۰۳۰ خود متعهد است تا پایان دهه میلادی (سال ۲۰۳۰) شمار زائران را به سالانه ۶ میلیون نفر افزایش دهد. در سال ۲۰۱۹، این کشور میزبان حداقل ۲.۵ میلیون زائر بدون بروز حادثه‌ای خاص بود.
حج و عمره نقش بسیار مهمی در صنعت گردشگری و درآمدهای غیرنفتی عربستان سعودی دارد و ارزش بازار گردشگری حج عربستان سعودی تا سال ۲۰۳۲ به بیش از ۳۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید.
انتهای پیام

source

توسط postbin