در هفته گذشته فوج لرزه‌های زلزله ۵.۴ خوی استان آذربایجان غربی که در روز ۲۸ دی ماه رخ داد، همچنان ادامه دارد. ضمن آنکه ساری استان مازندران نیز با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۴.۲ لرزید.
به گزارش ایسنا، در هفته گذشته خوی استان آذربایجان غربی بعد از یک زلزله به بزرگای ۳.۶، زمینلرزه‌ای به بزرگای ۵.۴ را تجربه کرد و تاکنون فوج لرزه های متعددی را به خود دیده است. دکتر شهریار سلیمانی، پژوهشگر سازمان زمین‌شناسی کشور با اشاره به برخی ویژگی‌­های بنیادین لرزه‌­زمین­‌ساختی شمال ­باختری ایران به وضعیت گسل­‌های جنبا و لرزه‌­زا در گستره شهرستان خوی و پیرامون آن اشاره کرد و این پهنه را همراه تبریز به سبب تمرکز جمعیت و پیشینه زمینلرزه‌­های بزرگ از خطرپذیرترین مناطق کشور برشمرد.
وی نمونه این زمینلرزه‌های تاریخی شمال و شمال باختری ایران را زمینلرزه‌­های بزرگ و بسیار پرتلفات “قومس” در خاور تهران تا دامغان و یا تبریز در آذربایجان دانست و ادامه داد: این گستره را از خاور تهران تا ترکیه در باختر و از سنندج در جنوب تا رود ارس و ارمنستان در شمال می­‌توان مورد بحث قرار داد.
سلیمانی تصریح کرد: بررسی‌­های پژوهشگران پیشرو و من در قالب پروژه‌­های ملی و بین‌­المللی گوناگون در طی دهه‌­های گذشته گویای آن است که ویژگی‌­های گسل‌­ها و شرایط لرزه ­زمین­ساختی این بخش از کشور در پیوند با همین ویژگی‌­ها و شرایط در کشورهای همسایه همچون ارمنستان، ترکیه و جمهوری آذربایجان است.
در هفته گذشته ساری استان مازندران با زلزله‌ای به بزرگای ۴.۲ لرزید، محققان حوزه مهندسی زلزله بر این اعتقاد هستند که لرزه‌خیزی مازندران بیشتر تحت تاثیر گسل “البرز شمالی” و گسل “مازندران” در بخش‌های مرکزی “نور” و “بلده” و گسل “شمال البرز مرکزی” و همچنین گسل “بهشهر” و قطعه شرقی گسل “البرز شمالی” در بخش‌های شرقی البرز مرکزی است.
بر این اساس مهمترین مناطق با پتانسیل خطر بالای رخداد یک زمینلرزه بزرگ در مازندران شامل مناطق مرکزی و تلاقی گسل‌های “بهشهر” و “مازندران” در جنوب “ساری” و “بابل” و منطقه مرکزی “البرز مرکزی” است و در این مناطق پتانسیل رخداد زمین‌لرزه با بزرگای ۷.۵  بر پایه زمین‌لرزه‌های تاریخی و شواهد گسلش و ریخت زمین‌ساختی سطحی وجود دارد.
علاوه بر اینها، در بهبهان استان خوزستان دو زلزله با بزرگای ۳.۴، در همت آباد استان خراسان رضوی زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۸ و در شهمیرزاد استان سمنان زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۲ رخ داد. جزئیات زمینلرزه‌های هفته گذشته به این شرح است:
شنبه ۲۴ دی
در آرادان استان سمنان زلزله ۲.۷، در بافت استان کرمان زلزله ۲.۶ و در دهرم استان فارس زلزله ۲.۷ رخ داد.
در بهبهان استان خوزستان دو زلزله با بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۲ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۹ کیلومتری بهبهان و ۲۳ کیلومتری سردشت استان خوزستان و ۴۱ کیلومتری دهدشت استان کهگیلویه وبویر احمد گزارش شد.
یکشنبه ۲۵ دی
در نگین‌شهر استان گلستان زلزله ۲.۷، در نیر استان اردبیل زلزله ۲.۷، در همت آباد استان خراسان رضوی زلزله ۲.۵، در کرهرود استان مرکزی زلزله ۲.۹ و در حمیل آباد استان کرمانشاه زلزله ۲.۷ به ثبت رسید.
دوشنبه ۲۶ دی
همت آباد استان خراسان رضوی با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۸ در عمق ۸ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۲۳ کیلومتری همت آباد، ۲۷ کیلومتری فیروزه و ۳۵ کیلومتری چکنه این استان گزارش شد. زلزله ۲.۷ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه بوده است.
در زمان آباد استان سمنان زلزله ۲.۹، در زرآباد استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۶ و در قاسم آباد استان خراسان رضوی زلزله ۲.۶ گزارش شد.
سه‌شنبه ۲۷ دی
شهمیرزاد استان سمنان زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۹ کیلومتری را تجربه کرد که کانون آن در ۱۴ کیلومتری شهمیرزاد و ۲۱ کیلومتری مهدی‌شهر استان سمنان و ۳۱ کیلومتری پل سفید استان مازندران گزارش شد.
در بشرویه استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۸، در منوجان استان کرمان زلزله ۲.۸ و در میرآباد استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۵ به ثبت رسید.
ساری استان مازندران با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۴.۲ در عمق ۲۳ کیلومتری لرزید و رومرکز این رخداد لرزه‌ای در ۹ کیلومتری ساری، ۱۲ کیلومتری جویبار و ۱۳ کیلومتری قائم‌شهر این استان بوده است. زلزله ۲.۷ از دیگر رخدادهای این منطقه بوده است.
چهارشنبه ۲۸ دی
در بوئین سفلی استان کردستان زلزله ۲.۵، در اینچه برون استان گلستان زلزله ۲.۶ و در دوگنبدان استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۲.۷ رخ داد.
تازه آزاد استان کرمانشاه با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۶ کیلومتری لرزید که کانون آن در ۲۰ کیلومتری تازه آباد، ۲۲ کیلومتری سرپل‌ذهاب و ۳۶ کیلومتری کرند این استان بوده است.
خوی استان آذربایجان غربی بعد از یک زلزله ۳.۶ در عمق ۱۳ کیلومتری با زلزله‌ای به بزرگای ۵.۴ در عمق ۱۲ کیلومتری لرزید. رومرکز این زلزله در ۹ کیلومتری خوی، ۳۵  کیلومتری ایواوغلی و ۳۸ کیلومتری زرآباد این استان گزارش شد. دو زلزله ۲.۶، یک زلزله ۲.۸، دو زلزله ۲.۹، دو زلزله ۳.۳، یک زلزله ۳.۱ در عمق ۹ کیلومتری، یک زلزله ۳.۶ در عمق ۱۵ کیلومتری، ۴.۱ در عمق ۱۳ کیلومتری، ۴.۲ در عمق ۸ کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.
پنج شنبه ۲۹ دی
دهدشت استان کهگیلویه و بویراحمد با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۳ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۵ کیلومتری دهدشت و ۱۸ کیلومتری لنده این استان و ۲۹ کیلومتری بهبهان استان خوزستان گزارش شد. زلزله ۲.۷ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.
در خوی استان آذربایجان غربی سه زلزله ۲.۶، دو زلزله ۲.۵، یک زلزله ۲.۷، دو زلزله با بزرگای ۳، زلزله ۴.۱ در عمق ۰ کیلومتری زمین و یک زلزله با بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۲ کیلومتری زمین رخ داد.
در شنبه استان بوشهر زلزله ۲.۶، در زهکولت کرمان زلزله ۲.۵، در دهج کرمان زلزله ۲.۹، در کنارتخته فارس زلزله ۳.۲ و در آشتیان مرکزی زلزله ۲.۹ به ثبت رسید.
جمعه ۳۰ دی
در شبانکاره استان بوشهر زلزله ۲.۶ و در شنبه استان بوشهر زلزله ۳.۷ در عمق ۲۰ کیلومتری زمین رخ داد.
در خوی استان آذربایجان غربی زلزله‌های ۲.۸ و ۳، سه زلزله ۳.۱، یک زلزله ۳.۵ در عمق ۱۲ کیلومتری زمین و یک زلزله ۳.۶ در عمق ۱۲ کیلومتری زمین به ثبت رسید.
انتهای پیام

source

توسط postbin