ارومیه -استاندار آذربایجان غربی گفت: مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی شهری و روستایی گسل زلزله خوی با جدیت پیگیری می شود.
به گزارش خبرنگار مهر، محمدصادق معتمدیان جمعه شب در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان خوی که با محوریت زلزله این شهرستان با حضور رییس سازمان مدیریت بحران کشور برگزار شد، با اشاره به مقاوم سازی ۵۲ درصدی واحدهای روستایی مناطق زلزله زده شهرستان خوی افزود: ۱۵ هزار واحد روستایی از ۲۷ هزار و ۹۹۱ واحد روستایی شهرستان خوی تاکنون مقاوم شده است.
وی در خصوص مقاوم سازی واحدهای شهری زیر ۲۵ هزار نفر در این منطقه نیز گفت: تاکنون ۴۷ درصد از ۶هزار و ۳۹۷ واحد شهری نیز مقاوم سازی شده است.
استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر تمرکز و مدیریت واحد ارائه خدمات به زلزله زدگان، گفت: در صورت نیاز برای ایجاد کمپ های اسکان اضطراری، کمپ های جدید ایجاد می شود و مشکل تامین آب و سرویس های بهداشتی کمپ های اسکان اضطراری در سریعترین زمان حل شود.
معتمدیان افزود: با توجه به سرمای هوا، سیستم های گرمایشی در مناطق زلزله زده به صورت کامل تامین شده و از ظرفیت افراد خیر در تامین تجهیزات گرمایشی مورد نیاز افراد زلزله زده استفاده شود.
وی همچنین با اعلام اینکه مشکل و کمبودی برای توزیع کپسول گاز و نفت سفید در مناطق زلزله زده وجود ندارد، خاطرنشان کرد: شرکت نفت مسئولیت اجتماعی خود را در تامین رایگان نفت سفید و کپسول گاز در مناطق زلزله زده انجام دهد.
استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: ارزیابی خسارت در ۹ روستا انجام شده و تا فردا برنامه ارزیابی تمام مناطق زلزله زده به پایان می رسد.
وی با بیان اینکه با حضور نیروهای نظامی و انتظامی، هیچ مشکل امنیتی در مناطق زلزله زده وجود ندارد، افزود: آموزش و پروش و نوسازی مدارس تا تعمیر و بازسازی مدارس آسیب دیده، کانکس در محل مدارس دایر کرده تا دانش آموزان دچار مشکل آموزشی نشوند.
استاندار آذربایجان غربی افزود: شرکت مخابرات زیرساخت های لازم برای تامین اینترنت جهت استفاده دانش آموزان از برنامه های آموزش مجازی را فراهم کند.
معتمدیان با تاکید بر اینکه هیچ خانواده ای در مناطق زلزله زده نباید مشکل اسکان و سیستم های گرمایشی داشته باشند، اضافه کرد: علوفه مورد نیاز برای دام های مناطق زلزله زده از طرف جهاد کشاورزی تامین می شود.
وی همچنین تداوم پخت و توزیع غذای گرم در مناطق زلزله زده را ضروری دانسته و افزود: بازسازی مناطق زلزله زده با استفاده از تجربه موفق زلزله مهرماه با سرعت انجام شده و ماشین آلات دستگاه های اداری و خدمات رسان برای آواربرداری بسیج می شود.
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به فعالیت شبانه روزی جمعیت هلال احمر گفت: مشکل خاصی از سمت هلال احمر در موقعیت‌های بحرانی وجود ندارد و هلال احمر به صورت آماده باش در آمده و در کنار مردم آسیب دیده است.
وی دستور هماهنگی لازم برای ارائه سوخت رایگان و انرژی‌های برق، آب و شبکه ارتباطات به صورت رایگان به مردم آسیب دیده زلزله شهرستان خوی را صادر کرد تا آرامش مردمی در این منطقه حاکم شود.
به گفته استاندار آذربایجان غربی تا این لحظه، سه هزار و ۶۷۰ چادر تیپ ۲، ۶۶۶ تخته موکت، ۲ هزار و ۶۰۰ بسته غذایی، ۲ هزار و ۲۳۳ پتو، ۴۹۵ والور و یک هزارو ۶۴۲ بخاری برقی نیز برای خانوارهای آسیب دیده توزیع شده است.
زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۴ ریشتر حدود ساعت ۱۳ و ۳۸ دقیقه چهارشنبه ۲۸ دی خوی در شمال آذربایجان غربی را لرزاند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط postbin