جشنواره فیلم برلین اعلام کرد که جایزه دوربین برلیناله امسال خود را به «کارولین چمپوتیر» فیلمبردار آثار کارگردانان مطرح سینمای فرانسه اعطا خواهد کرد.
به گزارش ایسنا به نقل از سایت رسمی جشنواره برلین، از سال ۱۹۸۶، جایزه دوربین برلیناله برای تجلیل از شخصیت‌ها و نهادهایی که نقش ویژه‌ای در سینما داشته‌اند و جشنواره با آنها ارتباط نزدیکی دارد، اعطا شده است و بر این اساس جایزه دوره هفتاد و پنجم جشنواره به «کارولین چمپوتیر» فیلمبردار فرانسوی اعطا می‌شود.
«کارلو شاتریان» و «ماریت ریسنبک» مدیران جشنواره برلین درباره اعطای این جایزه گفتند: «کارولین چمپویتر با مجموعه آثار خارق العاده خود دیدگاه بسیاری از فیلمسازان منحصر به فرد را شکل داده است و پلی بین موج نوی سینمای فرانسه و نسل جوان ایجاد کرده است و با سینماگرانی چون «ژان لوک گدار»، «ژان ماری استراوب» و «لئو کاراکس» همکاری داشته است.
«چمپیوتر» جایزه دوربین برلیناله را روز ۲۳ فوریه دریافت خواهد کرد و پس از آن فیلم «بی‌گناهان» ساخته «آلن فونتن» با فیلمبرداری «چمپوتیر» به نمایش گذاشته می‌شود.
«کارولین چمپوتیر» فیلمبرداری بیش از صد فیلم را از سال ۱۹۷۹ در کارنامه دارد. او کار خود را با سینماگرانی چون «فرانسوا تروفو»، «ژاک ریوت» و «شانتال آکرمن» آغاز کرد و چندین فیلم کوتاه و بلند را با «ژان لوک گدار» فیلمبرداری کرد. از آن زمان او با دیگر چهره‌های مطرح سینمای فرانسه از جمله «زاویه بووا»، «لئو کاراکس»، «آرنو دپلشن»، «ژاک دویلون»، «آن فونتن»، «فیلیپ گارل»، «بنوآ ژاکو»، «کلود لانزمن»و همچنین فیلمسازان بین المللی مانند «مارگارت فون تروتا«، «وانگ چائو»، «آموس گیتای» و «نوبوهیرو سووا» همکاری کرده است.
این فیلمبردار فرانسوی ۵ بار نامزد جایزه سزار فرانسه شده و یک بار برای فیلم «خدایان و انسان» برنده اسکار سینمای فرانسه شده است و جایزه قورباغه طلایی جشنواره کمراایمج لهستان را نیز در کارنامه دارد.
هفتاد و سومین جشنواره فیلم برلین از تاریخ ۱۶ تا ۲۶ فوریه (۲۷ بهمن تا ۷ اسفند) در کشور آلمان برگزار می‌شود و امسال «کریستین استوارت» ریاست هیات داوران بخش اصلی را بر عهده دارد و «استیون اسپیلبرگ» هم خرس طلایی افتخاری جشنواره دریافت خواهد کرد. 

انتهای پیام

source

توسط postbin