سنندج- مدیر صندوق اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر کردستان از عضویت ۱۰۶ هزار و ۴۵۸ نفر کردستانی در این صندوق خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، احمد توانا چهارشنبه شب در جمع خبرنگاران در سنندج، اظهار کرد: این صندوق در راستای تاکید اصل ۲۹ قانون اساسی بر همگانی بودن بیمه و گسترش چتر بیمه‌ای و ایجاد عدالت در بین اقشار مختلف ایجاد شده است.
وی افزود: روستاییان، عشایر، کشاورزان و ساکنین شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت، ساکنین حاشیه شهرها و قشر زیادی از جمعیت جامعه که به دلیل نداشتن تمکن مالی و نداشتن شغل فاقد هرگونه بیمه اجتماعی هستند می‌توانند عضو صندوق روستاییان و عشایر شوند.
مدیر صندوق اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر استان کردستان اعلام کرد: تعداد ۱۰۶ هزار و ۴۵۸ نفر عضو صندوق روستاییان، کشاورزان و عشایر هستند که از این تعداد ۱۰۲ هزار و ۴۵۱ نفر بیمه شده و چهار هزار و ۳۴ نفر مستمری‌بگیر صندوق هستند.
توانا افزود: هر فردی با داشتن حداقل ۱۸ سال و حداکثر ۵۰ سال می‌تواند زیرپوشش بیمه اجتماعی روستاییان، عشایر و کشاورزان قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون چهار هزار و ۳۴ نفر مستمری‌بگیر در استان کردستان داریم که از این تعداد ۴۰۳ نفر از کارافتاده، هزار و ۳۶ نفر مستمری بازنشستگی و ۲ هزار و ۲۶۹ نفر بازماندگان فوت شدگان هستند.
توانا اعلام کرد: تعداد ۲۳ هزار و ۳۲۱ نفر بیمه شده جدید در دولت سیزدهم تحت پوشش قرار گرفته‌اند که ۹ هزار و ۳۰۸ نفر آنها مربوط به سال جاری است.
مدیر صندوق اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر استان کردستان از پرداخت تسهیلات صندوق با نرخ یک درصد به مستمری بگیران برای اولین بار در سال جاری خبر داد و گفت: در این طرح ۳۰ تا ۵۰ میلیون ریال تسهیلات ۳۶ ماهه به متقاضیان بدون ضامن و مراجعه به بانک پرداخت می‌شود.
وی اعلام کرد: امسال حقوق مستمری پرداختی به مستمری بگیران ۴۰ درصد افزایش یافت و این روند افزایشی در سنوات آتی هم ادامه خواهد داشت.
توانا ابراز امیدواری کرد که جامعه هدف این صندوق در مناطق محروم، دورافتاده و مرزی زیر پوشش این صندوق قرار گیرند و بخشی از معیشت خانوارهای روستایی در آینده از این طریق تضمین شود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط postbin