ایسنا/ایلام یک مشاور تحصیلی به چند سوال پرتکرار کنکوری‌هایی که تازه امتحانات ترم اول را تمام کرده‌اند پاسخ داد.
«احسان سایه‌میری» در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: هر ساله بسیاری از دانش‌آموزان کنکوری بعد از امتحانات ترم اول، در زمان مانده به کنکور سراسری به چند دسته تقسیم می‌شوند و سوالات رایجی را از ما میپرسند، دسته اول افرادی هستند که بعد از امتحانات دی ماه به خاطر فشردگی امتحانات و تلاش زیاد دچار خستگی و بی انگیزگی می‌شوند و توان ادامه دادن ندارند.
وی گفت: دسته دوم دانش آموزانی هستند که با برنامه مشخص و اصولی پیش رفته‌اند و تازه اول راهشان است و پر از انگیزه برای ادامه مسیر قبلی خود برنامه ریزی می‌کنند و دسته سوم نیز دانش آموزانی هستند که بعد از دیدن کارنامه درخشان و نتایج کنکور دی ماه خود تازه به فکر درس خواندن می افتند و شروع به مطالعه کردن برای کنکور سراسری می‌کنند.
این مشاور تحصیلی ادامه داد: از رایج ترین سوالات این دانش آموزان این است که با بی انگیزگی و خستگی چیکار کنم؟ واقعا نمیتونم دیگه ادامه بدهم! در پاسخ به این سوال باید گفت بهترین راهکار استراحت کردن کامل به مدت ۱ هفته و دوری از کتاب و درس و … است، حالا این استراحت می‌تواند به هرشکل که برای دانش آموز خوشایند تر است باشد، ولی حداکثر زمان یک هفته هست و نباید بیشتر از این بازه زمانی طول بکشد.
سایه‌میری ادامه داد: دانش‌آموزانی که کنکور دارند در این مدت هم بهتر است به درس و کتاب و کنکور اصلا فکر نکنند، بعد از این مدت هم بهتر است که با یک‌مشاور متخصص مشورت کنند و برنامه ادامه مسیر تا کنکور را مشخص کنند تا به بهترین شکل ممکن از زمان باقی مانده بهره ببرند و در صورت ادامه بی‌انگیزگی برای ادامه مسیر بهتر است که به متخصص روانشناسی مراجعه کنند.
وی در پاسخ به سوال دانش‌آموزانی که می‌پرسند اگر از الان بخوانم میتوانم نتیجه بگیرم؟ گفت: این دسته از دانش آموزان باید ابتدا محدودیت زمانی را درک کنند و با توجه به نیازها و توانایی‌های خود بتوانند برنامه‌ی منسجم و واقع بینانه‌ای طراحی کنند که با زمان باقی مانده همخوانی داشته باشد.
این مشاور تحصیلی ادامه داد: دانش‌آموزانی که در این موقعیت قرار می‌گیرند و قصد شروع را دارند به جای حذف مطالب بهتر است که به اولویت بندی مطالب بپردازند، یعنی اولویت را به مباحث تست خیز و آسان تر کنکور بدهند و بعد در صورت زمان داشتن به مطالب سخت تر بپردازند.
سایه‌میری ادامه داد: استفاده از منابع کم حجم‌تر و در صورت نیاز استفاده از کلاس‌های استاندارد و یا کلیپ های آموزشی را در دستور کار قرار بدهند، نکته حائز اهمیت این است که استفاده از کلیپ‌ها و کلاس‌ها در مرحله آخر و در صورت عدم توانایی دانش آموز در فهم مطالب می‌تواند کاربرد داشته باشد.

این روانشناس پاسخ به سوال برخی دانش‌آموزان که بهترین برنامه ریزی و شیوه‌ای که برای ادامه مسیر میتوانم داشته باشم چیست؟ گفت: دانش‌آموزانی که تا با این لحظه طبق برنامه مشخص پیش رفته‌اند و از روند مطالعه و تلاش خودشان رضایت کامل دارند هم نباید نمیسال دوم را دست کم بگیرند، چون نیمسال دوم به دلیل حجم بالای مطالب و بازه مرور و جمع بندی که در واقع تثبیت و جمع آوری بیشتر اطلاعات قبلی و جدید است به مراتب اهمیت بالاتری نسبت به نیم سال اول دارد.
سایه‌میری تاکید کرد: پس به همین دلیل قبل از ادامه دادن به مسیر خودشان برای نتیجه‌گیری بیشتر، بهتر است که زمان کوتاهی را  به بررسی نقاط ضعف و قوت نیمسال اول و برنامه‌ریزی برای منسجمتر و حرفه‌ای تر کردن شیوه مطالعه خود اختصاص دهند.
وی توصیه کرد: دانش‌آموزانی که کنکور دارند زمان مطالعه مناسب را حفظ کنند و نیازی به مطالعه افراطی ندارند، تست زنی اصولی را در دستور کار داشته باشند و  از خلاصه‌ها و سبک نمودار درختی و مایندمپ برای مرور مطالب قبلی استفاده کنند و بخش زیادی از نقاط ضعف خود را تا قبل از رسیدن عید رفع کنند.
انتهای پیام

source

توسط postbin