ایسنا/خراسان رضوی نشست دو روزه امنیتی مشترک بین مقامات امنیتی دو کشور ایران و عراق در صدر هیات بلند پایه عصر روز سه شنبه در مشهد آغاز به کار کرد. ریاست هیات ایرانی بر عهده سید مجید میراحمدی، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور ایران است و مهدی علی هادی الفکیکی مشاور وزیر کشور عراق و رئیس ستاد اربعین این کشور ریاست هیات بلندپایه کشور عراق را برعهده دارند.
معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در حاشیه این اجلاس اظهار کرد: دشمنان دو کشور ایران و عراق از اتحاد، برادری و انسجام دو کشور ناراحت هستند و به همین دلیل کوچکترین مشکلات بین دو کشور را با هجمه تبلیغاتی و رسانه‌ای، بزرگ نشان می‌دهند.

میراحمدی افزود: روابط بین دو کشور برخلاف خواست دشمنان بسیار نزدیک، برادرانه و دوستانه است و روز به روز نیز این همکاری‌ها در حال توسعه یافتن است. دو کشور همکاری‌های امنیتی نزدیک و خوبی دارند و می‌توان ادعا کرد که تقریباً هیچ مشکل لاینحلی در موضوعات مطرح شده نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: در این نشست مسائل مختلفی با حضور مقامات عالی‌رتبه وزارت کشور عراق و هیات همراه در خصوص پلیس، مرزبانی، حوزه های امنیتی، زائران، اقامت دانشجویان و بیمارانی که از کشور عراق به ایران سفر می‌کنند، مورد مرور و بررسی قرار گرفت و امیدواریم در نهایت فردا منجر به تنظیم سند شود.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور بیان کرد: برگزاری هر نشستی باید ما را چند گام به پیش ببرد و با افزایش همکاری‌ها در تلاش هستیم تا مشکلات کمتر از گذشته شود.

میراحمدی گفت: مسئله مهم دیگری که مورد بحث و بررسی قرار گرفت، موضوع اربعین است که برای ملت و دولت هر دو کشور اهمیت دارد. راحتی زائران یکی از موضوعات این نشست است تا برخی مشکلات که در سال جاری با آن مواجه شدیم، در مراسم اربعین سال آینده برطرف شود و به راهکارهایی دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه مردم و مسوولان کشور ما مشکلات و پیروزی های کشور عراق را دنبال می‌کنند زیرا کشور عراق را برادر و دوست خود می‌دادند، افزود: خون شهیدان سلیمانی و المهندس با هم ممزوج و به دست پلید دشمنان هر دو ملت در سرزمین عراق بر زمین ریخته شد.

مشاور وزیر کشور عراق و رئیس ستاد اربعین این کشور نیز به خبرنگاران گفت: هر کشوری مشکلات خاص خود را دارد و در فضای همکاری بین دو کشور شاهد کاهش مشکلات نیز خواهیم بود و به همین دلیل برگزاری این نشست‌ها باید مستمر و مداوم باشد، زیرا برخی مشکلات به راحتی و در همین نشست‌ها، قابل حل شدن است.

الفکیکی افزود: دو کشور ایران و عراق بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و عشق و دوستی بین دو کشورپایدار است. در سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای آماده شد و به نتایج خوبی دست پیدا کردیم و امسال هم در این نشست دو روزه موضوعات مختلفی در حوزه مرزبانی، اقامت دانشجویان، زائران و بیماران و همچنین برگزاری مراسم بزرگ اربعین حسینی (ع) مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، قرار است در این نشست امنیتی مشترک که به مدت دو روز و در پنج کمیسیون تخصصی در مشهد برگزار می‌شود، موارد مختلفی از جمله مرزبانی و تردد اتباع دو کشور به‌ویژه در ایام اربعین مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
انتهای پیام

source

توسط postbin