ایسنا/خراسان رضوی کیفیت هوای مشهد امروز، ۱۱ اسفند ماه، با شاخص ۱۱۱ برای گروه‌های حساس ناسالم است.
بنابر اعلام مرکز پایش آلاینده‌های زیست‌محیطی مشهد و بر اساس آخرین اطلاعات واصله از ایستگاه‌های سطح شهر، کیفیت لحظه‌ای هوای مشهد در ساعت هشت صبح امروز با شاخص ۱۲۵ ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش شده است. میانگین شاخص کیفیت هوا از کل ایستگاه‌های مشهد در ۲۴ ساعت گذشته نیز با عدد ۱۱۱ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشته است.
در حال حاضر از ۱۸ ایستگاه فعال در سطح شهر مشهد ۱۴ ایستگاه وضعیت هوا را ناسالم برای گروه‌های حساس  و چهار ایستگاه قابل قبول گزارش کرده‌اند.
در شرایط فعلی کیفیت هوای مناطق ایستگاه‌های نخریسی، رسالت، لشکر، خیام جنوبی، الهیه، آوینی، چمن، شهر، امامیه، کریمی، مفتح، پایانه امام رضا(ع)، سمزقند و سرافرازان هوای ناسالم برای گروه‌های حساس دارند و کیفیت هوا از ایستگاه‌های ماشین‌ابزار، سجاد، تقی‌آباد و خیام شمالی قابل قبول گزارش شده است.
در حال حاضر بیشترین غلظت آلودگی هوا از ایستگاه‌ رسالت با شاخص ۱۳۸ گزارش شده است.
تغییرات ساعتی شاخص کیفیت هوای مشهد از ساعت ۲۴ امروز در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفته است.
کیفیت هوای مشهد از ابتدای امسال تاکنون ۳۵ روز هوای پاک، ۲۴۴ روز هوای قابل قبول، ۸۱ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و ۶ روز ناسالم برای تمام گروه‌ها گزارش شده است.
در شرایطی که کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش می‌شود، احتمال افزایش بروز علائم تنفسی در افراد حساس، تشدید بیماری‌های قلبی یا ریوی و مرگ زودرس در بیماران قلبی  و سالمندان وجود دارد و بهتر است افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.
شاخص کلی کیفیت هوا در وضعیت پاک از صفر تا ۵۰ ای. کیو. آی و در وضعیت سالم بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای. کیو. آی است. به همین ترتیب اگر شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای. کیو. آی قرار بگیرد وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است. شاخص ۱۵۱ تا ۲۰۰ وضعیت هوای ناسالم برای همه گروه‌ها، عدد ۲۰۱ تا ۳۰۰ وضعیت خیلی ناسالم و بالاتر از عدد ۳۰۰ بحرانی و خطرناک را نشان می‌دهد.
انتهای پیام

source

توسط postbin