تحلیلگر نظامی روزنامه عبری معاریو اعلام کرد، واکنش ضعیف به حملات فزاینده از نوار غزه نشان دهنده وقوع دور بعدی درگیری ها در آینده نزدیک در این منطقه است.
به گزارش ایسنا، این تحلیلگر نظامی افزود: واکنش ضعیف اسرائیل به شلیک روزافزون موشک از نوار غزه به سمت شهرک‌های غلاف غزه نشان می‌دهد که دور بعدی درگیری در حال نزدیک شدن است. وی ادامه داد، هیئت سیاسی توصیه نهاد امنیتی را پذیرفت و تصمیم گرفت برای جلوگیری از وخامت اوضاع، سیاست واکنش به شلیک موشک از غزه را تغییر ندهد.
این تحلیلگر مسائل نظامی گفت: عدم تغییر ریشه ای روش پاسخگویی به شلیک موشک از نوار غزه نشان می‌دهد که اسرائیل از سیاست مهار حوادث در هر دو جبهه (غزه و لبنان) با هدف عدم رسیدن به جنگ در این جبهه‌ها پیروی می کند.
این تحلیلگر روزنامه معاریو با اشاره به اینکه ارزیابی کنونی نهادهای امنیتی نشان می‌دهد که احتمال تشدید تنش در مرزهای شمالی لبنان یا رویارویی با سوریه در بلندی‌های جولان کم است، تاکید کرد که تشدید تنش اخیر نمایی از آینده را نشان می دهد، مبنی بر اینکه با هر تشدید اوضاع در حرم قدسی، فرصتی برای رسیدن به یک درگیری بزرگ در غزه وجود دارد و همراه با آن تهدیدات امنیتی در شمال نیز شروع می شود.
وی گفت، توالی رویدادهای امنیتی در چند هفته گذشته نمونه کوچکی از چیزی است که می توان در آینده با یک جنگ “چند جبهه ای” یا حداقل در جریان عملیات در نوار غزه انتظارش را داشت چرا که همه جبهه ها به هم مرتبط هستند؛ تشدید در حرم قدسی منجر به یک سری حوادث جدی در لبنان، سوریه، غزه، کرانه باختری و عملیات در داخل اراضی اشغالی شد.
این تحلیلگر نظامی ادامه داد: حماس در یک سال و نیم گذشته موفق شده است تا توان عملیاتی خود را در اردوگاه‌های آوارگان جنوب لبنان بسیار افزایش دهد و شلیک موشک از لبنان ثابت می‌کند که حماس توانایی‌های موشکی زیادی را برای حمله به شهرک‌های شمالی آماده کرده است. توسعه توان موشکی حماس در لبنان شکاف اطلاعاتی زیادی را در اسرائیل در مقابله با آن آشکار کرد و ارتش اسرائیل به دلیل شکاف های اطلاعاتی و ترس از تشدید تنش با حزب الله، توانایی ضربه زدن به زیرساخت های حماس در لبنان را ندارد.
وی ادامه داد، بزرگترین مشکل این است که اگرچه همه تهدیدات مربوط به تشدید امنیتی قریب الوقوع روی میز بود، اما به دلیل مشغولیت‌ها به اصلاحات قضایی که به هدف اولیه دولت تبدیل شد، موضوع مذکور به حاشیه رانده شد در حالی که قرار بود با توجه به هشداری که نهاد امنیتی و یوآو گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی پس از عملیات تقاطع مجیدو در رابطه با نزدیک شدن به تشدید امنیتی ارائه کردند، اولویت اصلی دولت باشد.
انتهای پیام

source

توسط postbin