ایسنا/بوشهر دبیر شصت و ششمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان- بوشهر از برگزاری شصت و ششمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان- بوشهر در روزهای پنجم تا هشتم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ در بوشهر خبر داد.
عبدالرحیم افروغ یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۲ در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان- بوشهر – خلیج فارس با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای سینمایی، تثبیت جایگاه فیلم کوتاه به‌عنوان یکی از مقوله‌های مهم فرهنگی با رویکرد ایجاد تنوع و تکثر در انواع فیلم کوتاه از طریق تاکید بر ژانرهای سینمایی برگزار می‌شود.
وی اضافه کرد: این دوره از جشنواره توجه به سینمای بومی و فیلم‌های ژنریک در اولویت داوری قرار دارند.
دبیر شصت و ششمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان- بوشهر با بیان اینکه  بیش از ۷۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره در این دوره ارسال شده‌است، افزود: از این شمار، ۴۱۶ اثر به بخش فیلم شامل ۳۰۶ فیلم داستانی، ۶۰ مستند، ۳۱ فیلم تجربی و ۱۶ پویانمایی و ۳۵۶ اثر هم به بخش عکس شامل ۲۲۶ تک‎عکس و ۱۳۰ اثر در قالب ۱۸ مجموعه‌عکس به جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان- بوشهر – خلیج فارس ارسال شد که در نهایت از سوی هیات انتخاب، در بخش فیلم به تفکیک، ۴۱ اثر به بخش داستانی، ۹ اثر به بخش مستند، ۶ اثر به بخش تجربی و ۵ اثر به بخش پویانمایی و همچنین در بخش عکس هم ۲۹ اثر در بخش تک‌عکس و ۳ مجموعه عکس (هفت عکسی) به مرحله نهایی این رویداد راه یافتند.
افروغ ادامه داد: از استان بوشهر نیز هفت اثر در دو  بخش فیلم و عکس از سه شهرستان بوشهر، تنگستان و دشتستان در این مرحله حضور دارند.
دبیر شصت و ششمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان- بوشهر با اشاره به اینکه ۷۴ هنرمند از ۱۱ استان (گلستان، مازندران، قزوین، البرز، زنجان، اردبیل، تهران، آذربایجان شرقی، کردستان، گیلان و بوشهر) در این جشنواره حضور دارند، تصریح کرد: این آثار در بخش فیلم از سوی احمدعلی سجادی صدر، محمدرضا عرب، عادل تبریزی، امیر پذیرفته، مریم دوستی، سیدحسین صافی و محسن آقالر مورد بررسی و داوری قرار می‌گیرند. هیات داوری بخش عکس هم بر عهده ساتیار امامی، محمد یوسفی و احسان مهدیان است.
افروغ این رویداد را فرصتی مغتنم برای فیلمسازان هم‌استانی برای پیجینگ طرح‌ها و فیلمنامه‌هایی آن‌ها دانست.
وی به بزرگداشت فیلمسازان پیشکسوت هم‌استان در شصت و ششمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان- بوشهر «خلیج فارس» اشاره کرد و گفت: این هنرمندان باتجربه بر اساس مولفه‌های چون استمرار کار، تولیدات فاخر و تاثیری که در حوزه فیلم و عکس کشور داشته‌اند، انتخاب شده و از آن‌ها در آیین پایانی تجلیل به عمل خواهد آمد.
معاون هنری و سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر نیز با بیان اینکه  در شصت و ششمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان- بوشهر «خلیج فارس» آثاری از ۲۰ دفتر انجمن سینمای جوانان کشور (شامل گرگان، ساری، چالوس، قزوین، کرج، زنجان، اردبیل، مشکین‌شهر، تهران، تبریز، مراغه، سنندج، رشت، بندرانزلی، تالش،رودبار، لاهیجان، تنگستان، برازجان و بوشهر) حضور دارد، گفت: در این میان، آثار قدری حضور دارند که از پنجم تا هشتم اردبیهشت سال جاری در بوشهر با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. 
به گفته نعصومه عباسی، جشنواره در آیینی سه‌شنبه، ‌۵ اردیبهشت گشایش می‌یابد، آثار در سه نوبت هر روز در مجتمع فرهنگی هنری ۹ دی بوشهر به نمایش گذاشته می‌شوند. آیین پایانی شصت و ششمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان- بوشهر جمعه، هشتم اردیبهشت‌ماه با حضور معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان برجسته کشور برگزار خواهد شد.
رئیس انجمن سینمای جوانان استان بوشهر هم گفت: برگزاری این جشنواره دو فرصت مهم را در حوزه پیچینگ برای هنرمندان استان فراهم می‌کند. بنابراین هنرمندان جوان هم‌استانی یک هفته مهلت دارند آثار نوشته شده خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند تا در جریان جشنواره کار آن‌ها ارزیابی و نتیجه اعلام شود. 
حمیدرضا قائد سپس برپایی این رویداد را فرصتی برای ترغیب بیشتر فلیمسازان و عکاسان هم‌استانی در رویدادهای هنری کشور معرفی کرد و افزود: برای نخستین‌بار است که این رویداد با حضور این استان‌ها در بوشهر برگزار می‌شود. در دوره‌های گذشته این جشنواره با حضور استان‌های هم‌جوار برپا شده‌است. 
وی در خصوص طراحی پوستر جشنواره گفت: پوستر این دوره به همت دانیال رحیمی؛ یعنی همان هنرمندی که پوستر جشنواره فیلم کوتاه تهران را طراحی کرد، نیز با المان‌های جنوب شامل دریا، لنج و خورشید به‌شکل مینی‌مال طراحی شده است. 

در بخش پایانی این برنامه از از پوستر شصت و ششمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان- بوشهر «خلیج فارس» با حضور دبیر این دوره و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، رئیس انجمن سینمای جوانان بوشهر و برخی از فیلمسازان بوشهری رونمایی شد.
انتهای پیام

source

توسط postbin