ایسنا/زنجان رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل راه‌وشهرسازی زنجان گفت: در احداث واحدهای نهضت ملی مسکن مطالعات پدافند غیرعامل انجام شده و حریم گسل در جانمایی، طراحی، برنامه‌ریزی و مکان‌یابی، در نظر گرفته می‌شود.
مسلم کرمی صبح امروز (۶ اردیبهشت‌ماه) در جمع خبرنگاران، از وجود ۳۶ دستگاه شتاب‌نگار زلزله در استان زنجان خبر داد و اظهار کرد: از سال ۹۸ افزایش تعداد ایستگاه‌های شتاب‌نگار و به‌روزرسانی دستگاه‌ها در استان، شتاب بیشتری گرفته است.
وی با بیان اینکه از سال ۹۹ به بعد هم نصب دستگاه‌های نسل جدید بر خط در استان زنجان شروع شده است، تصریح کرد: موضوع نصب دستگاه‌های شتاب‌نگار از طرف مرکز تحقیقات راه، مسکن‌وشهرسازی که زیر مجموعه وزارت راه‌وشهرسازی است، پیگیری می‌شود.
رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل راه‌وشهرسازی زنجان، با بیان اینکه طی سال گذشته سه مانور در حوزه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران برگزار شد، گفت: یک مانور به‌صورت دور میزی در حوزه سایبری و در مقابله با حملات سایبری با حضور نماینده فناوری حراست و اداره فناوری و اطلاعات اداره‌کل راه‌وشهرسازی برگزار شد و همچنین دو مانور عملیاتی قطعی برق هم در فصل تابستان سال گذشته انجام شد.
کرمی با اشاره به اینکه در حوزه پدافند غیرعامل طی سال گذشته یک دوره آموزشی با حضور مهندسان، متخصصان و معاون شهری سازمان پدافند غیرعامل با عنوان «تمهیدات معماری و شهرسازی» با رویکرد پدافند غیرعامل در محل اداره‌کل راه‌وشهرسازی استان برگزار شد، تأکید کرد: حضور در جلسات شورای پدافند غیرعامل استان و شهرستان و شورای مدیریت بحران استان به تعداد ۱۲ جلسه از اهم فعالیت‌های این مجموعه در سال گذشته بوده است.
وی افزود: خوشبختانه در سال گذشته پنج دستگاه نسل جدید شتاب‌نگار توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی که زیر مجموعه وزارت راه‌وشهرسازی در مراکز موردنیاز استان نصب شد و همچنین برخی از دستگاه‌های شتاب‌نگار زلزله قدیمی جابه‌جا شدند.
رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل راه‌وشهرسازی زنجان، بر لزوم افزایش دستگاه‌های شتاب‌نگار زلزله در استان تأکید و بیان کرد: امسال نیز پیگیری‌های لازم از مرکز تحقیقات راه، مسکن‌وشهرسازی، جهت بروز رسانی و نصب دستگاه‌های جدید در استان انجام خواهد شد.
کرمی از وجود دو نوع نسل دستگاه شتاب‌نگار زلزله در استان خبر داد و افزود: دستگاه شتاب‌نگار زلزله آنالوگ از نسل قدیمی و دستگاه‌های برخط نسل جدید هستند.
وی با بیان اینکه پدافند غیرعامل اقدامات غیرمسلحانه است که سبب کاهش آسیب‌پذیری نیروی انسانی، ابنیه، تجهیزات، تأسیسات، شریان‌های حیاتی و عملیات مخرب دشمن در کشور می‌شود، خاطرنشان کرد: باید مقوله مهم پدافند غیرعامل در جامعه نهادینه شود تا در مواقعی که بحران رخ می‌دهد، رعایت الزامات باعث تسهیل در مدیریت بحران شود.
انتهای پیام

source

توسط postbin