«بازگشت اسدالله اسدی به کشور»،‌ «رونمایی از موشک خرمشهر۴»،‌ «روابط ایران و بلژیک» و … از موضوعات مهم خبری حوزه سیاست در روزهای (پنج‌شنبه و جمعه) چهارم و پنجم خرداد ماه ۱۴۰۲ بود که می توانید در گزارش زیر مشروح آن را بخوانید.
به گزارش ایسنا، وزارت خارجه عمان از توافق ایران و بلژیک برای مبادله زندانیان خبر داد و با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که عمان موفق به میانجیگری بین بلژیک و ایران برای حل مسئله شهروندان زندانی شد، افرادی که از سوی تهران و بروکسل آزاد شدند، امروز به مسقط منتقل خواهند شد.
به موجب این توافق افرادی که آزاد می‌شوند، امروز جمعه از تهران و بروکسل به مسقط منتقل می‌شوند تا برای بازگشت به کشورهایشان آماده شوند.
همین راستا، نخست‌وزیر بلژیک آزادی یک شهروند این کشور در ایران را تایید کرد و گفت که اولیویر وندکاستیل، شهروند این کشور که در ایران زندانی بود آزاد شده و در راه بازگشت به بلژیک است.
در ادامه وزیر خارجه کشورمان هم از بازگشت اسدالله اسدی به کشور خبر داد و با انتشار توییتی نوشت: آقای اسدالله اسدی، دیپلمات بی‌گناه کشورمان که بر خلاف حقوق بین‌الملل و به‌طور غیرقانونی بیش از دو سال در آلمان و بلژیک بازداشت بود، هم‌اکنون در راه بازگشت به وطن است و به‌ زودی وارد ایران عزیزمان خواهد شد. از تلاش‌های مثبت سلطنت عمان در این مسیر تشکر می‌کنم.
همچنین همسر اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی زندانی در بلژیک در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر آزادی همسر وی از زندان با وساطت عمان در صفحه توییتر خود نوشت: خبر آمد، خبری در راه است.
دیگر اخبار مرتبط را می توانید در لینک های زیر دنبال کنید.
دیپلمات گروگان گرفته شده تا ساعاتی دیگر به کشور باز می‌گردد
آزادی اسدی نتیجه تلاش‌ها برای پیگیری حقوق هموطنان در خارج از کشور است
****
دیروز (پنج شنبه) همزمان با سالگرد آزاد سازی خرمشهر و ایام مبارک دهه کرامت، با حضور امیر سرتیپ آشتیانی از موشک راهبردی برد بلند و نقطه زن خرمشهر ۴ رونمایی شد.
موشک خرمشهر یکی از پیشرفته ترین موشک‌های طراحی شده توسط متخصصان سازمان هوافضای وزارت دفاع است که دارای برد ۲۰۰۰ کیلومتر و مجهز به سر جنگی از نوع شدید الانفجار با وزن ۱۵۰۰ کیلوگرم است.
در همین مراسم وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پیام رونمایی از موشک خرمشهر ۴ را برای دوستان کمک به صلح و ثبات در منطقه عنوان کرد و گفت: پیام این اقدام حمایت همه جانبه از دوستان ما و کشورهایی که در مسیر مبارزه با نظام سلطه هستند و مواضع آگاهانه و صلح طلبانه دارند.
رونمایی از موشک خرمشهر۴ در رسانه‌های صهیونیستی از جمله (اورشلیم پست، روزنامه تایمز آو اسرائیل، شبکه آی۲۴) بازتاب گسترده ای داشت که همزمان خبر این رویداد مهم و جزئیات مربوط به قابلیت‌های این موشک را منتشر کردند.
سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا  هم در یک نشست خبری تلاش کرد این دستاورد دفاعی ایران را مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و محدودیت‌های فعالیت‌های موشکی گنجانده شده در آن جلوه دهد و گفت: ما به وضوح گفته‌ایم که توسعه و اشاعه موشک‌های بالستیک توسط ایران تهدیدی جدی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی بوده و یک چالش مهم در زمینه عدم اشاعه تسلیحات اتمی است.
واکنش ها و تحلیل های دیگر درباره موشک خرمشهر۴ را می توانید در لینک های زیر بخوانید.
صادرکنندگان تسلیحات به منطقه از اقتدار دفاعی ایران ابراز نگرانی می‌کنند
ابراز نگرانی فرانسه نسبت به آزمایش موشکی ایران
ایران با موفقیت یک موشک بالستیک پرتاب کرد
موشک خرمشهر ۴ یعنی تامین صلح منطقه و پاسخ به شرارت صهیونیست‌ها
****
دیروز همچنین وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، تعدادی از معاونان وی و همچنین سفرا و روسای نمایندگی های ایران در خارج از کشور با حضور در حرم امام خمینی (ره) با آرمان های بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران تجدید بیعت کردند.
حسین امیرعبداللهیان در جریان دیدار با حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در حرم امام خمینی، با بیان این که به مقامات افغانستان گفته‌ایم که مشکل حقآبه از طریق بیانیه سیاسی حل نمی شود و باید در چارچوب اقدامات حقوقی این موضوع پی گیری شود، افزود:  ما هیات حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم و بر لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید داریم.
در بخشی از خطبه عبادی-سیاسی نماز جمعه این هفته تهران هم  سید محمد حسن ابوترابی فرد  در توصیه ای به دستگاه دیپلماسی و روسای دفاتر خارج از کشور و همکاران آنها تاکید کرد که هویت فرهنگی، انقلابی و اسلامی خویش را حفظ کرده و آن را ارتقا ببخشیم. این اصالت فرهنگی و شخصیتی باید در بینش، روش و منش و سخن و ادبیات سفرای جمهوری اسلامی ایران بسیار برجسته و موثر باشد و مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از متفکران و اندیشمندان برجسته در توصیف انقلاب اسلامی می‌نویسد یکی از تاثیرات مهم پیروزی انقلاب اسلامی اصالت فرهنگ در سیاست خارجی است. این اصالت باید در منش و روش دستگاه خارجی مشاهده شود.
انتهای پیام

source

توسط postbin