معاون فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که جهاددانشگاهی نهاد مصرفی نیست و خوداتکاست گفت: پیوستی از کارآمدی همراه با اثربخشی و بهره‌وری همیشه همراه این نهاد بوده است.
به گزارش ایسنا، نشست مشترک علیرضا کلانتر مهرجردی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی و محمد چکشیان، معاون فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ساختمان معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی برگزار شد.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی ضمن گرامیداشت دهه کرامت و آزادسازی خرمشهر در این نشست بیان کرد: این جلسه‌ به صورت مداوم هر دو هفته یک بار با حضور معاونین فرهنگی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها برای هم‌افزایی بیشتر در معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی برگزار می‌شود. جهاد دانشگاهی از ابتدای انقلاب اسلامی تا به امروز رزق فرهنگی خوبی را در دانشگاه‌های سراسر کشور فراهم کرده است.
وی ادامه داد: ابتکاراتی را مسئولان گذشته جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگی فراهم کردند که یکی از این ابتکارات ایجاد پنج نهاد تخصصی است. معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی در بیش از چهل واحد دانشگاهی حضور فعال دارد و در طی چهل سال ابتدای انقلاب اسلامی برنامه‌ریزی منسجم و متداوم را تجربه کرده است.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی افزود: ما سه نوع فعالیت فرهنگی داریم؛ برنامه‌های داخلی، برنامه‌های هماهنگ فرهنگی که در راستای مراکز فرهنگی در حوزه جهاد دانشگاهی فعال هستند و برنامه‌های ملی و سراسری که می‌توان به مناظرات دانشجویی اشاره کرده که به صورت ملی برگزار می‌شود.
کلانتر مهرجردی اظهار کرد: برنامه‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی دارای تداوم و استمرار است و علیرغم این که مدیران و معاونان فرهنگی و مدیران مراکز و سازمان‌ها تغییر کردند، اما برنامه‌های ما ثابت، منسجم و هدفمند بوده و متناسب با تغییرات و اقتضائات زمان تغییرات در آن‌ها ایجاد شده است، اما به استمرار و تداوم جریان فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی خدشه‌ای وارد نشده است.
وی افزود: موضوع فرهنگ کار یکی از موضوعاتی بوده که از گذشته در برنامه‌های جهاد دانشگاهی وجود داشته اما کمتر ارتباط منسجمی را با دستگاه متولی آن یعنی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه فرهنگی داشته است. جهاد دانشگاهی از لحاظ نوع تعامل و ارتباط با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بحث حوزه اشتغال و کارآفرینی ارتباط خوبی را با این وزارتخانه دارد، اما امیدواریم که در حوزه فرهنگی ارتباط وسیع‌تر شود.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی این انتظار را مطرح می‌کنند که برایند جمعی اعضا و دستگاه‌هایی که عضو شورا هستند ضعیف است؛ باید با کنار هم نشستن‌ها، استفاده از ظرفیت یکدیگر و فهمیدن مساله یکدیگر به دغدغه‌ها بپردازیم و این جلسه لبیکی به این موضوع است تا یک کار جمعی منسجم در حوزه فرهنگ کار، اشتغال و کارآفرینی را دنبال کنیم و باید به این توقع حضرت آقا پاسخ مناسب دهیم.
جهاد دانشگاهی؛ مجموعه‌ای جهادی، تلاشگر و انقلابی
معاون فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست بیان کرد: سال‌هاست که با جهاددانشگاهی ارتباط دارم و این نهاد را می‌شناسم. همیشه تلقی من از جهاد دانشگاهی تصویر جهادی، عمیق و کار آمد بوده است. جهاددانشگاهی مجموعه‌ای جهادی، تلاشگر و انقلابی همراه را با یک نگاه عمیق و سطحی نگاه نکردن به موضوعات است. جهاد دانشگاهی نهاد مصرفی نبوده و خوداتکایی دارد و پیوستی از کارآمدی همراه با اثربخشی و بهره‌وری همیشه همراه این سازمان بوده است.
وی ادامه داد: سطح توانمندی اعضای جهاددانشگاهی از متوسط افراد جامعه و سازمان‌های دیگر بیشتر است. این بستری که وجود دارد می‌تواند بیشتر از آن چیزی که امروز است در آینده موفق باشد. باید گذشته را شناخت و بررسی کرد تا گام‌های جدید برداشت و انرژی و طرح‌هایی برای آینده داشته باشیم.
چکشیان اظهار کرد: ما چهار حوزه در معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داریم؛ حوزه فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و آسیب‌های اجتماعی… مخاطب اصلی ما جامعه ۱۴ میلیونی کارگران است و نقش ما سیاست‌گذاری است؛ زیرا امکان اجرای برنامه برای این حجم از افراد نیست.
وی در رابطه با فرهنگ کار بیان کرد: مقام معظم رهبری جمله‌ای مبنی بر این دارند که «مهمترین موانع تولید، موانع فرهنگی است» که جمله بسیار خاصی است. رهبری بیش از چهل بار در سخنان خود به بحث فرهنگ کار اشاره کردند که نشان از اهمیت این موضوع دارد و این بحث می‌تواند مبنای کل گفت‌وگوی ما در حوزه فرهنگ کار باشد.
معاون فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: هشت ماه پیش دبیرخانه نهضت ملی ارتقای فرهنگ کار راه‌اندازی شد و بیست و ۲۴ مؤلفه برای فرهنگ کار احصا کردیم که در حال کار بر این مؤلفه‌ها هستیم تا مؤلفه‌های با اولویت را معرفی کنیم.
در ادامه این نشست مدیران بخش‌های مختلف جهاددانشگاهی به معرفی واحدها و سازمان‌های مربوطه خود پرداختند.

انتهای پیام

source

توسط postbin