کارشناسان، نویسندگان و مقامات صهیونیستی همچنان با علاقه در مورد امکان و پیشرفت عادی سازی روابط با عربستان سعودی صحبت می کنند، به ویژه که این یکی از مهم ترین اقداماتی است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر دولت اشغالگر در دوره فعلی خود تلاش دارد آن را عملی کند.
به گزارش ایسنا، ناحوم برنیاع، نویسنده صهیونیستی در مقاله خود در روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت، آنچه در هفته های اخیر در مثلث؛ واشنگتن – ریاض – تل آویو اتفاق می افتد برخی از مقدس ترین اصول در خاورمیانه را تضعیف می کند، یکی از اضلاع این مثلث جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا است. این ضلع در واقع به طور دقیق، متشکل از جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی بایدن، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه وی و رئیس سازمان سیا است. این سه شخص چند ماه پیش برای احیای روابط میان کاخ سفید و کاخ پادشاهی عربستان سفرهای رفت و برگشتی داشتند.
توجیهات هم فراوان بود؛ اجازه ندادن به عربستان برای قرار گرفتن در جناح چین و ایران. این یک ابتکار سیاسی است که می تواند در سال انتخابات به نفع بایدن باشد، زیرا بایدن به رای دهندگان خواهد گفت که آمریکا از خاورمیانه فرار نمی کند و بدون اینکه هیچ سرباز آمریکایی را به خطر بیندازد، آن را با اطمینان رهبری می کند.
ضلع دوم این مثلث محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی است که «حاکم دوفاکتو عربستان سعودی، جسور، مصمم، متکبر، غیرقابل پیش بینی و بی ثبات است، به طور خلاصه این تمام چیزی است که گمان می کردیم درباره این کشور می دانیم، اما برعکس، با اشاره یا دستور بن سلمان پنج سال پیش جمال خاشقجی، روزنامه نگار و منتقد سعودی کشته و جسدش تکه تکه شد و در کنار آن کشتار جمعی افرادی که نمی خواستند در جنگ شکست خورده یمن شرکت کنند، بن سلمان را به منفورترین حاکم در میان دموکرات ها در واشنگتن تبدیل کرد.»
این نویسنده افزود: پول و زمان در اختیار بن سلمان است و او ترجیح داد منتظر انتخابات آمریکا و بازگشت احتمالی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا به کاخ سفید باشد، در این بین صندلی جارد کوشنر، داماد و مشاور ارشد ترامپ را با میلیاردها دلار به عنوان پیش پرداخت برای حساب آینده پر کرد اما سالیوان فشار آورد و ولیعهد هم در پاسخ گفت دو خواسته و نیم از دولت بایدن دارد:
اولین خواسته، قرارداد تسلیحاتی است که پیشرفته ترین عروسک های موجود در زرادخانه آمریکا و هواپیماهای F-۳۵ را به عربستان می دهد. خواسته دوم گسترده‌تر است و آن ایجاد تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم است که عربستان را برای اهداف صلح‌آمیز وارد باشگاه هسته‌ای می‌کند و نیم خواسته نیز مربوط به فلسطینی‌ها است.
وی نوشت: بایدن می داند که متقاعد کردن دموکرات ها برای پذیرش خواسته های شاهزاده سعودی دشوار است اما موظف است به شیوه مری پاپینز آنها را با یک قاشق شکر به کنگره ارائه کند و قاشق شکر امتیازی است که اسرائیل به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین داده است؛ شاید از سرگیری روند سیاسی، توقف شهرک سازی، شاید این و آن.
گامی بزرگ برای تل آویو
کاخ سفید همچنین نیازمند یک امتیازدهی دیگر از سوی رژیم صهیونیستی در رابطه با طرح اصلاح دستگاه قضایی است و نتانیاهو که به خاطر اعتراضات مردمی مجبور شد این طرح را تعلیق کند، با این امتیازدهی موافقت کرد و همین طرح تعلیق شده را به شرکت های صهیونیستی و کاخ سفید فروخت. نتانیاهو امروز روی پیشبرد پروژه سعودی کار می کند، زیرا معتقد است که این پروژه اکثر مشکلات او را در داخل و خارج حل می کند؛ درهای کاخ سفید دوباره به روی او باز خواهد شد، رای دهندگانی که او را ترک کردند بازخواهند گشت و دوباره او را به عنوان رهبری “با قدرت و جذابیت بزرگ، رهبری بر اساس اجماع در بر خواهند گرفت”.
برنیاع نوشت: تنها یک مانع کوچک بر سر راه پیروزی وجود دارد و آن ترکیب دولتی است که نتانیاهو در راس آن ایستاده است، زیرا امتیازدهی به فلسطینی ها یا توقف شهرک سازی ها با ترکیب راستگرای این دولت همخوانی ندارد و بتسلئیل اسموتریچ، وزیر دارایی و ایتامار بن گویر، وزیر امنیت “ملی” رژیم صهیونیستی دولت را منحل می کنند.
او معتقد است که «عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی می‌تواند مسائل زیادی ایجاد کند، از جمله: تسهیل حمله اسرائیل به ایران، حمله‌ای که نتانیاهو اغلب به آن اشاره می‌کند و ارتش اسرائیل سرمایه‌گذاری زیادی برای آماده‌سازی آن انجام می‌دهد. همچنین می تواند جریان جدیدی از سرمایه گذاری ایجاد کند که اسرائیل را از رکود خارج کند، می تواند جان تازه ای به طرح صلح عربستان بدهد.» برنیاع افزود: اسرائیل شریک فرعی «معامله» است، نه داماد است و نه عروس، خواسته های عربستان سعودی در زمینه تسلیحات و در زمینه هسته ای با منافع اسرائیل همخوانی ندارد چرا که شاهزاده سعودی سعی دارد با همه آمریکا، چین، ایران و اسرائیل روابط خود را عادی کند.
داستان «معامله» به گفته نویسنده، برای اولین بار سوم فوریه در پایان اولین نظرسنجی مقامات آمریکایی در روزنامه «یدیعوت آحارونوت» منتشر شد. داده هایی که در آن زمان تشریح شده، تغییر نکرده است؛ شور و شوق نتانیاهو؛ اضطرارهای بایدن؛ وقاحت شاهزاده سعودی.
وی تخمین زد که “رویدادی به این بزرگی عموماً نتایج سیاسی به بار می آورد؛ رفتن به انتخابات زیر بال توافق یکی از احتمالات است و معامله قضایی احتمال دیگری است.” برنیاع افزود: نتانیاهو نامه زیبایی می نویسد و در آن از ایجاد مزاحمت برای دستگاه قضایی در پرونده های موسوم به «فساد» به نام پرونده ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۴۰۰۰ ابراز تاسف می کند، نخست وزیر چند کلمه زیبا می گوید و داستان (محاکمه نتانیاهو) به پایان می رسد.
برنیاع در پایان نوشت: بهار عربی با بازگشت سوریه به اتحادیه کشورهای عربی ناپدید شد، آمریکا از منطقه خارج شد اما سایه آن بر روی آن باقی است، دولت ترامپ با یک اشتباه تاریخی از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد، تحریم های اقتصادی شکست خورد، محور مشترک ایران و روسیه به وجود آمد، نتانیاهو که آمریکایی ها را وادار به عقب نشینی کرد، بخشی از مسئولیت را بر عهده دارد.
انتهای پیام

source

توسط postbin