ایسنا/خراسان رضوی تولیت آستان قدس رضوی گفت: در سپهر تمدن نوین اسلامی، ظلم و ستم جایی ندارد و وظیفه هر انسان متعهد به آرمان تمدن اسلامی و استقرار عدالت این است که تمام همت خود را برای ریشه‌کنی تمام اشکال ظلم و تبعیض اجتماعی به خدمت گیرد.
حجت‌الاسلام احمد مروی امروز، نهم خرداد ماه، در اجلاسیه پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) که با حضور اندیشمندانی از کشورهای مختلف جهان در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به برخی از شاخصه‌های تمدن نوین اسلامی اظهار کرد: تمدن بزرگ اسلامی با تأکید بر توحید و توجه به ارزش‌های توحیدی و انقلابی با محوریت انقلاب اسلامی، با راهبری الهی امام راحل عظیم الشان(ره) و زعامت حکیمانه رهبر معظم انقلاب و همچنین پشتوانه حرکت شهدای گرانقدر انقلاب و مقاومت اسلامی بر جهان تأثیر عمیقی گذاشته است.
وی مهمترین ویژگی تمدن نوین اسلامی را ابتناء آن بر عدالت عنوان کرد و افزود: همانگونه که بارها مورد تأکید امامین انقلاب اسلامی بوده، عدالت به عنوان حقیقتی الهی و نه به عنوان ماهیتی دنیوی و قراردادی در تمدن نوین اسلامی مورد توجه است، عدالت الهی سنگ بنا تمدن نوین اسلامی است و از این طریق می‌توان اطمینان حاصل کرد که با همه ابناء بشر صرف نظر از پیشینه و شرایطشان با احترام و کرامت رفتار شود و با استحکام فکری مسیر استعمارزدایی از فکر و رفتار در مواجه با نظام سلطه را دنبال کرد.
تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: در سپهر تمدن نوین اسلامی، ظلم و ستم جایی ندارد و وظیفه هر انسان متعهد به آرمان تمدن اسلامی و استقرار عدالت این است که تمام همت خود را برای ریشه‌کنی تمام اشکال ظلم و تبعیض اجتماعی به خدمت گیرد. البته در عین حال که برای برقراری عدالت تلاش می‌کنیم، لازم است اهمیت حقوق فردی و اجتماعی را نیز به خاطر بسپاریم.
مروی ادامه داد: تمدن نوین اسلامی اعتراف می‌کند که هر فرد حق کرامت و احترام دارد و این مهم بدون ایجاد جامعه‌ای که بر ارزش‌های والای انسانی مانند راستگویی، صداقت و سلامت گفتار استوار باشد، مقدور نیست و تنها از طریق چنین ارزش‌هایی است که می‌توانیم از جهانی عادلانه و عاری از ستم و تبعیض برخوردار باشیم.
وی با بیان اینکه امروز سرنوشت مردم جهان بیش از هر زمان دیگری در جهان فیزیکی و مجازی به یکدیگر وابسته است، عنوان کرد: هم عدالت و هم ظلم به ویژه در شرایط جهانی شدن و پیدایش و گسترش فضای مجازی به امری سرایت‌پذیر، فراگیر و یکپارچه در ابعاد جهانی تبدیل شده است.
تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: برقراری عدالت و رفع ظلم مسئولیت جمعی یکایک انسان‌ها در سراسر جهان است. مهم‌تر از آن، اینکه تنها از طریق تلاش‌های هماهنگ و نظام‌مند می‌توانیم امیدوار باشیم که جهان آرمانی مهدوی که جهانی عادلانه و منصفانه برای همه افراد خواهد بود، محقق شود.
ولایت محور عبور از مصائب ناگزیر دنیای مدرن
وی با بیان اینکه متأسفانه امروز استعمارگران و ظالمان همچنان به روحیه انحصارطلبی و سلطه‌گری خود ادامه می‌دهند و در جهان فیزیکی و مجازی دنبال انحصار و جلوه‌های مختلف استثمار و استعمار هستند، گفت: محور تمدن اسلامی مفهوم ولایت است؛ ولایت قطب‌نمای اخلاقی روشنی را در میان همه ما فراهم می‌کند؛ با محوریت ولایت است که می‌توانیم از پیچیدگی‌ها، دشواری‌ها و مصائب ناگزیر دنیای مدرن عبور کنیم و تمرکز خود را بر عدالت و رفع ستم و استیفاء حقوق فردی و اجتماعی قرار دهیم.
مروی تصریح کرد: انسان‌ها در طول تاریخ همواره از تنوع گسترده‌ای از بی‌عدالتی‌های مبتنی بر ویژگی‌های هویتی از جمله قومیت، نژاد، ملیت، جنسیت و ناتوانی‌های جسمی و همچنین سایر بی‌عدالتی‌های مرتبط و متصل با بی‌عدالتی‌های هویت‌محور از جمله بی‌عدالتی‌های اقتصادی، زیست‌محیطی، فساد، سوء استفاده از قدرت و بی‌عدالتی در برخورداری از عدل و داد رنج برده‌اند و این مصیبت همچنان در بسیاری از حوزه‌ها به قوت خود باقی است.
وی عنوان کرد: اسلام‌هراسی گسترده در جهان و برچسب‌زنی نژادی جمعیت‌های غیر سفید پوست از یک سو و تحمیل روحیه عذرخواه بر آن‌ها از سوی دیگر، به تجربه ناخوشایند و تکرارشونده مسلمانان در سراسر جهان مبدل شده است.
تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با ارائه آمارهایی از تبعیض و بی‌عدالتی‌های موجود در جهان خاطرنشان کرد: روش‌های دنیوی رهبری خودخوانده سلطه‌گران در جهان برای مهار نتایج فاجعه‌باری که حیات مشترک بشری را تهدیدی مرگ‌بار می‌کنند، شکست خورده است.
وی حضرت رضا(ع) را یکی از قله‌های عدالت توصیف کرد و با بیان اینکه شخصیت آن حضرت بیان‌گر جمیع فضائل است، گفت: همه آنچه حضرت رضا(ع) در باب هدایت بیان فرمود، ریشه در اصل توحید دارد که در حدیث سلسله‌الذهب آمده است، کلمه «لا اله الا اللّه» دژ امن الهی و چتر ایمن خداوند بر سر جوامع بشری بوده و رویکرد حضرت رضا(ع) به عدالت مبتنی بر ساحت ولایت به عنوان محور تمدن اسلامی است.
ظلم در سپهر تمدن نوین اسلامی جایی ندارد
هدف کلی دین تحقق عدالت است
مروی خاطرنشان کرد: در نزد حضرت رضا(ع) عدالت بر اساس حقیقتی توحیدی است؛ بنابراین هرچند عدالت در مسائل قراردادی اعمال می‌شود اما ذات و کیفیتی الهی دارد، چراغ تحقق عدالت در سطح فردی تهذیب نفس و تقواست و تحقق آن در عرصه عدالت اجتماعی نیز در گرو اجرای احکام و دستورات خداوند و رعایت آن در سطح عمومی است. بدون تحقق عدالت سعادت انسان‌ها قابل وصول نیست؛ بنابراین هدف کلی دین تحقق عدالت است.
وی گفت: اگرچه ویژگی‌های تمدن نوین اسلامی بسیار گسترده است اما همگی ریشه در عدالت و رفع ستم مبتنی بر اصل توحید دارند.
مروی از تأسیس فرهنگستان علوم رضوی خبر داد و گفت: آستان قدس رضوی در حال مطالعه تأسیس فرهنگستان علوم رضوی برای امتداد بخشیدن و گسترش حکمت رضوی با حضور دانشمندان و اندیشمندان برگزیده جهان در پیوند با کنگره جهانی حضرت رضا(ع) است؛ از همین رو از همه علاقه‌مندان به اعتلاء کلمه توحید و اهتزاز پرچم حکمت رضوی در مسیر استفاده تمدن نوین اسلامی درخواست می‌کنم با اندیشه‌های خلاقانه و نوآورانه خود ما را یاری کنند.
انتهای پیام

source

توسط postbin