معاون وزیر جهاد کشاورزی بر گسترش همکاری‌های کشاورزی ایران و ازبکستان تاکید کرد و گفت: ارتقای بهره‌وری تولید و منابع پایه، همکاری در زمینه تحقیقات و توسعه فناوری‌های نوین، کشت فراسرزمینی، برپایی نمایشگاه‌های تخصصی به منظور ترغیب و تسهیل فعالیت‌های اقتصادی و تجاری بخش خصوصی دو کشور از ظرفیت‌های این همکاری‌ها است.
به گزارش ایسنا، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، صفدر نیازی – معاون آب و خاک و نماینده وزارت جهاد کشاورزی – در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک توسعه همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی و فنی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ازبکستان که در تاشکند برگزار شد، در سخنرانی خود گفت: سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی ایران ۸.۷ درصد و در اشتغال ایران ۱۷.۷ درصد است و کل صادرات بخش کشاورزی ۵.۲ میلیارد دلار (۸.۴ میلیون تن) است.
وی افزود: سطح زیر کشت محصولات کشاورزی ایران ۱۸.۵ میلیون هکتار و کل تولید این محصولات ۱۲۴ میلیون تن است.
نماینده وزارت جهاد کشاورزی در این اجلاس گفت: وسعت کنونی جنگل‌های کشور ۱۴.۳ میلیون هکتار در پنج رویشگاه است و ۳۲.۶ میلیون هکتار بیابان در کشور وجود دارد.
وی افزود: سیاست و راهبردهای کشاورزی در ایران، تامین امنیت غذایی و تولید حداقل ۹۰ درصد کالاهای اساسی و اقلام غذایی در داخل، همراه با حفظ و ارتقای ذخایر ژنتیکی و منابع آبی و افزایش سطح سلامت مواد غذایی است.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی استقرار نظام مدیریت یکپارچه منابع آب کشور و افزایش بهره‌وری ۵ درصدی آب کشاورزی را از دیگر سیاست‌های بخش کشاورزی نام برد و تصریح کرد: اصلاح الگوی کشت با توجه به مزیت‌های منطقه‌ای و منابع آبی و نیز کنترل و مدیریت آب‌های سطحی و افزایش منابع زیرزمینی از طریق آبخیزداری و آبخوانداری از دیگر راهبردهای بخش کشاورزی ایران است.
وی در ادامه افزود: توسعه سامانه‌های نوین آبیاری و ارتقای راندمان آبیاری و برنامه‌ریزی برای دستیابی به سایر آب‌ها و بازچرخانی آب‌های صنعتی و پساب از جمله سیاست‌های کشاورزی ایران است.
نیازی با توجه به وجود ظرفیت‌های همکاری بین دو کشور، آمادگی ایران برای صدور خدمات فنی و مهندسی و همچنین لوله و اتصالات، لوازم و تجهیزات آبیاری و سایر فناوری‌های نوین بخش کشاورزی را اعلام کرد.
وی ضمن پیشنهاد تشکیل کارگروه تخصصی کشاورزی بین دو کشور، به اشتراک گذاشتن تجارب و تلاش برای تحقق اهداف توسعه پایدار در بخش کشاورزی را خواستار شد.
وی با تاکید بر همکاری در زمینه ارتقای بهره‌وری تولید و منابع پایه افزود: همکاری در زمینه تحقیقات بخش کشاورزی و توسعه فناوری‌های نوین، اجرای برنامه کشت فراسرزمینی و هماهنگی برای برپایی نمایشگاه‌های تخصصی کشاورزی به منظور ترغیب و تسهیل فعالیت‌های اقتصادی و تجاری بخش خصوصی دو کشور از ظرفیت‌های همکاری‌های ایران و ازبکستان است.
انتهای پیام

source

توسط postbin