ایسنا/کرمان عضو هیئت علمی گروه گیاه پزشکی و مسئول پروژه پرورش کرم ابریشم در دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان گفت: امسال برای اولین بار پروژه پرورش کرم ابریشم در این دانشگاه اجرا شد.
دکتر فاطمه حسینی‌نوه ۱۱ خرداد ماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پروژه پرورش کرم ابریشم یک طرح کارآفرینی مربوط به انجمن علمی گیاه پزشکی با حمایت بخش انجمن های علمی معاونت فرهنگی اجتماعی و همکاری دانشکده کشاورزی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان از ابتدای سال آغاز شده است.
وی افزود: در این طرح یک جعبه تخم نوغان با پنج سن لاروی پرورش دادیم و در نهایت پیله تنی انجام و پیله ها برای تولید نخ ابریشم و مصارف بهداشتی وارد بازار خواهد شد.
حسینی‌نوه با اشاره به اینکه هر جعبه تخم حدود ۲۸ هزار تخم دارد، بیان کرد: برای اینکه طرح برای اولین بار به اجرا درآمده، برآوردمان این است که ۱۵ هزار پیله برداشت کنیم. 
وی در خصوص توجیه اقتصادی طرح عنوان کرد: اگر کشاورزی دسترسی به باغ توت داشته باشد و بتواند برگ درخت توت را تامین کند این کار از ابتدای فروردین آغاز و بعد از ۴۰ روز در هفته های میانی اردیبهشت به پایان می رسد و توجیه اقتصادی دارد.
این استاد دانشگاه گفت: برای موفقیت طرح باید همزمان با آموزش و ترویج کار توسعه توتستان‌ آغاز شود و امیدواریم به زودی این مهم محقق شود.
حسینی‌نوه با اشاره به اینکه امید داریم بتوانیم سال آینده بستری برای تربیت نیروی انسانی و کارآفرینی فراهم کنیم، تصریح کرد: همه افراد شرکت کننده در این طرح گواهی شرکت در دوره پرورش کرم ابریشم را دریافت کردند که یک مدرک کاربردی بسیار ارزشمند در آینده شغلی آنها محسوب می‌شود.
انتهای پیام

source

توسط postbin