ایسنا/مازندران معاون‌ توسعه و پیش‌بینی اداره کل‌هواشناسی مازندران از ورود سامانه بارشی و رگبار و رعد و برق در استان خبر داد.
احمد اسدی در گفت‌وگو با ایسنا از هشدار جوی سطح زرد هواشناسی مازندران خبر داد و با اشاره به زمان فعالیت سامانه اظهار کرد: سامانه بارشی بعدازظهر روز دوشنبه ۱۵ خرداد تا اواخر وقت پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ در استان فعال خواهد بود.
وی درباره نوع مخاطره این سامانه بارشی افزود: رگبار و رعد وبرق متناوب، وزش باد، کاهش دما و احتمال تگرگ در دامنه ها و ارتفاعات استان و مواج شدن دریا از پیامدهای سامانه‌ی بارشی است‌.
معاون‌توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی مازندران خاطرنشان کرد: اثر مخاطره سامانه بارشی، آبگرفتگی و احتمال جاری شدن روانآب، سیلاب و ریزش سنگ در محورهای کوهستانی خواهد بود.
اسدی در توصیه‌ای گفت: پرهیز از صعود کوهنوردان، عدم اسکان در کنار رودخانه‌ها، مسیل‌ها، احتیاط در تردد جاده‌ها ‌و محورهای کوهستانی مورد تاکید است.
وی ادامه داد: براساس تجزیه و تحلیل آخرین نقشه های پیـش یابـی هواشناسـی، وضعیت جوی استان مازندران در دوشنبه ۱۵ خرداد،
صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش محسوس دما ( بیشینه دما ی شهرهای مرکزی و شرقی بین ۳۲ تا ۳۶ درجه پیش بینی می شود.) و در ساعات بعدازظهر و شب با افزایش ابر، وزش باد در مناطق غربی و ارتفاعات با رگبار و رعدوبرق پراکنده همراه خواهد بود.
معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی مازندران افزود: در روز سه شنبه این‌هفته نیز آسمان صاف تا نیمه ابری همراه با کاهش نسبی دما و از بعدازظهر با افزایش ابر، رگبار باران، رعدوبرق پراکنده، وزش بادنسبتا شدید موقتی و احتمال تگرگ پیش‌بینی می‌شود.
اسدی با اشاره به وضعیت جوی در چهارشنبه و پنج شنبه پایان هفته گفت: آسمان استان، نیمه ابری تا ابری (در ارتفاعات مه آلود) همراه با کاهش دما، رگبار متناوب باران، رعدوبرق و وزش باد خواهد بود.
وی گفت: در روز جمعه ۱۹ خرداد، آسمان استان نیمه ابری تا ابری همراه با بارش پراکنده بوده و روز شنبه ۲۰ خرداد نیز صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش نسبی دما پیش‌بینی می‌شود.
انتهای پیام

source

توسط postbin