نگار عزیزی کارگردان نمایش «به حکم شما» عنوان کرد در این اثر نمایشی تماشاگران حکم نهایی را صادر می‌کنند.
نگار عزیزی کارگردان نمایش «به حکم شما» که در خانه نمایش دا روی صحنه است درباره چالش‌های اجرا در تماشاخانه‌های خصوصی به خبرنگار مهر گفت: با تمام لطف و مساعدت عزیزان در تماشاخانه‌های خصوصی اما اجرا در این سالن‌ها برای گروه‌ها چندین مشکل را ایجاد می‌کند از جمله پرداخت هزینه گزاف سالن، مخصوصاً در شرایط فعلی اقتصادی که تمام هزینه‌های پیش تولید از جمله هزینه چاپ و تبلیغات و اجاره پلاتو و … هم چندین برابر شده است.
وی ادامه داد: متاسفانه تئاتر کار کردن در سالن‌های دولتی به نوعی به باندبازی نزدیک شده است چون یا باید اسم یک نفر به‌عنوان معرف آورده شود یا باید چندین کار امتحان پس داده را پشت سر داشته باشید و به قولی دوستان از کار شما مطمئن باشند تا در نوبت‌های طولانی و پشت درهای بسته سالن دولتی نمانید. مشکل بعدی هم این است که همکاران تهیه‌کننده و سرمایه‌گذاران هم مانند مسئولان دولتی به جوان‌ترها و چهره‌های نوظهور اعتماد نمی‌کنند و در نهایت تمام بار سنگین یک اجرا بر دوش کارگردان اثر و اعضای تیمش می‌افتد.
عزیزی درباره داستان نمایش توضیح داد: قصه «به حکم شما» در یک دادگاه می‌گذرد که مخاطب به محض ورود به سالن جزو اعضای هیات منصفه قرار می‌گیرد. در این قصه سعی شده که تقابل میان عقل و احساس به چالش کشیده شود و انسان‌ها در این دوراهی قرار می‌گیرند که در شرایط سخت و اضطراری، قانون را انتخاب می‌کنند یا انسانیت را؟ در پایان دادگاه، تماشاگر رای را با اعلام کلمه محکومیت یا تبرئه صادر می‌کند.
در «به حکم شما» هیات منصفه دادگاه شوید/ هنرمند بال پرواز می‌خواهد
این کارگردان تئاتر درباره انتخاب این متن برای اجرا بیان کرد: زمستان سال ۱۴۰۰ پس از پایان اجرای قبلی‌ام «شکار مرگ» و بعد از خواندن چندین متن مختلف، نمایشنامه «ترور» اثر فردیناند فون شیراخ را که چندین چاپ متوالی در ایران داشته ولی تا به حال روی صحنه نرفته بود، برای خودم چالش‌برانگیز دیدم و تصمیم گرفتم آن را روی صحنه ببرم. این متن به ۲ دلیل برایم جالب بود اول اینکه من خودم فارغ‌التحصیل رشته حقوق هستم و این متن هم توسط یک وکیل به نگارش درآمده است و دلیل بعدی اینکه شاید به نظر برسد این نمایشنامه برای خواننده خالی از چالش است و ریتم مناسبی برای اجرا ندارد، اما من تلاش کردم با همکاری دوستان هنرمندم در زمینه ویدئو آرت و طراحی صحنه و نور، فضای متفاوتی را در اجرا ایجاد کنم.
عزیزی افزود: بعد از ادیت متن و طراحی‌های لازم، بازیگران خرداد ماه ۱۴۰۱ انتخاب شدند و بعد از دورخوانی تمرینات شروع شد. قرار بود آبان ماه سال گذشته اجرا برویم که به دلایل شرایط ناآرام کشور تصمیم گروه بر این شد که اجرا را به تعویق بیاندازیم. در این فاصله تعدادی از بازیگران جابه‌جا شدند تا در نهایت با گروه فعلی از اواخر شهریور ماه تمرینات را شروع کردیم. بازیگرهای این نمایش از دوستان و همکاران قدیمی من بودند که سعی کردم مناسب‌ترین فرد را برای هر نقش انتخاب کنم و مطمئنم که دوستان هم به بهترین شکل از عهده نقش‌ها برآمدند.
در «به حکم شما» هیات منصفه دادگاه شوید/ هنرمند بال پرواز می‌خواهد
وی در پایان درباره میزان استقبال از نمایش بیان کرد: خوشبختانه گروه «ویدار» در سومین تجربه خودش مورد لطف و استقبال مخاطبان قرار گرفته است. در شب‌های آغاز اجرا تعداد مخاطبان مورد رضایت ما بود اما از مردم هنردوست و فهیم خواهش می‌کنیم بیشتر تئاتر ببینند و بچه‌های تئاتر را تنها نگذارند. متاسفانه در کشور ما با کوچک‌ترین تلنگری همگی قصد تعطیلی تئاتر را پیدا می‌کنند. من از دوستانی که خودشان هم در این حیطه فعالیت می‌کنند، تعجب می‌کنم که چرا آنها هم مانند دیگران تئاتر را شغل نمی‌دانند و درصدد نابودی آن هستند. یادمان نرود که مشاغل دیگر هم در همین شرایط ادامه دادند. تئاتر عاشقان زیادی دارد که بدون چشمداشت سال‌هاست فقط به امید رشد و دیده شدن از سوی مردم تلاش می‌کنند چون به هر حال ذات هنر مساوی است با دیده شدن. پس به جای چیدن پروبال عاشقان این هنر، به آنها بال پرواز بدهیم.
مصطفی دهقانی اشک، رامین دولت آبادی، علی سیبی، نگار عزیز، ی اسپاروخان مرادی، سارا سیبی، پرهام صدیقی و نگار جهاندیده بازیگران نمایش «به حکم شما» را تشکیل می‌دهند که تا ۲۲ خرداد ساعت ۲۱ در خانه نمایش دا روی صحنه است.
در خلاصه نمایش «به حکم شما» آمده است: «دادگاهی برای رسیدگی به پرونده قتل ۱۶۴ نفر در هواپیمای مسافربری توسط خلبان نیروی هوایی، سرگرد کُخ برگزار شده است. با احترام شما مخاطبان در این دادگاه اعضای هیات منصفه هستید.»
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط postbin