کرج- عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در استان البرز ۸۰ درصد آب زیرزمینی و ۲۰ درصد آب سطحی بوده و به دلیل برداشت بی رویه منابع آبی ما افت شدیدی کرده است.
به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا عباسی عصر سه شنبه در نشست با گلخانه داران گرمدره با اشاره به مشکل کمبود آب در کشور اظهار کرد: در گذشته متوسط بارندگی در کشور ۲۶۰ میلی متر بود اما امروز متوسط بارندگی به ۲۲۰ تا ۲۳۰ میلی متر می‌رسد، و شاهد کاهش ۱۵ درصدی بارندگی هستیم.
وی با اشاره به اینکه از طرفی با افزایش جمعیت در کشور مواجه هستیم، افزود: در کنار آن بهره‌وری مناسبی در حوزه آب نداریم و باید در استان البرز به سمت افزایش بهره‌وری آب و محصول حرکت کنیم.
نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی یکی از راه‌های بهره وری مناسب در حوزه آب را کشت گلخانه‌ای بر شمرد و تصریح کرد: باید موانع و مشکلات سد راه فعالان کشت گلخانه‌ای که از جمله آنها عدم ارائه تسهیلات و امکانات به کشاورز است را برطرف کنیم.
البرز دارای ظرفیت فراوانی در حوزه کشت گلخانه‌ای است
وی تصریح کرد: در متن حکم رئیس جمهور برای استاندار البرز، توسعه کشت گلخانه‌ای در استان البرز عنوان شده است، چراکه البرز دارای ظرفیت فراوانی است اما یک محدودیتی در این زمینه وجود دارد.
عباسی با اشاره به درصد آب سطحی و برداشت آب از چاه‌های عمیق در کشور، گفت: ممکن است ۵۰ درصد آب سطحی و ۵۰ درصد آب زیر زمینی باشد اما در استان البرز ۸۰ درصد آب زیر زمینی و ۲۰ درصد آب سطحی است و به دلیل برداشت بی رویه، منابع آبی ما اُفت شدیدی کرده است و باید این مشکل را برطرف کنیم.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه یکی از اقدامات مجلس، قانون تسهیل صدور مجوز کسب و کار است که در جامعه خیلی به آن پرداخته نشده است، گفت: براین اساس صدور مجوزها به دو دسته ثبت محور که (فرآیند آن باید ظرف مدت سه روز به اتمام برسد) و تأیید محور که (حداکثر سه ماه باید مجوز اخذ شود) تقسیم می‌شود. بنابراین صدور مجوز و ارائه تسهیلات باید به نحو مطلوب انجام شود.
وی با اشاره به اینکه ۱۰ جلسه در خصوص سد کرج در سطح وزارتخانه با حضور مسئولان استانی و وزارت نیرو تشکیل شده است، بیان کرد: مردم البرز گلایه مند هستند که ما در یک جاده یک‌طرفه به تهران خدمات می‌دهیم در حالی که این خدمات باید دوطرفه باشد و برای تصفیه آب، تهران به کمک البرز بیاید.
تکمیل تصفیه خانه ماهدشت ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است
دانشیار دانشگاه تهران با بیان اینکه برای تکمیل تصفیه خانه ماهدشت، ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است، افزود: وزارت نیرو و دولت برای تکمیل این تصفیه خانه که تاکنون ۹۰ درصد پیشرفت داشته است ما را حمایت کنند، چراکه ۲۰ میلیون متر مکعب آب تصفیه شده می‌تواند در مدار مصرف قرار گیرد.
وی گفت: چاه‌های مختلفی در استان البرز وجود دارد که مربوط به برخی وزارتخانه‌ها است، بر این اساس ضرورت دارد که در مسیر استفاده باغدارانی که در استان با کمبود آب مواجه هستند قرار گیرد.
نیروگاه منتظر قائم سالانه ۱۰ میلیون متر مکعب آب چاه مصرف می‌کند
نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نیروگاه شهید منتظر قائم در استان البرز، سالانه ۱۰ میلیون متر مکعب آب چاه مصرف می‌کند، گفت: حدود ۹۰ درصد آب برای خنک کردن سیستم استفاده می‌شود اما با تغییر سیکل ترکیبی آن ۸۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: در فصل پاییز ۲ هزار هکتار باغ استان ۴ میلیون متر مکعب آب نیاز دارند که از آب نیروگاه منتظر قائم می‌شود برای این امر استفاده کرد.
شهرستان ۷۰۰ هزار نفری فردیس تصفیه‌خانه فاضلاب ندارد
وی با بیان اینکه شهرستان فردیس با ۷۰۰ هزار نفر جمعیت، تصفیه خانه فاضلاب ندارد، متذکر شد: اگر تصفیه خانه راه اندازی شود ۴۰ میلیون متر مکعب آب به دست می‌آید. باید در مواقع کمبود آب برنامه ریزی انجام شود، چرا که با قطع کردن آب کشاورزان مشکلی حل نمی‌شود.
عباسی در خصوص آبیاری باغ‌های میوه با آب‌های آلوده گفت: اکنون اولویت با حفظ درختان و محصول کشاورزان آسیب دیده است که در این راستا دولت باید خسارت را پرداخت نماید، ضمن اینکه باید از ورود میوه‌های آلوده در سفره مردم جلوگیری کنیم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط postbin