ایسنا/خراسان رضوی در بیستمین روز از خردادماه، کیفیت هوای مشهد، قابل‌ قبول است. 
بنابر اعلام مرکز پایش آلاینده‌های زیست‌محیطی مشهد، بر اساس آخرین اطلاعات واصله از ایستگاه‌های سطح شهر، میانگین شاخص کیفیت هوا از کل ایستگاه‌های مشهد در ۲۴ ساعت گذشته با عدد ۷۷ در وضعیت قابل قبول قرار داشته است.
شاخص لحظه‌ای کیفیت هوای مشهد نیز با عدد ۸۲ در شرایط قابل قبول قرار دارد.
 در حال حاضر از ۱۲ ایستگاه فعال در سطح شهر مشهد، ایستگاه طرق هوای پاک و ایستگاه‌های ماشین‌ابزار، نخریسی، الهیه، چمن، شهر، کریمی، خیام شمالی، هفت حوض، مفتح و سرافرازان هوای قابل قبول دارند. همچنین از ایستگاه‌ خاقانی هوای ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش شده است.
بیشترین غلظت آلودگی هوا از ایستگاه خاقانی با شاخص ۱۰۴ و در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.
 نمودار ساعتی شاخص کیفیت هوا نیز از ساعت ۱۳ روز گذشته تاکنون روند کاهشی آلودگی هوا را نشان می‌دهد.
در سطح شهر مشهد ۲۳ ایستگاه سنجش کیفیت هوا فعالیت دارد که روزانه از ۱۵ الی ۲۰ ایستگاه گزارش کیفیت هوا اعلام می‌شود. برخی از ایستگاه‌ها به دلیل سرویس‌های دوره‌ای، تعمیرات، خرابی و… به صورت موقت در شبکه فعال نیست.
 کیفیت هوای مشهد از ابتدای امسال تاکنون ۶ روز پاک و ۵۶ روز قابل قبول و ۱۹ روز ناسالم برای گروه‌های حساس بوده است. سال گذشته مشهد ۳۵ روز هوای پاک، ۲۳۵ روز هوای قابل قبول، ۸۸ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و ۶ روز ناسالم برای تمامی گروه‌ها را گزارش کرده است.
 در شرایطی که کیفیت هوا قابل قبول گزارش می‌شود، احتمال بروز علائم تنفسی در افراد حساس، تشدید بیماری‌های قلبی یا ریوی در بیماران قلبی و سالمندان وجود دارد و بهتر است افراد خیلی حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین را کاهش دهند.
شاخص کلی کیفیت هوا در وضعیت پاک از صفر تا ۵۰ ای. کیو. آی و در وضعیت قابل قبول بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای. کیو. آی است. به همین ترتیب اگر شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای.کیو.آی قرار بگیرد، وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است. شاخص عدد ۱۵۱ تا ۲۰۰ وضعیت هوای ناسالم برای همه گروه‌ها، عدد ۲۰۱ تا ۳۰۰ وضعیت خیلی ناسالم و بالاتر از عدد ۳۰۰ بحرانی و خطرناک را نشان می‌دهد.
انتهای پیام

source

توسط postbin