ایسنا/لرستان رئیس‌کل دادگستری لرستان گفت: استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف برای کاهش ورودی و افزایش صلح و سازش ضروری است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سعید شهواری امروز ۲۰ خردادماه در بازدید از حوزه قضایی شهرستان دلفان و بخش خاوه ضمن تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش همکاران اداری و قضایی این شهرستان، اظهار کرد: امیدوارم همچنان تلاش‌های جهادی همکارانمان در شهرستان دلفان ادامه داشته و جهادی به رفع مشکل مردم و بررسی پرونده‌ها بپردازند.
وی با اشاره به اینکه اساساً برای پیشرفت یک مجموعه نیاز به برنامه است و مهمتر از آن اجرای دقیق آن برنامه است، افزود: در دادگستری از ستاد تا صف برنامه‌های دقیقی تدوین شده است و لازم بوده با دقت مطالعه و اجرا شود و توجه به برنامه عملیاتی ابلاغی از سوی قوه قضاییه بسیار مهم است و مدیران قضایی استان بایستی بر روند اجرای آن و نیز میزان پیشرفت این برنامه عملیاتی نظارت و دقت لازم و کافی را داشته باشند.
شهواری خاطرنشان کرد: مسئله اتقان آرا بسیار مهم است و می‌تواند درصد رضایتمندی مردم را بالا ببرد و باعث اعتماد ارباب‌رجوع به دستگاه قضایی شود که در این راستا بایستی علت‌های نقض آرا احصا شده و به شعبه مربوطه ابلاغ و گوشزد شود تا دیگر در این موارد نقضی صورت نگیرد.
رئیس شورای قضایی لرستان اضافه کرد: برای کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی برنامه‌ریزی‌های انجام شده که مهمترین آن‌ها پیشگیری از وقوع جرم است که در همین راستا دادستان حوزه‌های قضایی بایستی در این رابطه ورود کرده و زمینه‌های وقوع آن را شناسایی و از بین ببرند چراکه این مسئله منجر به کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی خواهد شد.
وی استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف برای کاهش ورودی و افزایش صلح و سازش را ضروری دانست و افزود: توجه ویژه به پرونده‌های مسن لازم است و کاهش این پرونده‌ها یکی دیگر از درگیری‌های دادگستری است که از برنامه‌های ویژه قوه قضاییه نیز است همچنین این پرونده‌ها ارتباط نزدیکی با رضایتمندی مردم دارد که بایستی برای آن‌ها کمیته‌ای تشکیل شود تا به خاتمه دادن به این پرونده‌ها کمک کنند.
شهواری تأکید کرد: بایستی برقرارهای منتهی به بازداشت نظارت جدی صورت گیرد و دادستان‌ها بایستی بر این قرارها نظارت جدی داشته باشند.
نماینده عالی دستگاه قضایی در استان اطاله دادرسی را مسئله‌های بسیار مهم دانست و اضافه کرد: طولانی شدن روند دادرسی عدم رضایتمندی ارباب‌رجوع را به دنبال خواهد داشت و ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد که اطاله دادرسی را به حداقل برسانیم.
وی ادامه داد: تکریم ارباب‌رجوع بایستی سرلوحه کار همه همکاران ما قرار گیرد چراکه همه تلاش‌ها و تمام کارهای ما برای همین ارباب‌رجوع است و حتماً بایستی با روی گشاده پذیرای مردم باشیم و آن‌ها را اقناع کنیم.
شهواری اظهار کرد: با مدیران دستگاه‌های اجرایی هیچ‌گونه تعارفی نداریم چراکه مسئله حق مردم است و در مسئله حق مردم با کسی تعارف نخواهیم داشت.
انتهای پیام

source

توسط postbin