ایسنا/هرمزگان مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان گفت: جای بازار عرضه محصولات صنایع دستی در هرمزگان به مرکزیت بندرعباس خالی است.
آئین تجلیل از پیشکسوتان صنایع‌دستی هرمزگان با حضور معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان، جانشین فرماندهی سپاه امام سجاد، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، شهردار بندرعباس، اعضای شورای شهر بندرعباس و جمعی از مسئولین در سالن فردوسی شهرداری بندرعباس برگزار شد.
محمد محسنی شب گذشته (۲۸ خردادماه) در این مراسم ضمن تبریک هفته صنایع‌دستی گفت: صنایع‌دستی یک کار مهندسی است و مهندسین خالق هستند یعنی اثری از خود در دنیا به‌جا می‌گذارند.
وی با اشاره به اینکه صنایع‌دستی نیز از همین جنس است و هنرمندان صنایع‌دستی خالق اثر هستند، افزود: آن‌ها برای اثر خود زحمت می‌کشند و ماحصل آن صنعت و صنایع می‌شود.
محسنی با اشاره به رویکرد شهردار بندرعباس در حوزه المان‌های شهری خاطرنشان کرد: شهرداری بندرعباس در حوزه المان سازی و منظر شهر، نگاه ویژه‌ای به صنایع‌دستی دارد و المان‌های صنایع‌دستی زیبایی خاصی را به شهر بندرعباس داده‌اند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان اظهار کرد: صنایع‌دستی نیاز به زنجیره دارد، این‌که صنعتگر در بشاگرد، پارسیان (گاوبندی)، لیردف و درجاهای مختلف استان تولید کند و تولید خود را بگذارد یا منتظر بماند، صنایع‌دستی معنی پیدا نمی‌کند.
وی بیان کرد: زنجیره یعنی از زمانی که صنعتگر به مواد اولیه صنایع‌دستی نیاز دارد باید به آن فکر کنیم تا زمانی که کار برندینگ و پردازش صادرات انجام شود و در بازار جهانی یا داخلی به فروش برسد.
محسنی ادامه داد: هر آنچه که در حیطه فرآیند باید تاثیر بگذارد و کارکرد داشته باشد باید به آن فکر کنیم، اگر فکر نکنیم این کار می لنگد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان با اشاره به اینکه هرمزگان در کل کشور به لحاظ کمیت در حوزه صنایع دستی سرآمد است، تصریح کرد: این استان به لحاظ تنوع رشته های صنایع دستی جز استانهای برتر در کشور است.
وی ادامه داد: در کل دنیا ۴۰۰ رشته صنایع دستی وجود دارد که ۲۹۰ رشته در ایران و به همین شکل درصد زیادی رشته صنایع دستی هرمزگان است.
محسنی با بیان اینکه چرا تا الان صنایع دستی تجاری نشده و صنعتگران صنایع دستی گله‌مند هستند، افزود: صنعتگران حق‌دارند چون ارکان و زنجیره خدمات‌دهی به صنعتگران ضعیف است و یک تناسبی در حوزه خدمات‌دهی به صنعت گران و این جامعه هنری وجود ندارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: جای بازار عرضه محصولات صنایع دستی در هرمزگان به مرکزیت بندرعباس خالی است.
وی با اشاره به اینکه منظور بازارچه صنایع دستی نیست، عنوان کرد: مکانی که پاخور داشته باشد یک جای شکیل که زیرساخت داشته باشد، مکانی برای کسانی که بخواهند تجارت کنند و صنایع دستی را راه بیندازند داشته باشد، دفاتر داشته باشد حوزه مارکتینگ داشته باشد.
محسنی ادامه داد: طرح بازار صنایع دستی ارائه‌شده و اداره‌کل میراث فرهنگی آماده است، به دنبال اعتبار می‌رویم و این طرح را دنبال می‌کنیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان بیان کرد: مگر می‌شود در شهر خلاق بازار عرضه محصولات صنایع دستی وجود نداشته باشد.
وی اظهار کرد: اگر می‌خواهیم کاری برای صنایع دستی انجام بدهیم، همین یک کار را باید به سرانجام برسانیم.
محسنی خاطرنشان کرد: در حوزه آموزش جوامع باید خیلی کارکنیم، آموزش جوامع یک بخش آن، خود مردم هستند و بخش دیگر فعالان حوزه‌های صنایع دستی هستند که تقریباً ۹۰ هزار نفر در حوزه صنایع دستی فعالیت می‌کنند و یک جامعه قوی و اثرگذار را تشکیل می‌دهند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان تأکید کرد: ادارات و ارگان‌ها باید قدر و منزلت صنایع دستی را بدانند، اگر کاری نشد ما مقصریم و کار انجام شد ما انجام‌وظیفه کرده‌ایم.
به گزارش ایسنا، در پایان از برگزیدگان جشنواره بسیج، هنرمندان و پیشکسوتان صنایع دستی استان هرمزگان تقدیر و تشکر شد.
انتهای پیام

source

توسط postbin