اصفهان- شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان صبح امروز سی‌ام خردادماه براساس داده‌های ۱۷ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۸۷ وضعیت زرد و قابل قبول را نشان می‌دهد.
مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلان‌شهر اصفهان امروز سه‌شنبه ۳۰ خرداد ماه بر اساس داده‌های دریافتی ۱۷ ایستگاه پایش فعال با شاخص ۸۷ در وضعیت قابل قبول ثبت شد.
جمشید لقایی خاطرنشان کرد: براساس اطلاعات دریافتی از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای اصفهان، امروز نیز آلاینده غالب هوای این کلان‌شهر ذرات معلق ۲.۵ میکرون بوده که شاخص آن برابر ۹۰ و در وضعیت قابل قبول است.
وی ادامه داد: امروز شاخص هوا در ایستگاه سنجش هوای پارک زمزم با ۷۴، بولوار کاوه با ۷۵، سپاهان شهر با ۷۶، خیابان فرشادی با ۷۷، محله ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۸۱، خیابان فیض با ۸۲، خیابان باهنر با ۸۳، خیابان زینبیه با ۹۷ و دانشگاه صنعتی با ۹۰ AQI وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.
مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان با اشاره به قطعی ۲ ایستگاه سنجش هوا در خیابان میرزا طاهر، اضافه کرد: امروز شاخص کیفی هوا در ایستگاه سنجش کردآباد با ۱۲۱، رهنان با ۱۰۱ و میدان انقلاب با ۱۳۳ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.
همچنین سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان استانداری با ۵۳، خیابان پروین با ۸۷، بزرگراه خرازی با ۹۸ و خیابان رودکی با ۶۲ AQI در وضعیت قابل قبول و در خیابان احمدآباد با ۱۰۳ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.
شاخص هوا در شهرهای مجاور کلان‌شهر اصفهان از جمله سجزی با ۷۲ و شاهین شهر با ۶۹ AQI در وضعیت قابل قبول است. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مبارکه، کاشان، خمینی‌شهر، زرین‌شهر، نجف آباد و دولت آباد دائم قطع است.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط postbin