ایسنا/اردبیل در پایان پنجاه و دومین گردهمایی معاونین پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی بیانیه ای از سوی این معاونت صادر و در آن به لزوم بهره‌گیری مناسب از توانمندی‌های دانشی و فناورانه جهاددانشگاهی در راستای حل مسائل و مشکلات کشور تاکید شد.
به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، پنجاه و دومین گردهمایی معاونان پژوهش و فناوری واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی سراسر کشور امروز یکم تیر ماه با انتشار بیانیه‌ای در شهر اردبیل به کار خود پایان داد.
در این بیانیه معاونت پژوهش و فناوری این نهاد تاکید کرده است:
اندیشه ورزی و گفتگو از پیش نیازهای اساسی توسعه فکری و عملی هر جامعه ای است، لذا صاحبان خرد و جستجوگران عرصه پژوهش و فناوری با هم اندیشی و تسهیم دانش، تجارب و مهارت‌های مدیریتی خود، می توانند به تعاطی، تحول و تکامل روشی و مدیریتی دست یابند.
جهد مستمر و روش‌مند، همراه با انگیزه‌های معنوی و متکی به باورهای دینی و خدمت رسانی به خلق و مردم عزیز، جهادگران را بر آن می دارد تا نسبت به اصلاح، تعمیق و توسعه روش ها بیاندیشند و با درک شرایط زمانه در جهت هماهنگ سازی توانمندی‌های موجود با نیازها و مشکلات در جامعه، گام های اساسی و مؤثر را در برنامه ها و اقدامات خود بردارند.
گردهمایی معاونین پژوهشی سازمان‌ها، پژوهشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و واحدهای سازمانی در این راستا برگزار شده است و این گردهمایی می تواند دارای اهداف و کار ویژه‌هایی باشد؛ همچون “هم اندیشی حول سیاست ها، رویکردها و برنامه‌های آینده”، “انتقال تجارب مدیریتی”،” ارائه الگوهای موفق کاری در جهاد”، “نقد عالمانه از سیاست، فرآیندها و برنامه‌های گذشته و حال “، “آشنایی و موانست با یکدیگر در جهت تعمیق فضای دوستی و صمیمیت”، “ایجاد زمینه‌های تعامل و شکل‌دهی به شبکه‌های علمی و کاری”، “بسط فرهنگ سازمانی جهاد در بین مدیران ارشد حوزه پژوهش و فناوری”، “هم اندیشی برای یافتن روش‌های ارایه خدمات علمی و فناورانه برتر به جامعه ” و …
در راستای تحقق این اهداف معاونین پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی موارد زیر را مورد تأکید قرار داده و همه‌ی اهتمام خود را برای تحقق آن‌ها به کار خواهند بست:
۱- مدیران حوزه پژوهش و فناوری مطابق با سنت مألوف خود در سنوات گذشته برای تحقق برنامه‌ها و اهداف دولت محترم تلاش نموده و زمینه‌ها و موضوعات انتخابی خود را بر اساس اولویت‌ها و نیازهای علمی و فناورانه دولت تنظیم و اجرایی خواهند کرد.
۲- کنشگران حوزه پژوهش و فناوری جهاد بر این باورند که پیوند فی مابین نسل‌های مختلف مدیریتی در این نهاد انقلابی می‌تواند، امکان حفظ فرهنگ و مدیریت جهادی و استحکام بخشی و تداوم آن را محقق سازد و نظام ارزش‌های گذشته را پاسداری کند و در عین حال نسبت به روز آمدی آن‌ها و ایجاد جذابیت و برقراری پیوند با نسل‌های جوان و نوگرا، توجه و اهتمام نمایند.
۳- تعمیق و مانایی فرهنگ جهادی در حوزه علم و فناوری، زمانی به منصه ظهور می‌رسد ارزش‌های والای حوزه علم، در صدر اولویت‌های ارزشی قرار گیرد و سیاست‌ها، روش‌ها و فرآیندها، مبتنی بر آن ها تنظیم و در نظر و عمل مورد صیانت قرار گیرند. ارزش‌هایی همچون “صداقت علمی”، “عقلانیت و خردورزی”، “دانش دوستی”، “علم باوری”، “پرسشگری و مسأله‌مندی”، اخلاق حرفه‌ای”،” بی‌طرفی علمی”، “دوری از تعصب در روش‌ها و انعطاف پذیری”،” توجه به نیازهای مردم و جامعه”، “خلاقیت و نوآوری”، “تفکر انتقادی و تحلیلی” ، “کار گروهی”، “خرد جمعی”، “تسهیم دانش” و …  
۴- برنامه‌ریزی و تلاش برای ایجاد و توسعه شبکه‌های علمی و کاری به منظور ایجاد هم‌افزایی بیشتر با بهره‌گیری مناسب از توانمندی‌های دانشی و فناورانه موجود در نزد جهادگران علمی بتواند در راستای حل مسائل و مشکلات کشور و جلوگیری از هدر رفت منابع انسانی و فکری موجود در مراکز علمی جهاد گام‌های اساسی بردارد.
۵- تقویت رویکرد آینده نگرانه و آینده پژوهانه نسبت به مسائل کشور و تأمل در شناسایی چالش‌های آینده جامعه و برنامه‌ریزی برای حل آن‌ها و جلوگیری از ایجاد بحران‌ها و چالش‌های لاینحل و دارای هزینه‌های بیشتر.
۶- همگراسازی توان‌های سخت افزاری و نرم افرازی موجود جهاد با امکانات و ظرفیت‌های سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی به منظور افزایش کارآیی و اثر بخش فعالیت‌ها و امکان کاربردی سازی یافته‌های علمی و ارایه خدمات تخصصی برتر به جامعه.
۷- همراستایی برنامه‌ها و فعالیت‌های حوزه پژوهش و فناوری با برنامه توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور و کمک و تلاش مستمر برای تحقق هر چه بیشتر و مناسب تر اهداف برنامه هفتم توسعه.
ارایه برنامه های کاری دفاتر تخصصی کشاورزی و فنی، مهندسی و علوم پایه، گزارش تجارب مدیریت پروژه طراحی و ساخت سیستم رانش قطارهای مترو، گزارش تجربیات مدیریتی سازمان خواجه نصیرالدین طوسی، بازدید از مراکز پژوهشی و خدمات تخصصی واحد میزبان، کمیسیون های تخصصی «آسیب شناسی ساختارهای پژوهش و فناوری»، «تبیین مدل کسب و کار مناسب حوزه پژوهش و فناوری با توجه به تحولات محیطی و درون سازمانی»، «شبکه سازی فعالیت ها و تعیین الگوی مناسب ایجاد و توسعه شبکه های داخلی» و «بررسی مشکلات تجاری سازی یافته های پژوهش و فناورانه و ارایه الگوهای مناسب تجاری سازی» از برنامه های روز دوم این گردهمایی بود.
انتهای پیام

source

توسط postbin