ایسنا/سمنان مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از روند افزایشی حیوان گزیدگی ها در سه سال متوالی اخیر خبر داد.
دکتر محمد ناصر رهبر ۳ تیرماه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: بر اساس آمار موجود حیوان گزیده در سال ۱۳۹۹ به تعداد یک هزار و ۳۷۰ نفر، در سال ۱۴۰۰ به تعداد یک هزار و ۷۷۰ نفر و در سال ۱۴۰۱ به تعداد یک هزار و ۹۹۶ نفر در سطح شهرستان های تحت پوشش دانشگاه بوده است.
وی با اشاره به بیماری های مشترک بین انسان و سگ و انتقال بیماری از سگ به انسان، اظهار کرد: در کنار خطر حمله سگ‌های ولگرد و بدون صاحب به افراد مختلف و ایجاد جراحت و حتی مرگ‌ومیر، شایع‌ترین بیماری‌هایی که می‌تواند از سگ به انسان در منطقه استان سمنان انتقال یابد دو بیماری‌ هاری و سالک است.
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه تعداد بیماری‌هایی که از طریق سگ به انسان انتقال می‌یابد بسیار زیاد است که ازجمله آن‌ها بیماری‌های انگلی و قارچی است، گفت: این بیماری‌ها البته در منطقه استان سمنان به دلیل مسائل بهداشتی خیلی کمتر دیده می‌شود.
این پزشک متخصص افزود: بیماری هاری، یکی از بیماری‌های کشنده است که  بیشتر از طریق سگ و گربه به انسان منتقل شده و در صورت عدم تزریق واکسن منجر به مرگ مبتلایان می‌شود.
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سمنان، پیرامون کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد و بدون صاحب نیز اظهار کرد: کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد سال‌های قبل با اتلاف آن‌ها انجام می‌شد که متولی این امر شهرداری‌ها بودند که با کمک نیروی انتظامی این اقدام صورت و دانشگاه علوم پزشکی نیز نقش ناظر را در این برنامه داشت.
دکتر رهبر تصریح کرد: امروزه رویکرد اتلاف به رویکرد زنده گیری و عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد و بدون صاحب تبدیل‌شده است؛ که بر اساس ابلاغیه و دستورالعمل‌های موجود این امر نیز توسط شهرداری‌ها باید انجام شود و پس از زنده گیری این سگ‌ها باید نگهداری شوند.
وی با اشاره به هزینه بالایی که بحث نگهداری این حیوانات به دنبال دارد، ادامه داد: بر اساس دستورالعمل وظیفه دانشگاه علوم پزشکی در راستای زنده گیری نیز “نظارت” است.
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه با اشاره به انتقال بیماری‌هایی نظیر هاری از سگ به انسان، عنوان کرد: همه‌ساله مواردی از تزریق واکسن در مراکز بهداشتی تحت پوشش دانشگاه انجام می‌شود.
انتهای پیام

source

توسط postbin