تیم ملی والیبال نوجوانان ایران در چهارمین دیدار خود در لیگ ملت‌های آسیای مرکزی تیم‌ ملی بزرگسالان قرقیزستان را شکست داد تا ضمن تثبیت صدرنشینی در آستانه قهرمانی در این رقابت‌ها قرار گیرد.
به گزارش ایسنا، رقابت‌های والیبال لیگ‌ ملت‌های آسیای مرکزی از روز یک‌شنبه(۲۸ خرداد) به میزبانی شهر چولپان قرقیزستان آغاز شده است و تیم‌ ملی نوجوانان کشورمان که به نمایندگی از ایران در این مسابقات شرکت کرده است امروز (جمعه ۲ تیر) از ساعت ۱۱:۳۰ به وقت قرقیزستان و در چهارمین و حساس‌ترین دیدار خود و در حضور پرشور هواداران میزبان به مصاف تیم ملی قرقیزستان، دیگر تیم بدون شکست رقابت‌ها رفت.
تیم‌ ملی والیبال نوجوانان ایران که تا به این‌جای کار با کسب سه پیروزی در صدر جدول رقابت‌ها قرار داشت در نبردی حساس و فینال‌گونه به مصاف تیم ملی بزرگسالان قرقیزستان رفت که در پایان شاگردان محمد وکیلی در حضور نزدیک به ۲۰۰۰ تماشاگر قرقیز، موفق شدند ۳ بر یک و با امتیازهای ۱۱ بر ۲۵، ۲۵ بر ۱۴، ۲۵ بر ۲۰ و ۲۵ بر ۲۲ حریف بدون باخت خود را از پیش رو بردارند تا ضمن تحمیل اولین شکست به تیم میزبان، صدرنشینی خود را با کسب چهارمین برد متوالی تثبیت کنند.
تیم‌ ایران در این بازی با ترکیب عمران کوک‌جیلی، طاها بهبودنیا، مانی علیخانی، امیرعلی دولتی، ابوالفضل مهدیان، سید متین حسینی و مرتضی طباطبایی (لیبرو) وارد زمین شد.
ملی‌پوشان نوجوان ایران که تاکنون و در چهار دیدار تنها یک ست به رقیبان خود داده‌اند، در پایان روز ششم با چهار برد و ۱۲ امتیاز مقتدرانه در صدر جدول باقی ماندند و پس از شاگردان وکیلی، تیم‌ ملی مغولستان با چهار برد و ۱۱ امتیاز و یک‌بازی بیش‌تر در رده دوم ایستاد و قرقیزستان میزبان هم با سه پیروزی و ۹ امتیاز به رده سوم سقوط کرد.
بازی در ست اول باتوجه به حضور پرشور تماشاگران میزبان با برتری قرقیزستانی‌ها آغاز شد و بازیکنان کم تجربه ایران که تحت تاثیر سر و صدای کرکننده هواداران قرار گرفته بودند، ۲۵ بر ۱۱ مغلوب قرقیزستان شدند.
در ست دوم قرقیزها با انگیزه‌ای که از پیروزی با اختلاف در ست نخست گرفته بودند و با تشویق‌های یکدست هواداران‌شان بازی را بهتر آغاز کردند، اما رفته رفته نوجوانان کشورمان بازی را در دست گرفتند و پیش از امتیاز ۱۰ اختلاف را به سه امتیاز افزایش دادند. در اواسط ست دوم با شاگردان وکیلی و با سرویس‌های پرقدرت ابوالفضل مهدیان مسابقه ۱۶ بر ۱۰ به سود ایران شد. سروقامتان نوجوان ایران در نهایت ست دوم را ۲۵ بر ۱۴ به پایان رساندند و انتقام ست اول را خیلی زود از میزبان گرفتند.
در ست سوم ملی‌پوشان نوجوان ایران به لطف برتری در ست دوم بازی را با تمرکز بهتری آغاز کردند و از همان ابتدا اختلاف دو امتیازی ایجاد کردند. ملی‌پوشان ایران در اواخر ست اختلاف را به چهار امتیاز افزایش دادند. زمان‌های استراحت سرمربی قرقیزستان هم نتوانست جلوی پیشروی شاگردان وکیلی را بگیرد و در نهایت ست سوم با برتری ۲۵ بر ۲۰ ایران به اتمام رسید تا نتیجه بازی در مجموع دو بر یک به سود کشورمان شود.
بازی در ست چهارم با حساسیت و هیجان خاصی شروع شد، اما بازهم نوجوان ایران بودند که در امتیاز ۱۲ بر ۱۰ از میزبان پیش افتادند. در حالی که ملی‌پوشان کشورمان ۲۰ بر ۱۷ از میزبان پیش بودند، اما قرقیزها اختلاف را به حداقل رساندند تا وکیلی نخستین زمان استراحت خود را بگیرد. باوجود تشویق‌های شدید تماشاگران قرقیزی در پایان نوجوانان ایران ست چهارم را ۲۵ بر ۲۲ به سود خود تمام کردند تا در مجموع ۳ بر یک تیم بزرگسالان قرقیزستان را از پیش رو بردارند و به تنهایی در صدر جدول رقابت‌ها بایستند.
در نخستین دیدار امروز تیم ملی مغولستان در نبردی سخت با نتیجه ۳ بر ۲ از سد ازبکستان گذشت تا با چهار برد به رده دوم جدول صعود کند و در دومین بازی تیم ملی نپال ۳ بر یک قرقیزستان را از پیش رو برداشت و به نخستین برد خود در این مسابقات رسید.
ملی‌پوشان نوجوان ایران از ساعت ۱۳:۳۰ فردا (شنبه) در پنجمین دیدار خود در لیگ ملت‌های آسیای مرکزی ۲۰۲۳ به مصاف تیم قرقیزستان ب می‌روند و سپس در آخرین بازی خود از ساعت ۱۳:۳۰ روز یکشنبه با ترکمنستان بازی خواهند کرد.

نتایج کامل دیدارهای روز ششم (جمعه ۲ تیر) لیگ ملت‌های آسیای مرکزی به قرار زیر است:
مغولستان ۳ – ازبکستان ۲ (۲۵ بر ۱۸، ۲۵ بر ۲۰، ۱۴ بر ۲۵، ۲۲ بر ۲۵ و ۱۵ بر ۷)
قرقیزستان ب ۳ – نپال ۲ (۲۳ بر ۲۵، ۲۹ بر ۲۷، ۲۵ بر ۲۲، ۱۱ بر ۲۵ و ۱۶ بر ۱۴)
ایران ۳ – قرقیزستان یک(۱۱ بر ۲۵، ۲۵ بر ۱۴، ۲۵ بر …)

برنامه دیدارهای روز هفتم (شنبه سوم تیر) به وقت تهران بدین شکل است:
ازبکستان – ترکمنستان، ساعت ۱۱:۳۰
قرقیرستان ب – ایران، ساعت ۱۳:۳۰
مغولستان – قرقیزستان، ساعت ۱۵:۳۰

جدول لیگ‌ ملت‌های آسیای مرکزی ۲۰۲۳ در پایان روز ششم به ترتیب زیر است:
۱) ایران، ۴ برد و ۱۲ امتیاز
۲) مغولستان، ۴ برد و ۱۱ امتیاز
۳) قرقیزستان، ۳ برد و ۹ امتیاز
۴) قرقیزستان ب، ۲ برد و ۵ امتیاز
۵) ازبکستان، یک برد و ۴ امتیاز
۶) ترکمنستان، یک برد و ۳ امتیاز
۷) نپال، بدون برد و یک امتیاز
انتهای پیام

source

توسط postbin