ایسنا/آذربایجان شرقی امروز هیات رسمی کشور گینه کوناکری متشکل از تومانی، رئیس مرکز ملی خودرو و مشاور وزیر کار گینه کوناکری و آقای نالالی، مشاور ارشد حوزه خودرو و سرپرست هیات آموزشی این کشور با استقبال علی مشایخی، مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای آذربایجان شرقی و حسین فتحی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان برای بازدید از ظرفیت‌های حوزه تولید ماشین آلات کشاورزی از جمله تراکتور و آموزش فنی و حرفه‌ای تبریز وارد این شهر شدند.
در این سفر که مقدمه‌ای برای سفر هیات بلندپایه دیپلماسی کشور گینه است، ابتدا از گروه صنعتی تراکتور سازی ایران و مرکز جوار کارگاهی این گروه و سپس شرکت ایران خودرو در تبریز بازدید به عمل آمد.
به گزارش ایسنا، سید مازیار علوی، رئیس حوزه ریاست و مدیرکل امور بین الملل و حقوقی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در حاشیه بازدید از کارخانه تراکتورسازی ایران، اظهار کرد: در راستای توسعه دیپلماسی مهارت بر اساس پیشنهاد معاون وزارت خارجه کشورمان، امروز میزبان هیات رسمی از کشور گینه کوناکری در تبریز هستیم. همزمان یک هیات آموزشی متشکل از مربیان این کشور نیز در تهران در حال دریافت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای هستند.
وی افزود: دلیل سفر هیات رسمی این کشور به تبریز، آشنایی با توان صنعتی تبریز و کشور به خصوص بر اساس تقاضای کشور گینه برای خرید ماشین آلات کشاورزی و تراکتور است.
وی ادامه داد: قاره آفریقا یکی از اهداف بلندمدت دیپلماسی جمهوری اسلامی به دلیل دارا بودن نیروی جوان است که با هدف تعلیم و مهارت آموزی با این کشورها روابط برقرار می‌کنیم.
توسعه محصولات و دانش تراکتورسازی از تبریز تا گینه
علوی گفت: این هیات از ما درخواست ارائه گزارش‌هایی در خصوص نیاز نیروی کار و مربیان تربیتی را داشته و قطعا اعزام مربی مهارتی به این کشور جزو برنامه‌های آتی ما است.
وی افزود: پنج روز در خدمت این هیات رسمی بوده و آموزش مربیان نیز حدود ۲۱ روز در تهران به طول خواهد انجامید.
وی با بیان این‌که قاره آفریقا در دهه آینده جهان، نقش ویژه‌ای به خصوص در حوزه نیروی جوان خواهد داشت، گفت: در سنوات گذشته با شرق آفریقا از جمله کشورهای کنیا و تانزانیا ارتباطات خوبی برقرار کردیم ولی با غرب آفریقا، چنین مراوداتی نداشتیم اما اکنون با هماهنگی معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه و سفر وی به گینه کوناکری، این دوره آغاز و میزبان اولین هیات از این کشور هستیم.
علوی با تاکید بر توسعه صادرات و خدمات و به خصوص خدمات آموزشی از ایران به این کشور، افزود: تعاملات جهانی کشورمان در سه سطح انجام می‌گیرد. سطح نخست شامل کشورهای توسعه یافته است که دانش و خدمات و کالا از آن‌ها دریافت می‌کنیم، سطح دیگر نیز کشورهای هم سطح مثل پاکستان و ترکیه و سطح سوم نیز شامل کشورهایی چون گینه است که بازاری برای دانش و خدمات و کالاهای ما محسوب می‌شوند.
وی تاکید کرد: در حوزه کشورهای آفریقایی بیشتر صادر کننده هستیم.
توسعه محصولات و دانش تراکتورسازی از تبریز تا گینه
پس از بازدید از کارخانه تراکتور سازی، نادر بهلولی، معاون اداری و توسعه منابع انسانی گروه صنعتی تراکتورسازی در جلسه‌ای با حضور هیات رسمی کشور گینه کوناکری، اظهار کرد: گروه صنعتی تراکتورسازی با برخورداری از مجموعه شرکت‌های مختلف زیرمجموعه، قادر است تا با تامین مواد اولیه، ۱۷ الی ۱۸ نوع تراکتور را تولید کند.
وی افزود: این گروه قابلیت و توانمندی دارد تا قطعات ریخته گری، آهنگری، انواع موتور و قطعات موردنیاز را تامین و پس از تولید انواع تراکتورها، آن‌ها را به نقاط مختلف دنیا صادر کند.
وی ادامه داد: مجموعه گروه صنعتی تراکتورسازی، بیش از ۱۷ نوع تراکتور بین ۴۵ تا ۱۵۰ اسب بخار مخصوص انواع زمین‌های کشاورزی و از کاشت تا برداشت را به همراه دنباله بندها تولید می‌کند.
بهلولی از آمادگی این گروه برای فروش انواع تراکتور، ارسال دانش فنی و انواع آموزش‌ها برای توانمندی شرکای تجاری، پوشش و تامین انواع قطعات و خدمات پس از فروش خبر داد و گفت: می‌توان در کنار انتقال دانش حتی دستاوردهای انقلاب اسلامی و فرهنگ کشورمان را نیز به این کشور صادر کنیم و در کنار کسب درآمد در توسعه کشورها هم سهمی داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: تراکتورهای تولیدی این مجموعه از لحاظ کیفیت و قیمت، قابل رقابت با کشورهای منطقه و دنیا را دارد. اگر استانداردهای شریک تجاری مشخص و منابع مالی برای ما معرفی شود، امکان صادرات و ایجاد خط مونتاژ تراکتور در کشور گینه وجود دارد.
وی در ادامه با اشاره به مرکز جوار کارگاهی گروه صنعتی تراکتورسازی، افزود: برنامه آموزشی ما در این کارگاه شامل زنجیره تامین از تامین کننده تا کشاورزان و تعمیرکاران بوده و حتی اکنون نیز نزدیک به ۱۲ نفر از تعمیرکاران کشورمان در حال دریافت انواع آموزش‌های مربوط به تراکتور در این مرکز هستند.
توسعه محصولات و دانش تراکتورسازی از تبریز تا گینه
مشاور وزیرکار گینه کوناکری نیز در ادامه با اشاره به کیفیت پایین تراکتورهای وارداتی از کشورهای چین و رومانی از اشتیاق این کشور برای واردات تراکتور از ایران و راه اندازی خطوط مونتاژ تراکتور در این کشور خبر داد و گفت: کشور گینه آمده است تا مرکز تراکتورسازی آفریقا شود.
وی هم‌چنین گفت: سفر امروز ما فقط یک سفر مقدماتی برای آشنایی با ظرفیت‌های صنعتی تبریز بوده و در سفرهای بعدی، هیات بلندپایه از سران کشور گینه کوناکری برای انجام کارهای تکمیلی به ایران خواهند آمد.
توسعه محصولات و دانش تراکتورسازی از تبریز تا گینه
علی مشایخی، مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای آذربایجان شرقی نیز در حاشیه بازدید از مرکز جوارکارگاهی گروه صنعتی تراکتورسازی ایران، اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های جدی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در دولت سیزدهم، دیپلماسی مهارت است که شاخص اصلی آن نیز شناساندن ظرفیت‌ها است.
وی افزود: این سفرها، بازدیدها و رویدادهای مختلف، بیشتر در راستای شاخص سازی انجام گرفته و بر این اساس، می‌خواهیم اعلام کنیم که مهمترین سازمان توسعه کشورمان، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و بحث مهارت است.
وی با بیان این‌که حلقه مفقوده صنعت و تکنولوژی، مهارت است، ادامه داد: به دنبال این هستیم که مهارت را به دغدغه جدی مردم تبدیل کنیم.
مشایخی گفت: آذربایجان شرقی به عنوان استان معین شمالغرب کشور و به دلیل همسایگی با کشورهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکی از قطب‌های اصلی توسعه دیپلماسی مهارت است.
وی با اشاره به تاسیس مرکز مشترک فنی و حرفه‌ای ایران با ارمنستان، گفت: علاوه بر فروش و صادرات کالاها با کشورهای مختلف، بحث پشتیبانی و آموزش را با کمک مربیان توانمند در دستورکار داریم.
توسعه محصولات و دانش تراکتورسازی از تبریز تا گینه
توسعه محصولات و دانش تراکتورسازی از تبریز تا گینه
توسعه محصولات و دانش تراکتورسازی از تبریز تا گینه
توسعه محصولات و دانش تراکتورسازی از تبریز تا گینه
انتهای پیام

source

توسط postbin