اهواز- استاندار خوزستان گفت: بنا شد تغییر الگوی کشت با کمک کشاورزان حوضه کرخه انجام شود و بر این اساس تأمین آب برای کشت تابستانه در این حوضه به میزان ۴۰ هزار هکتار به تصویب رسید.
به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر حسینی محراب عصر امروز جمعه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در طرح کشاورزی ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری از ۲ محل شامل فروش حق السهم دولت از نیشکر به میزان حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان و فاینانس به میزان یک میلیارد دلار معادل حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان برای این پروژه در نظر گرفته شده که در مجموع حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.
وی افزود: امسال در همه حوضه‌های آبی خوزستان به جز حوضه کرخه مشکلی صورت نگرفته و برای حوضه کرخه که حدود یک سوم سد آن پر شده است که در این راستا از حوضه کارون می‌توان از سه کانال به حوضه کرخه آب منتقل کرد.
حسینی محراب ادامه داد: البته ۲ کانال از این سه کانال نیاز به لایروبی دارد که در سفر اخیر رئیس جمهور به استان انجام این موضوع و بودجه مورد نیاز آن به تصویب رسید.
استاندار خوزستان با تاکید بر اینکه برای کشت پاییزه در حوضه کرخه سهم آب نیز محفوظ شده است، افزود: برای کشت تابستانه که به کلی منع کشت صورت گرفته که من مخالفت کردم و در جلسات کارشناسی شورای کشاورزی گفتم با ممنوعیت کشت تابستانه در حوضه کرخه مخالف هستیم اما تغییر الگوی کشت با کمک خود کشاورزان این حوضه صورت گیرد و تأمین آب برای کشت تابستانه در حوضه کرخه در محدوده ۴۰ هزار هکتار به تصویب رسید.
وی افزود: همچنین مقرر شده این ۴۰ هزار هکتار به صورت عادلانه در ۶ شهرستان مسیر این حوضه آبی تقسیم شود و کشت محصولاتی که به آب کمتری نیاز دارند، جایگزین کشت محصولات آب بر شود.
حسینی محراب عنوان کرد: برای سال‌های آینده باید در زمینه کشت شلتوک روش کشت غرق آبی با روش خشکه کاری جایگزین شود. همچنین از گونه‌های برنجی که مصرف آب کمتری برای کشت نیاز دارند برای کشت شلتوک استفاده شود.
وی تصریح کرد: ۶۰۰ میلیون متر مکعب برای کشت حوضه کرخه در نظر گرفته شده است و باید با همکاری مسئولان و کشاورزان این میزان آب به صورت عادلانه در شهرستان‌های مسیر حوضه کرخه توزیع شود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط postbin