اولین شماره مجله «نقد اندیشه» به همراه ضمیمه ویژه «نقشه ایران فرهنگی» منتشر شد و روی پیشخوان آمد.
به گزارش خبرگزاری مهر، اولین شماره مجله «نقد اندیشه» با عنوان «مجله تفکر انتقادی و ایده‌های متضاد»، همراه ضمیمه ویژه «نقشه ایران فرهنگی» با تصویری از سیدحسین نصر در روی جلد خود و متن گفت‌وگو با این فیلسوف سنت‌گرا در برنامه شوکران به‌تازگی منتشر شده و روی پیشخوان مطبوعات آمده است.
این‌مجله شامل ۱۷ گفتگوی اختصاصی با متفکران داخلی و خارجی، ۲ میزگرد و ۴۰ مقاله درباب مهم‌ترین مسائل فکری ایران و جهان است.
نخستین شماره این مجله شامل ضمیمه‌ای ویژه با عنوان «نقشه ایران فرهنگی» است که به صورت A3 در ابتدای مجله قرار گرفته و برای نخستین بار هویت ایرانی را در چهار محدوده جغرافیاییِ نوروز، زبان‌های ایرانی، مرزهای طبیعی و ایران کهن ترسیم کرده است. این نقشه با همکاری نقد اندیشه و مؤسسه گیتاشناسی نوین در سایز بزرگ هم عرضه شده است.
همچنین، بخشی از این مجله هم به پرونده‌ای ویژه درباره «بازآفرینی رؤیای ایرانی» که مکمل نقشه ایران فرهنگی است اختصاص دارد و با آثار و گفتارهایی از فتح‌الله مجتبائی، عبدالمجید ارفعی، رادولف متی، بیژن فرهود، محمدجعفر یاحقی، زهره زرشناس، فریدون مجلسی و… به چاپ رسیده است.
«چالش‌های وضع تفکر معاصر» پرونده دیگر مجله نقد اندیشه است که در آن بیست گفتار درباره بررسی بحران فکری جریان اسلامی، همراه گفتگو با حاتم قادری، شهیندخت خوارزمی، محمود رجبی، محمد صنعتی، علینقی مشایخی، عبدالله جوادی آملی و… منتشر شده است. «پایان کار انقلاب؟» هم عنوان میزگردی با حضور مهدی گلشنی، نجفقلی حبیبی و سیدجواد میری است.
«تفکر انتقادی در سنت اسلامی» عنوان پرونده دیگری با مقالاتی از پیتر آدامسون، خالد ابوالفضل، عبدالمجید مبلغی، محمد امین و… است. «ارتجاع، دین و سنت» هم از دیگر پرونده‌هایی است که شامل متن کامل گفت‌وگو با سیدحسین نصر در آخرین برنامه شوکران و گفت‌وگو با چارلز تیلور، فیلسوف بزرگ کانادایی و مقاله‌ای اختصاصی از اسلاوی ژیژک با تیتر «شبح دائمی ارتجاع» است.
نقد اندیشه در پرونده «آینده تفکر در جامعه شبکه‌ای» به موضوع «اندیشیدن هوش مصنوعی» پرداخته که در آن علاوه بر گفت‌وگویی با پروفسور مانوئل کاستلز، متفکر بزرگ اسپانیایی به چشم می‌خورد.
در پرونده «چشم‌انداز رنسانس ایرانی» هم با مروری بر خاطرات عبدالله انوار، آخرین گفت‌وگو با این حکیم فقید ایرانی منتشر شده است.
از دیگر عناوین این مجله چهار زبانه می‌توان به «اولویت آزادی بر دین؟» شامل میزگردی با حضور رضا امیرخانی، مهدی نصیری، ناصر نقویان، شریف لکزایی و سهیل اسعد اشاره کرد.
این‌مجله با ۲۴۸ صفحه و قیمت ۱۳۰ هزار تومان عرضه شده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط postbin