ایسنا/گلستان مسئول گنجینه آب گلستان، جزئیات «موزه آب گلستان»، دومین موزه دارای مجوز در بین موزه‌های آب کشور به عنوان یک سازه شفاهی غیرملموس و ظرفیت و سرمایه گردشگری بی‌بدیل را در استان تشریح کرد.
فرنوش نظری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه موزه مذکور در سه غرفه تأسیسات، ابزار و اسناد آبی با بیش از ۳۰۰ تصویر و اشیاء راه‌اندازی شده است، اظهار کرد: غرفه اسناد تأسیسات آبی شامل ۳۵ تصویر از سدها، آب انبارها، حمام‌ها، پل‌ها، قنات‌ها و آسیاب‌های آبی است که گردآوری و در این غرفه نگهداری می‌شود.
وی با بیان اینکه بخش ابزار آبی بیش از ۱۷۰ تصویر را شامل می‌شود، خاطرنشان کرد: این غرفه مربوط به ابزارهایی بوده که کاربرد آنها نگهداری آب در اقصی نقاط استان گلستان از گذشته تاکنون است.
مسئول موزه آب استان گلستان تصاویر به نمایش گذاشته شده در بخش اسناد آبی را حدود ۷۰ تصویر عنوان کرد و افزود: این اسناد شامل وقف نامه‌ها، استشهادنامه‌ها، مبایعه‌نامه‌ها، سنگ نوشته‌ها، نقشه‌های قدیمی و سایر اسناد است.
نظری جمع‌آوری بیش از ۴۳ اشیاء تاریخی مرتبط با آب از قبیل کوزه‌های حمل آب قدیمی، کاسه‌ها، لیوان و پارچ مسی، ابزارآلات سنجش آب باران، پمپ آب و سایر ادوات را از مهمترین اقدامات دست اندرکاران مجموعه دانست و تصریح کرد: مرمت و نگهداری آثار فرهنگی به‌جا مانده از گذشتگان می‌تواند علاوه بر تقویت هویت ملی و فرهنگی جامعه ضامن بقای فرهنگ ایرانی برای نسل‌های کنونی و آینده باشد.

source

توسط postbin