بیرجند_ رئیس دانشگاه بیرجند گفت: همزمان با سراسر کشور رقابت داوطلبان کنکور سراسری در خراسان جنوبی با شرکت ۱۲ هزار و ۷۷۸ نفر آغاز شد و تا فردا ادامه دارد.
احمد لامعی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: همزمان با سراسر کشور ۱۴ و ۱۵ تیرماه بزرگترین رویداد علمی کشور در استان رقم خورده و می‌خورد.
وی با بیان اینکه امسال در آزمون نوبت دوم کنکور سراسری در سطح کشور یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۴۳۶ نفر شرکت دارند، تصریح کرد: از این آمار در خراسان جنوبی ۱۲ هزار و ۷۷۸ نفر در گرایش‌های مختلف با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.
رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به اینکه شرکت داوطلبان در هر دو مرحله آزمون الزامی است، یادآور شد: در نهایت هر کدام از نظر علمی شایسته‌تر بود انتخاب خواهد شد بنابراین معیار و مبنا بعد از تیرماه توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود.
لامعی ادامه داد: برگزاری کنکور سراسری در دو مرحله در واقع فرصتی بوده که سازمان سنجش برای کمک به داوطلبان و ایجاد آرامش در بین آنها قرار داده و داوطلب در هر مرحله‌ای که از نظر علمی قوی‌تر بود مجاز به انتخاب رشته می‌شود.
وی به لحاظ شدن شرط معدل در قبولی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: تفاوت ملموس کنکور امسال با سال‌های گذشته شرط معدل پایه دوازدهم با ۴۰ درصد تأثیرگذاری در آزمون سراسری است.
رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه از چند ماه گذشته جلسات متعدد در خصوص برگزاری آزمون با دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در استان برگزار شده است، بیان داشت: هماهنگی لازم با دستگاه‌های مرتبط انجام شده و مشکلی وجود ندارد و امروز شاهد برگزاری این آزمون در استان هستیم.
لامعی افزود: از مجموع داوطلبان کنکور سراسری در استان ۵۷۲۶ نفر مربوط به بیرجند، طبس ۱۰۴۹ نفر، فردوس ۹۷۴ نفر، قاین ۱۶۵۹ نفر، بشرویه ۴۳۶ نفر، درمیان ۵۹۷ نفر، سرایان ۶۳۶ نفر، سربیشه ۳۰۶ نفر، نهبندان ۶۴۱ نفر، خوسف ۱۵۳ نفر و در زیرکوه ۵۸۱ نفر شرکت می‌کنند.
وی اضافه کرد: همچنین از مجموع شرکت کنندگان کنکور سراسری در استان ۷ هزار و ۲۱۴ نفر معادل ۵۶.۵ درصد خانم‌ها و ۵ هزار و ۵۶۴ نفر معادل ۴۳.۵ درصد آقایان هستند.
رئیس دانشگاه بیرجند گفت: از مجموع شرکت کنندگان ۹.۲۶ درصد داوطلبان استان در رشته ریاضی، ۳۷.۱۱ درصد در رشته علوم انسانی، ۷.۸۷ درصد در رشته هنر، ۳۸.۸۹ درصد در رشته تجربی و ۶.۸۴ درصد در رشته زبان با یکدیگر رقابت خواهند کرد.
لامعی با بیان اینکه آزمون از امروز ساعت ۷:۳۰ در نوبت صبح آغاز شده و نوبت عصر نیز ساعت ۱۴ برگزار می‌شود، یادآور شد: دو نوبت شدن برگزاری آزمون سراسری هیچ تغییری در ظرفیت دانشگاه‌ها نخواهد داشت و در واقع تسهیل گری برای داوطلبان است.
وی تأکید کرد: داوطلبان در هنگام ورود به جلسه آزمون کارت شناسایی و کارت ورود به جلسه را همراه داشته باشند و از داشتن هر گونه وسایل الکترونیکی اعم از موبایل، ساعت، دستبند، انگشتر هوشمند، ماشین حساب، کتاب، یادداشت و خوراکی خودداری کنند.
رئیس دانشگاه بیرجند از خانواده‌های داوطلبان خواست تا از همراهی فرزندان خود در محل آزمون خودداری کرده و این اطمینان را داشته باشند که آزمون با کمال آرامش برگزار می‌شود.
لامعی با اشاره به اینکه طراح سوال کنکور هشت ماه در قرنطینه می‌باشد و هر دفترچه از سوی سازمان سنجش شخصی سازی شده و با نام داوطلب ثبت و ضبط است، خاطرنشان کرد: خانواده‌ها از تجمع در مراکز کنکور خودداری کنند و بدانند که تمام مقدمات برای برگزاری هر چه بهتر کنکور در استان فراهم شده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط postbin