در گفتگوی تلفنی «جوزپ بورل » نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ، آخرین تحولات بین المللی، منطقه ای و مناسبات اروپا و ایران مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
به گزارش ایسنا،حسین امیرعبداللهیان در این  گفتگوی تلفنی ، ضمن تاکید بر لزوم مقابله جدی و موثر اروپا با انواع اسلام هراسی، اهانت صورت گرفته در سوئد نسبت به  مقدسات اسلامی و قرآن کریم  که منجر به جریحه دار شدن احساسات مسلمانان در اقصی نقاط جهان شد را به شدت محکوم کرد. 
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه، با اشاره به اهمیت حفظ کانال های گفت و گو در مسیر تلاش برای دستیابی به درک مشترک میان ایران و اروپا، مذاکرات اخیر جمهوری اسلامی ایران با طرف های اروپایی را صریح و سازنده توصیف کرد .

وی نقش بورل و مورا را سازنده خواند و افزود: نماینده جدید اتحادیه اروپا در منطقه که پیش از این وزیر خارجه ایتالیا بود، روابط سازنده ای با ما دارد و امیدواریم به روند تعامل مثبت ایران و اروپا کمک کند.
امیرعبداللهیان درخصوص تحولات اوکراین افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره حامی صلح و ثبات در جهان از جمله اوکراین بوده و در این چارچوب معتقد است توقف جنگ تنها از طریق ابتکارات سیاسی ممکن است‌.
رییس دستگاه دیپلماسی  جمهوری اسلامی ایران همچنین با اشاره به سوابق و اقدامات تروریستی  گروهک تروریستی منافقین، اقدا اخیر دولت آلبانی در مقابله با این تروریست ها  را اگرچه دیرهنگام، اما تجربه ای برای کشورهای اروپایی که با حمایت از آنها امنیت مردم خود را به خطر انداخته اند، دانست.
 براساس این گزارش ، طرفین در این تماس در خصوص برجام ، همکاری مثبت آژانس بین المللی انرژی اتمی تبادل نظر کردند.
انتهای پیام

source

توسط postbin